Automechanika kapılarını açtı

2
490
automechanika-acilis-2019
Automechanika İstanbul 2019 açılışı

Dünyanın önde gelen fuar organizatörleri Deutsche Messe’nin Türkiye ofisi Hannover Fairs Turkey ve Messe Frankfurt İstanbul işbirliği ile Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen Automechanika İstanbul, 36 ülkeden bin 400’ün üzerinde firmanın katılımı ile 4 Nisan 2019 tarihinde açıldı. Tüm Türkiye ve dünya genelinden sektör profesyonellerinin buluşma noktası haline gelen Automechanika İstanbul Fuarı, Şanghay ve Frankfurt’tan sonra otomotiv endüstrisi alanındaki fuarlar arasında dünyada üçüncü sırada yer alıyor. Automechanika Academy kapsamında yer alan özel seminer ve oturumları ile de dikkat çeken Automechanika İstanbul fuarı, yerli otomobil üretmeye hazırlanan Türkiye otomotiv endüstrisi için büyük önem taşıyor. 4 – 7 Nisan tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde ziyaret edilebilecek.

Türkiye’nin ihracat şampiyonu otomotiv sektörünün en büyük buluşma platformu Automechanika İstanbul 13’üncü kez tüm sektörü bir araya getirdi. Ticaret Bakanlığı ve Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği desteğiyle, Messe Frankfurt Istanbul ve Hannover Fairs Turkey Fuarcılık işbirliği ile organize edilen fuarda Türkiye otomotiv endüstrisi son teknoloji ürün ve hizmetlerini sergiledi. Automechanika İstanbul’da bu yıl yeni ürün gruplarıyla birlikte ulusal ve uluslararası firmalar, parça ve sistemleri, bakım ve onarım, aksesuarlar ve tuning, madeni yağ, akü, e-hareketlilik ve araç yıkama ve bakım merkezi başta olmak üzere oluşturulan özel bölümlerde yenilikçi ürünlerini sergileyecek.

7 Nisan, saat 17:00’a kadar Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi‘nde gerçekleştirilecek Automechanika İstanbul’un açılış töreninde konuşan Hannover Fairs Turkey Fuarcılık Genel Müdürü Alexander Kühnel, otomotiv endüstrisinin, Türkiye’de imalat sanayisine ve ihracata yaptığı katkılarla ekonominin çok önemli bir parçası olduğunu, yerli otomobil projesinin de hayata geçmesiyle rekabet gücünün artacağına dikkat çekerek şunları söyledi: “Türkiye otomotiv sanayinin diğer imalat sektörleriyle olan ilişkisi, sağladığı katkı, yarattığı katma değer, istihdam ve sürükleyici yapısı sektörü stratejik açıdan daha da önemli bir hale getiriyor. Üretiminin yüzde 80’ini ihraç eden Türkiye otomotiv sektörünün 2019 ihracat hedefi 32 milyar dolara yükseldi. Geçtiğimiz yıl otomotiv ihracatına 10 milyar dolarlık katkı sağlayan otomotiv yan sanayi ise bu yıl ihracat hedefini 12 milyar dolara çıkardı. Artan ürün kalitesi ve rekabet gücüyle, tanınan ve güven duyulan bir marka haline gelen Türkiye otomotiv sektörünün artan bu ivmesini sürekli kılmanın yolu, uluslararası yeni yatırım ve ortaklarla ticari işbirliklerini güçlendirmesinden geçiyor. Automechanika İstanbul hem katılımcı hem ziyaretçi tarafında uluslararası potansiyeli en yüksek fuarlardan biridir. Türkiye otomotiv sanayisinin gücünü tüm dünyaya göstermesi için de önemli bir fırsattır.

Automechanika İstanbul’un dünyanın en büyük üçüncü otomotiv fuarı olduğuna dikkat çeken Messe Frankfurt Istanbul Genel Müdürü Tayfun Yardım, fuarın Türkiye otomotiv sektörüyle beraber her yıl büyümeye devam ettiğini belirterek şunları söyledi: “1971 yılında ‘Bir Aracı Harekete Geçiren Her Şey’ sloganıyla yola çıkan Automechanika, 16 ülkede 17 fuar ile dünyanın en başarılı fuar markası olma özelliğini sürdürüyor. Automechanika İstanbul, dünyanın en büyük üçüncü otomotiv endüstrisi fuarı olarak her yıl olduğu gibi zenginleşerek büyümeye devam ediyor. 13 salonda otomotiv endüstrisinin her alanına hitap eden fuar geçtiğimiz yıl bin 351 katılımcıyı 38 bin metrekare alanda ağırladı. Bu yıl da 36 farklı ülkeden bin 400 katılımcı ile yine 38 bin metrekare alanda sektörle bir araya geliyor. 2018’de 12 olan ülke pavilyonu sayısı, Fas, Malezya, Slovakya ve Tayland’ın da katılımıyla bu yıl 16’ya ulaştı.

