Air Liquide ve IVECO, Avrupa’da hidrojen ağır hizmet hareketliliğinin gelişimini hızlandırmak için işbirliği yapıyor

0
867
iveco-airliquide
IVECO ve gazlar, teknolojiler ve Sanayi ve Sağlık hizmetlerinde dünya önderi Air Liquide, Avrupa'da hidrojen hareketliliğini geliştirmek için bir Mutabakat Zaptı imzaladı.

CNH Industrial‘ın ticari araç markası IVECO (NYSE: CNHI / MI: CNHI) ve gazlar, teknolojiler ve Sanayi ve Sağlık hizmetlerinde dünya önderi Air Liquide, Avrupa’da hidrojen hareketliliğini geliştirmek için bir Mutabakat Zaptı imzaladı. Ortaklık, iki şirketin tamamlayıcı yetkinliklerinden, özellikle Air Liquide‘in üretim ve depolamadan dağıtıma kadar tüm hidrojen değer zincirindeki benzersiz uzmanlığından ve IVECO‘nun gelişmiş, temiz sürdürülebilir taşımacılık çözümleri sağlayıcısı olarak mirasından yararlanarak temiz hareketliliği gerçekleştirmeye katkıda bulunacak.

Her iki ortak da ana trans-Avrupa ulaşım koridorları boyunca bir yenilenebilir veya düşük karbonlu hidrojen yakıt ikmali istasyonları ağının konuşlandırılmasıyla birlikte ağır hizmet tipi yakıt hücreli elektrikli uzun yol kamyonlarının kullanıma sunulmasını incelemek için araç ve kaynakları tahsis edecek. Buna paralel olarak, her iki şirket de tüm değer zinciri boyunca tüm paydaşları dahil ederek hidrojen hareketliliğini cesaretlendirmeye yönelik girişimleri ortaklaşa teşvik edecek.

Bu ortaklık, şirketlerin Güney Fransa’daki HyAMMED (Hydrogène à Aix-Marseille pour une Mobilité Ecologie et Durable) projesinde devam eden işbirliğiyle paralellik gösteriyor. Bu proje Avrupa’da uzun mesafeli yük taşımacılığının karbondan arındırılmasını hedefleyen ilk yüksek basınçlı 1 ton/gün hidrojen yakıt ikmal istasyonu ile ilişkili Avrupa’nın ilk yakıt hücreli elektrikli 44 tonluk kamyon filosunu geliştirmeyi amaçlıyor.

Iveco Group Kamyon İş Birimi Başkanı Luca Sra, işbirliğiyle ilgili olarak “Bir hidrojen ekonomisinin geliştirilmesine kendimizi adadık ve operatörlere bu sürdürülebilir alternatif taşımacılık yakıtını sağlamanın en etkili yolunu araştırmak için Air Liquide ile işbirliği yapmaktan heyecan duyuyoruz. Hepimizin küresel net sıfır emisyon hedeflerine ulaşmaya odaklanmamız ve bunu başarmada sektörü daha hızlı ilerletmek için birlikte çalışmamız çok önemli.” dedi.

Air Liquide’de Hidrojen faaliyetlerini denetleyen Başkan Yardımcısı ve İcra Komitesi üyesi Matthieu Giard ise şunları söyledi: “Hidrojen, özellikle uzun mesafeli ağır hizmet araçları için çok uygun olduğundan, taşımacılık sektörünün emisyonlarının azaltılmasına önemli ölçüde katkıda bulunabilir. Air Liquide, bu devrimi nasıl harekete geçireceğini keşfetmek için IVECO gibi bir önderle güçlerini birleştirmekten memnuniyet duyuyor. Air Liquide, sürdürülebilirlik hedefleri doğrultusunda hidrojen ekosistemlerinin gelişmesinden yana hareket ediyor ve düşük karbonlu bir toplumun ortaya çıkmasına katkıda bulunuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here