Alman süpermarket zinciri EDEKA, 700 araçlık filosunu 2025 yılına kadar IVECO S-WAY LNG kamyonlar ile düşük CO2’ye dönüştürecek

0
1363
EDEKA Minden-Hannover IVECO S-WAY LNG
EDEKA Minden-Hannover, 2025 yılına kadar eksiksiz bir düşük CO2 araç filosu işletme hedefine ulaşmak için 700 araçlık mevcut dizel filosunu IVECO S-WAY LNG kamyonlarıyla değiştirecek. EDEKA şimdiden 2022 ve 2023'te toplam 275 IVECO S-WAY LNG kamyon sipariş etti
Renault Trucks

Alternatif tahrikli ticari araçlarda önder olan IVECO, 2025 yılına kadar tüm şirket filosunu dizelden LNG tahriğine dönüştürecek Alman süpermarket zinciri EDEKA Minden-Hannover‘ı toplam 700 IVECO S-WAY LNG kamyon tedariğiyle destekleyecek.

Sürdürülebilir bir tedarik zinciri yolunda EDEKA, 2022 ve 2023’te, Lauenau, Almanya’daki EDEKA lojistik merkezi tesislerinde ilk Bio-LNG dolum istasyonundan yararlanan yeşil filosunda faaliyet gösteren 80 LNG’li IVECO kamyonuna katılacak ilk 275 IVECO S-WAY LNG kamyon siparişini verdi.

EDEKA Minden-Hannover Yönetim Kurulu Sözcüsü Mark Rosenkranz, konuyla ilgili olarak “2025 yılına kadar, yaklaşık 700 araçlık tüm kamyon filomuzu IVECO LNG kamyonlarına dönüştürmek ve yüzde 100 biyo-LNG ile çalıştırmak istiyoruz. Kamyon filomuz, tüm lojistik operasyonlarımızın ve dolayısıyla dağıtım bölgemizdeki gıda tedariğinin bel kemiğini oluşturuyor. Bio-LNG’ye geçiş, CO2 ayak izimizi azaltmada önemli bir kaldıraç. Bu şekilde, daha fazla iklim koruması için sosyal sorumluluğumuzu yerine getiriyoruz. Bu çok önemli, çünkü araçlarımız çok sıkışık şehiriçi trafiğinde sık sık seyahat ediyor. Biyo-LNG kullanarak, kentsel yayım düzeylerini önemli ölçüde iyileştirmeye yardımcı oluyoruz. Ayrıca gazlı kamyonlar, geleneksel dizel araçlara göre çok daha sessiz.

IVECO Kamyon İş Birimi Alternatif Tahrik Başkanı Giandomenico Fioretti ise şunları söyledi: “Biyo-LNG, günümüzde tek ölçeklenebilir yenilenebilir yakıt. IVECO S-WAY LNG kamyonlarımız ile CO2 yayımlarının ve gürültü kirliliğinin azaltılmasına katkıda bulunan araçlarımızın ileri teknolojisi sayesinde yayımsız karayolu yük taşımacılığı artık EDEKA Minden-Hannover için bir gerçek. 700 araçlık filolarının tamamını LNG kamyonlarımızla değiştirme planları da IVECO markasının doğal gaz uzmanlığına açık bir güven oyu ve bunun için içten teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Halihazırda sipariş edildi: Soğutuculu kasa üstyapılı IVECO S-WAY LNG kamyonlar ve IVECO S-WAY LNG çekiciler

2022 ve 2023’te sipariş edilen 275 araçtan 220’si soğutuculu kasa üstyapılı IVECO S-Way LNG 3 akslı kamyondu (AS260S46Y/FS-CM 1LNG). Araçlar, teknik olarak izin verilen brüt ağırlığı 26 ton olan tamamen hava süspansiyonlu 6×2 standart bir şasiye, Active Space büyük hacimli kabine, kaldırılabilir ve yönlendirilebilir bir üçüncü aksa ve Euro VI Step E yayım standartlarıyla uyumlu 460 Beygir Cursor 13 gaz motoruna sahipler. Sol tarafa takılan 540 litrelik bir LNG deposu, en az 195 kilogram sıvı biyo-LNG depolayabiliyor ve 800 kilometreye kadar menzil sağlıyor.

Sipariş edilen diğer 55 kamyon, IVECO S-Way LNG çekiciden oluşuyor (55 AS440S46TP 1LNG). Bu 4×2 araçlar, kamyonlardan yalnızca teknik olarak izin verilen 44 tonluk brüt araç ağırlıkları ve buna göre boyutlandırılmış motor ve benzin deposu ile farklılık gösteriyor.

EDEKA Minden-Hannover, IVECO S-Way LNG kamyonları ile filosunda değiştirdiği dizel kamyonlara kıyasla nitrojen dioksit ve kurum yayımlarını önemli ölçüde azaltabilecek ve hammaddeye bağlı olarak CO2 yayımlarını ortalama yüzde 95 oranında düşürebilecek. Düşük tüketimin yanı sıra EDEKA Minden-Hannover’in IVECO LNG araçları, bir gaz motorunun düşük gürültü avantajına da sahip. Bu nedenle çevreci ve trafiğe kapalı bölgeler ve mağazalara gece teslimatları için mükemmel bir tercih.

Sera gazı tasarrufu potansiyeli çok yüksek: Bir test çalışmasında EDEKA Minden-Hannover, üç IVECO S-Way LNG‘yi 20.583 kilogram saf biyo-LNG ile doldurmayı başardı. Tek başına bu bile, işbirliği içinde organize olmuş şirketler grubunun CO2 ayak izini tekerden tekere temelinde 81 ton azalttı. Bu da dizele kıyasla CO2 yayımlarında yaklaşık yüzde 84 oranında azalma anlamına geliyor*.

Araçta yüksek kaliteli yaşam için EDEKA Minden-Hannover donanımı özelleştiriyor

Sürücülere optimum bir çalışma ortamı sunmak için yeni IVECO S-WAY LNG kamyonları, EDEKA Minden-Hannover’in talebi üzerine çok çeşitli olanaklarla donatıldı. Tam otomatik klima ve harici ısıtıcıya ek olarak, bel destekli Hi-Comfort koltuklar ve üç kademeli soğutma ve ısıtma işlevi de kabin içinde sürücüyü iyi hissettiren mükemmel bir sıcaklık sağlıyor. Çok işlevli deri direksiyon simidi, yan camlarda güneşlik, ısı yalıtım kutusu, bilgi-eğlence sistemi, geniş bagaj bölmeleri ve güvenlik ağlı yükseltilmiş ranza da kabindeki yüksek yaşam kalitesine katkıda bulunuyor.

*BIOLNG tedarikçisi tarafından gaz üretimi, işleme (saflaştırma + sıvılaştırma), taşıma, dağıtım ve yakma konusunda sağlanan WtW (tekerden tekere) hesaplamasına dayalı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz