Otokar, DORUK T’yi tamamen yeniledi

1
4897
Renault Trucks

Otokar, hem şehirlerarası hem de turizm taşımacılığına seslenen ödüllü otobüsü Doruk T’yi yeniledi. Kullanıcıların konfor ve güvenliği için her ayrıntının düşünüldüğü yeni Doruk T, yeni görünümü, artırılmış konforu ve gelişmiş teknik özellikleriyle dikkat çekiyor.

Koç Topluluğu şirketlerinden Otokar, otobüs pazarında rekabet çıtasını yükseltmeye devam ediyor. Türkiye’nin en geniş otobüs ürün yelpazesine sahip Otokar, şehirlerarası ve turizm taşımacılığının beğenilen araçlarından biri olan 10 metrelik otobüsü Doruk T‘yi tamamen yeniledi.

Yeni Doruk T, dış görünümündeki yeniliklerle daha sert ve dinç bir görünüme kavuşturuldu.

Yeni Doruk T’nin sektör ihtiyaçları doğrultusunda geliştirildiğini kaydeden Otokar Genel Müdür Yardımcısı Basri Akgül, şunları söyledi: “Karayolu yolcu taşımacılığında ekonomi her geçen gün daha fazla önem kazanıyor. Özellikle kısa mesafeli şehirlerarası taşımacılıkta doluluğun her zaman istenilen seviyelerde olmaması, firmaları maliyetleri azaltma zorunluluğu ile karşı karşıya getiriyor. Doruk T’yi sektörün bu sorununu ele alarak geliştirdik. Doruk T, konfor ve güvenlikten hiçbir ödün vermeden, bir yolcuyu aynı güzergahta çok daha düşük işletme maliyetleriyle taşıma fırsatı sunuyor. Yeni Doruk T’nin güçlenen motoru, performans beklentilerini karşılarken; düşük yakıt tüketimi ile firmaların beklentilerine en uygun çözüm olacak.

Doruk T’nin pazara sunulduğu ilk günden bu yana turizm taşımacılığının gözde araçlarından biri olduğunu dile getiren Basri Akgül, sözlerine şöyle devam etti: “Yeni Doruk T, turizm sektöründeki yüksek yolcu beklentilerine en iyi şekilde cevap verirken, turizm acentaları için de hem yolcu memnuniyetini hem de kazançlarını artırmak için ideal çözüm oluyor.

Sürücü paneli ve Otokar için özel olarak tasarlanan yeni anahtar takımı, otobüs kullanıcısının beklentilerine göre yenilendi.

Türkiye’nin yanı sıra yurtdışında da büyük ilgi gören ve sahip olduğu özelliklerle Avrupa’nın en prestijli ve en büyük ödüllerinden “ECW Grand Award” ile ödüllendirilen Doruk T, Otokar’ın Ar-Ge kabiliyetlerini ve 50 yılı aşkın deneyimini bir araya getiriyor. Yeni Doruk T’nin ekonomik yakıt tüketiminin yanı sıra düşük parça ve işletme giderleri ile de pazara yeni bir hareketlilik getirmesi bekleniyor.

Sert hatlar, ince ayrıntılar

Doruk T’nin yeni görünümü, Otokar’ın yeni tasarım yaklaşımını yansıtıyor. Yeni Doruk T, dış görünümündeki yeniliklerle daha sert ve dinç bir görünüme kavuşturuldu. Gündüz farları tasarımı, otomotivdeki son eğilimler dikkate alınarak yenilenirken arkada LED farlar kullanıldı. Doruk T’nin mevcut yan grafik çıtası yeni tasarımda da korundu; ancak yapılan yeni çizgi ilaveleri ve arka camla birleştirilen yan camlarla tasarım öğeleri ön plana çıkarıldı. Yüksek ön cam sadece dış görünümde değil, araç içinde de ferahlığı artırdı. Sürücü paneli ve Otokar için özel olarak tasarlanan yeni anahtar takımı, otobüs kullanıcısının beklentilerine göre yenilendi. Sürücü için eklenen donanımlarla sürüş keyfi artırıldı. Yenilenen geniş ve lüks koltukların yanı sıra ferah iç mekan ile yolcu konforu ön planda tutuldu.

Doruk T’nin mevcut yan grafik çıtası yeni tasarımda da korundu; ancak yapılan yeni çizgi ilaveleri ve arka camla birleştirilen yan camlarla tasarım öğeleri ön plana çıkarıldı.

Daha güçlü motor

Yeni nesil Euro 6 OBDC ölçütündeki 6.7 litrelik 6 silindirli güçlü motor ile Doruk T’nin performansı artırıldı. 10 metre uzunluğa sahip Doruk T, 43+1+1 standart ve isteğe bağlı 39+1+1 yolcu taşıma sığası seçenekleriyle pazara sunuldu. Düşük işletme giderleri ve düşük yakıt tüketimi ile Doruk T, yolcu başına düşen taşıma maliyetlerini de azaltıyor.

Yenilenen geniş ve lüks koltuklar; ferah iç mekan ile yolcu konforu ön planda tutuldu.

Artan güvenlik

Doruk T, tam kuru havalı disk fren sistemi ile ABS ve EBS gibi güvenlik sistemlerine ilave olarak Şerit Takip Sistemi (LDWS), gelişmiş AEBS fren sistemi, ASR ve ESP gibi özellikleri de standart olarak sunuyor.

Doruk T’nin yeni görünümü, Otokar’ın yeni tasarım yaklaşımını yansıtıyor.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz