Renault Trucks, drone ile envanter ve fotoğraf çözümlerini hayata geçiriyor

1
485
renault-trucks-drone1
Renault Trucks, Lyon’daki dingil fabrikasında envanter yapımındaki zorlukların üstesinden gelmek ve verimliliği artırmak için drone kullanımına başlamaya karar verdi.

Renault Trucks, Lyon’daki dingil fabrikasında envanter yapımındaki zorlukların üstesinden gelmek ve verimliliği artırmak için drone kullanımına başlamaya karar verdi. Üretici ayrıca ikinci el kamyon işinde kamyonların daha iyi fotoğrafını çekmek için drone kullanıyor.

Dingil fabrikasında bir envanter drone’u

Envanter yapmak çoğu zaman çalışanlar için yorucu bir görevdir ve tekrar eden ergonomik olmayan hareketler bazen kas-iskelet bozukluklarına neden olur.

renault-trucks-operator
Sezgisel arayüzü sayesinde operatörler için aleti nasıl kullanacaklarını öğrenmek oldukça kolay.

Bu nedenle Fransa Lyon Saint-Priest’deki Renault Trucks Dingil merkezi, şimdiye kadar dürbün kullanan bir çalışanın elle yaptığı envanter kontrol operasyonları için artık bir drone kullanıyor.

Drone, dahili haritalama özellikleri ve önceden belirlenmiş bir uçuş planı kullanarak  önündeki üç tarayıcı vasıtasıyla paletler üzerindeki barkodları okuyor. Bir yerleşkenin envanterinin yapımı altı saniye sürüyor. Bu da manuel bir sisteme göre 10 kat daha hızlı olduğu anlamına geliyor.

Her yerleşkede fotoğraf da çekiliyor, böylece paletlerdeki her durum kolayca görülebiliyor

Renault Trucks Dingil Fabrikası Müdürü Vincent Marlinge, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Ortağımız Hardis ile çalışarak, hassas bir uçuş planı oluşturmak ve bunu bir tablette programlamak için depolama raflarımızın konumlarını ve özel karakteristiklerini çalıştık. Drone yüzlerce yerleşkede operasyon yapabiliyor.

Sezgisel arayüzü sayesinde operatörler için aleti nasıl kullanacaklarını öğrenmek oldukça kolay. Alet tamamen özerk (otonom): operatör drone’u kontrol etmek yerine uçuş planını gözlemliyor.

renault-trucks-drone2
Drone, dahili haritalama özellikleri ve önceden belirlenmiş bir uçuş planı kullanarak önündeki üç tarayıcı vasıtasıyla paletler üzerindeki barkodları okuyor. Bir yerleşkenin envanterinin yapımı altı saniye sürüyor. Bu da manuel bir sisteme göre 10 kat daha hızlı olduğu anlamına geliyor.

Envanter tamamlandığında alet uyumlu ve uyumlu olmayan yerleşkelerin görsel işaretini gösteriyor. Böylece lojistik operatörleri bilgi sistemi ile çabalarını fazlalık ve noksanlıklara odaklayabiliyorlar ve zamandan tasarruf ediyorlar. Drone, doğru bir stok bilgisini garanti ediyor ve üretimdeki duraklamaları önlüyor.  

İkinci el taşıt merkezi için “fotoğrafçı” drone’lar

Lyon Saint-Priest‘teki Renault Trucks ikinci el taşıt merkezi, markanın ikinci el kamyon e-ticaret platformu olan www.used-renault-trucks.com’da yer alacak 360º fotoğraflar için drone’ları devreye alıyor. Müşteriler, kendilerine ikinci el taşıt seçiminde yardımcı olacak yüksek nitelikli fotoğrafları görebilecekler.

Her bir drone, önceden belirlenmiş bir uçuş planına bağlı olarak kendini yönlendirecek sekiz işaretçiye bağlı. Bir operatör tarafından kontrol edilen alet, fotoğrafları anında çekiyor ve üç dakika içinde tüm aracın çekimini tamamlıyor.

renault-Trucks-tablet
Envanter tamamlandığında alet uyumlu ve uyumlu olmayan yerleşkelerin görsel işaretini gösteriyor. Böylece lojistik operatörleri bilgi sistemi ile çabalarını fazlalık ve noksanlıklara odaklayabiliyorlar ve zamandan tasarruf ediyorlar.

Dijital Çözümler Müdürü Pascal Philis, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Biz Renault Trucks’ta ister yeni ister ikinci el taşıt alsın tüm müşterilere aynı şekilde davranıyoruz. Drone’ler ile zamandan tasarruf etmenin yanı sıra stüdyo kalitesindeki bu 360º fotoğraflar yeni taşıtlarınkilerle aynı ölçütleri karşılıyor.

Pilot işlem, uluslararasılaşmadan önce 2019 sonbaharında Lyon ikinci el taşıt merkezinde devreye girecek.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here