Scania, ithal pazarda önder

0
1260

Ağır Ticari Araçlar Derneği TAİD’in halka açık kaynaklarından elde edilen verilere göre, ağır ticari taşıt pazarında 2018 yılının ilk çeyreğinde toplam 3 bin 820 adet ağır ticari taşıt satıldı. 2017 yılının aynı döneminde pazar 2 bin 727 adet olarak gerçekleşmişti. Bu, bir önceki yıla göre yüzde 40’lık bir artış anlamına geliyor.

Scania, aynı dönemde 456 adetlik satışla, pazar payını yüzde 11.9’a çıkarttı. İlk çeyrekte toplam pazarda bin 875 adet kamyon ve bin 945 adet çekici satışı gerçekleşti. Scania, 413 adet çekici satışı ile ithal pazarda önderliğini sürdürürken, toplam pazarda en çok tercih edilen ikinci çekici markası oldu.

Doğuş Otomotiv Scania Genel Müdürü İlhami Eksin

“Pazar yükselmeye devam edecektir”

Doğuş Otomotiv Scania Genel Müdürü İlhami Eksin, 2018’de pazar hakkında iyimser bir beklenti içinde olduklarını belirterek, “Türkiye ağır ticari taşıt pazarının son 10 yılına bakıldığında ortalama 25-30 bin araç satıldığı görülmektedir. Bu da çok daha fazla potansiyele sahip olduğumuzun göstergesidir. 2018 yılında gerek yurtiçi taşımacılıkta gerekse de uluslararası taşımacılıkta daha hareketli bir yıl olacağını düşünüyoruz. Bu hareket ağır ticari taşıt pazarına olumlu yansıyacaktır.” açıklamasında bulundu.

“Türkiye stratejik bir pazar”

İlhami Eksin, Scania markasının küresel pazarlarda da satışlarının yükseldiğini belirterek, “Scania, 2017 yılını 90 bin 777 adetlik satışla tamamladı ve yüzde 16 pazar payı elde etti. Yeni Nesil Scania’nın katkısı ile bu yılın ilk üç ayında gerçekleşen satışlarla Scania’nın pazar payı yüzde 18’e yükseldi. Bu artışta Türkiye pazarının da etkisi bulunmakta. Türkiye, Scania için stratejik önemi büyük bir ülke. Doğuş Otomotiv olarak, çok güçlü bir yetkili satıcı ve servis ağımız bulunmakta. Türkiye pazarında elde ettiğimiz başarılardan çok mutlu ve gururluyuz.” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz