Avrupa, özerk araçta ABD’yi solluyor

1
405
KPMG_Hakan_Olekli-01
KPMG Türkiye Endüstriyel Üretim ve Otomotiv Sektör Lideri Hakan Ölekli

KPMG‘nin, dünyanın özerk (otonom) araçlara ne kadar hazır olduğunun anlaşılması için gerçekleştirdiği ‘Özerk Araçlar Hazırlık Endeksi‘ araştırmasında Hollanda bu yıl da birincilik koltuğunu korudu. Geçen yıl ilk üçte olan ABD bu yıl dördüncülüğe geriledi. Özerk araç sıralamasına hızlı giren Norveç doğrudan üçüncülüğe yerleşti. Endeksin ilk 10’unda 6 Avrupa ülkesi var.

Uluslararası danışmanlık, denetim ve vergi firması KPMG’nin hazırladığı ‘Otonom Araçlara Hazırlık Endeksi (AVRI), küresel ekonomide ön plana çıkan ve otomotivde tanınmış markalara sahip 25 ülkenin özerk araç dünyasına ne kadar hazır olduğunu gösteriyor. Otonom araç alanında önde gelen çalışmalarda bulunan ülkelerin, politika / mevzuat, altyapı, teknoloji / inovasyon ve tüketici kabulü faktörlerine göre değerlendirildiği araştırmada bu yıl da Hollanda ilk sırada yer aldı. Geçen yılki ilk araştırmada ikinci sırada yer alan Singapur koltuğunu korurken, bu yıl araştırmaya yeni dahil edilen beş ülkeden biri olan Norveç, ABD’yi koltuğundan ederek üçüncülüğe yerleşti. Listede dikkat çekici bir ayrıntı da, ilk 10’da Avrupa’dan altı ülkenin yer alması oldu.

Hükümetler destek veriyor

KPMG Türkiye Endüstriyel Üretim ve Otomotiv Sektör Lideri Hakan Ölekli, araştırma sonuçlarının, listedeki 25 ülkenin sürücüsüz araçların yaygınlaştığı bir gelecek için hızlı bir ilerleme kaydettiklerini gösterdiğini ifade etti. Hakan Ölekli, “Sonuçlar aynı zamanda hükümetlerin toplumun yararına olan modern ulaşım yöntemlerini ve sürücüsüz araçlar konusunda inovasyonu desteklediğini gösteriyor.” diye konuştu.

Araştırmadan başlıklar

  • Endekste iki yıl üst üste birinci olan Hollanda, özerk araç adaptasyonu için komşu ülkeleriyle işbirliği halinde. Amsterdam’dan Antwerp’e, Rotterdam’dan Ruhr Vadisi’ne kadarki ana rotalar için 100’den fazla özerk tırdan oluşan bir taşıt grubunun tanıtımını yapmayı planlıyor.
  • İkinci sırada yer alan Singapur, önde gelen bir üniversitenin işbirliği ile inşa ettiği test kasabasında, trafik ışıkları, otobüs durakları, gökdelenler ve yapay yağmur makinesi ile oldukça nemli, tropikal hava şartları oluşturarak özerk araçların test sürüşlerini gerçekleştiriyor.
  • Özerk araçların umumi yollarda test edilmesini yasallaştıran Norveç, aynı zamanda küçük ölçekli özerk otobüs servisleri işletmeye başlıyor. Ülkede bir özerk taksi pilot uygulaması da 2019 için planlanmış durumda.
  • Finlandiya özerk araçların kış şartlarında çalışması ve özerk otobüs hizmetleri üzerine yoğunlaşıyor. Aynı zamanda sarı yol çizgilerini özerk araç dostu olan beyaz çizgilere çeviriyor.
  • İsrail’in özerk araç konusundaki gücü ihracat odaklı teknoloji sektörüne dayanıyor. Bu sayede teknoloji ve inovasyon endeksinde yükselen İsrail, aynı zamanda endüstriyel işbirlikleri, yatırımlar ve genel merkezler konusunda da ölçümler yapabiliyor.
  • Yeni özerk araç test bölgeleri ile pilot uygulamalar yürütebilen Çekya, yerel araç üretimi alanında da ön plana çıkıyor.
  • Özerk araçların test edilmesi konusundaki yasal değişiklikler ve ticari pilot uygulamalarının yanı sıra aktif bir start-up ekosistemine sahip olması, Macaristan’ın listeye girişini ayırt edici kılıyor.
  • Geçen yıl listenin üçüncü sırasında yer alan ABD, halihazırda dünyanın önde gelen özerk araç firmalarına ev sahipliği yapıyor ve çok sayıda test sürüşü gerçekleştiriyor, ancak özerk araçlar konusunda ulusal düzeyde güçlü bir yaklaşımı bulunmadığı için bu yıl dördüncülüğe geriledi.

Anahtar tüketicinin benimsemesinde

KPMG’nin bu seneki tüketici görüşleri araştırması, tüketicilerin özerk araç duyarlılığı hakkında daha iyi bir öngörü sağladı. Araştırma sonuçlarına göre, özerk araçlara karşı en yoğun tüketici ilgisi, sıralamada en altta yer alan Hindistan (24) ve Meksika (23) gibi ülkelerden geliyor. Hakan Ölekli, “Sonuçta özerk araçların benimsenmesi tüketiciye bağlı olacak. Tüketici genel olarak kabullenmez ve özerk araçları kullanmak istemezse, özerk araç pazarının gelişmesi ve faydalarının anlaşılması oldukça zorlaşır. Daha az gelişmiş ülkelerdeki tüketiciler özerk araçlara daha istekli durumda ve daha gelişmiş ülkelerin geleneksel altyapı sistemlerini hızla geride bırakıyorlar. Bu gelişmiş ülkeler özerk araçlara daha tereddütlü yaklaşıyor ve bu yüzden özerk araçların benimsenmesi gecikiyor.” dedi.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here