Avrupa Adalet Divanı’nın (AAD) Almanya otoban geçiş ödemeleri hakkındaki kararı

0
100
avrupa-adalet-divani-nin-aad-almanya-otoban-gecis-odemeleri-hakkindaki-karari
Dışişleri Bakanlığı tarafından UND'ye gönderilen yazıda Avrupa Birliği Adalet Divanı'nın (ABAD) 28.10.2020 tarihli kararı ve içeriği hakkında bilgi paylaşıldı.

Dışişleri Bakanlığı tarafından UND‘ye gönderilen yazıda Avrupa Birliği Adalet Divanı‘nın (ABAD) 28.10.2020 tarihli kararı ve içeriği hakkında bilgi paylaşıldı. Dışişleri Bakanlığı tarafından paylaşılan bilgi ve UND tarafından yapılan araştırmalar neticesinde konu hakkında temin edilen detaylar aşağıdaki gibi;

“Avrupa Adalet Divanı’, 28 Ekim 2020 tarihinde Almanya’daki ağır yük araçları için ödenen otoban geçiş tutarının Avrupa mevzuatını ihlal ettiğine karar vermiştir. Ağır yük araçlarının otoban geçiş tutarları belirlenirken sadece – AB yönetmelikleri uyarınca- altyapı masrafları bu tutara dahil edilebilmektedir. Bununla birlikte, Federal Hükümet trafik polisinin masraflarını da hesaba katmıştır, ancak bunlar altyapının işletilmesi için maliyet oluşturmamaktadır. Sonuç olarak Almanya’daki ağır yük araçları otoban geçiş ücretleri, trafik polisinin masraflarına dayandığı ölçüde, her durumda Avrupa yasalarına aykırılık teşkil etmektedir.

Nakliyecilerimiz için önemli bir emsal teşkil edeceği anlaşılan dava henüz sonuçlanmamış olup, ABAD kararına göre nakliyecilerimizin de Almanya’da kullandıkları otoyollar için ödedikleri ücretlerden “trafik polisi” için olduğu belirtilen bölümün AB mevzuatına aykırı olduğu kesinleşmiştir. Mezkur kararın, Almanya’da ödenmiş olması muhtemel meblağın geçmişe dönük olarak nakliyecilerimize geri ödenmesine yönelik benzer davalar açılmasına olanak sağlamaktadır. Bu masraflar ödenen otoban geçiş tutarının % 4’ünü oluşturmakla birlikte bu miktarı aşan taleplerin olması da mümkün görünmektedir.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here