Tüm yurt ve dünya genelinden satınalma heyetleri Automechanika İstanbul’da

Automechanika İstanbul Avrupa, Ortadoğu, Kuzey Afrika, Güney Amerika ve BDT bölgesinin tüm otomotiv üretim ve onarım profesyonellerini bir araya getirerek üç kıtada otomotiv sektörünün ana platformu oldu. Fuarda Almanya, Çek Cumhuriyeti, Çin, Endonezya, Fas, Malezya, İran, İspanya, İtalya, Kore, Hong Kong, Pakistan, Slovakya ve Tayvan gibi önemli ticaret merkezlerinin ülke pavilyonları katılımcı firmalar ile bir araya gelerek ve yeni iş anlaşmaları sağlama fırsatı elde edecek.

Alım Heyeti Programı” kapsamında Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgesi başta olmak üzere 7 ülkeden 37 satın alma heyeti fuarda ağırlanırken, Türkiye genelinden de ticaret ve meslek odaları işbirliği ile 34 ilden 130 otobüs, alım grupları fuarı özel olarak ziyaret edecek. Uluslararası katılımın yarı yarıya olduğu fuar geçen yıl, 120 ülkeden 46 bin sektör profesyoneli tarafından ziyaret edilerek, önemli iş bağlantılarına imza atıldı. Katılımcı firmalarla pek çok uluslararası alıcıyı bir araya getiren Automechanika İstanbul aynı zamanda çevre ülke pazarlarına yatırım yapmayı hedefleyen tüm yerli ve yabancı firmalara da yeni bağlantıları kurma imkanını sunuyor.

Sektörün gelecek görüşü ele alınıyor

Otomotiv üretim ve onarım ürün gruplarının yanı sıra; lojistik, kompozit, hammadde üreticileri, IT çözümleri, kimyasal ve kalıp üreticileri gibi sektörün bütün paydaşlarının yer aldığı fuarda otomotiv endüstrisinin nabzı tutuluyor. Automechanika Academy konferans, seminer ve çalıştay programlarına geniş yer ayrılan fuarda, sektörden uzmanlar en son eğilimler, yenilikler ve gelecek dönem projeksiyonları ekseninde konuşma ve sunumlar yapacak. Fuarın bir başka özel bölümü olarak tasarlanan E-Hareketlilik Forum Alanı’nda ise otomotiv endüstrisinde yeni eğilimler ve geleceğin teknolojileri dört gün boyunca ele alınacak.

Otomotiv sektöründe kadın çalışanlar 2019’da ilk defa ele alınıyor

Birçok etkinliğe, ek program ve özel tanıtım alanlarına ev sahipliği yapan fuarda uzman konuşmacıların sunumlarıyla çeşitli seminer, atölye ve etkinlikler de düzenlenecek. Her yıl sektöre renk katan uluslararası nitelikli içerik ve konferansları ile de dikkat çeken Automechanika Academy’de bu yıl ilk kez sektördeki kadının sektör içindeki rolü ele alınacak. KAGİDER işbirliğinde düzenlenecek Otomotiv Endüstrisinde Kadınlar; “Women Talk” panelinde Türkiye otomotiv sanayisinin önde gelen kadın yöneticileri konuşmacı olarak katılacak.

Automechaika Academy kapsamında 7’nci salonda organize edilen E-Hareketlilik Forum etkinliklerinin yanı sıra 14’üncü salonda TOBFED tarafından organize edilen “Oto bakım ve oto yıkama” atölyeleri bu yıl da fuar süresince devam edecek. Makina Mühendisleri Odası tarafından “Elektrikli Araç Takımları Buluşması” ve 6 Nisan’da Karadeniz Toplantı Odası‘nda eğitim seminerleri gerçekleştirilecek. Her yıl yoğun ilgi gören ve fuar kapsamında 6’ncısı düzenlenecek “OSS Aftermarket Konferansı” her yıl olduğu gibi bu yıl da fuar sırasında yer alacak önemli etkinlikler arasında yer alıyor. Bu yıl ilk defa Mercedes-Benz “Teknik Eğitimleri Tanıtımı ve Simülatör Destekli Eğitim Demoları” 5 Nisan tarihinde salon 10 – 12 geçiş alanında yer alacak. Geçen yıl açık alanda TEHAD tarafından ilki gerçekleştirilen ve yoğun ilgi gören “Elektrikli Araç Şarj İstasyonları” da yeni katılımcılarla fuarda yer almaya devam ediyor. Üniversitelerin “Alternatif Enerjili Araç Takımları” ise 14’üncü salonda meraklılarıyla buluşuyor.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here