Accelera by Cummins, Daimler Truck ve PACCAR’dan ABD’de akü hücresi üretimini ilerletmek için ortak bir girişim

0
1302
Accelera by Cummins, Daimler Truck ve PACCAR
Accelera by Cummins, Daimler Truck ve PACCAR, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki akü hücresi üretimini ve akü tedarik zincirini hızlandırmak ve yerelleştirmek için ortaklık kuruyor.
Renault Trucks

Accelera by Cummins, Cummins Inc.‘in sıfır emisyonlu iş birimi [NYSE: CMI], Daimler Trucks &; Buses US Holding LLC (bir Daimler Truck Group Şirketi; DAX: DTR0CK; “Daimler Truck”) ve PACCAR [NASDAQ: PCAR], Amerika Birleşik Devletleri’ndeki akü hücresi üretimini ve akü tedarik zincirini hızlandırmak ve yerelleştirmek için ortaklık kuruyor. Planlanan ortak girişim, elektrikli ticari araçlar ve endüstriyel uygulamalar için akü hücreleri üreterek, büyüyen temiz teknoloji sektöründe oldukça talep edilen ABD imalat işleri yaratacak. 21 gigawatt saatlik (GWh) kapasiteli fabrika için toplam yatırımın 2-3 milyar dolar aralığında olması bekleniyor.

Accelera by Cummins, Daimler Truck ve PACCAR, başlangıçta ticari elektrikli kamyonlar için lityum-demir-fosfat (LFP) akü teknolojisi ailesine odaklanacak olan ortak girişimin %30’una sahip olacak ve ortaklaşa kontrol edecek. Ortak girişim tarafından üretilen LFP akü hücreleri, diğer akü kimyalarına kıyasla nikel ve kobalt ham maddelerine ihtiyaç duymadan daha düşük maliyet, daha uzun ömür ve artırılmış güvenlik gibi çeşitli avantajlar sunabilecek. Accelera by Cummins, Daimler Truck ve PACCAR, bu on yıl boyunca akü teknolojisine olan talebin artmasını bekliyor ve ABD’deki müşteriler, son teknolojiye sahip özel bir akü hücresi fabrikasından yararlanabilecek. EVE Energy [SZSE:310004], %10 sahiplikle ortak girişimde teknoloji ortağı olarak görev yapacak ve sektör lideri akühücresi tasarımı ve üretim bilgi birikimine katkıda bulunacak. EVE Energy, araç endüstrisi için LFP akü hücrelerinin üretiminde küresel bir lider ve Shenzhen borsasında halka açık olarak işlem görüyor.

Bu stratejik ortak girişim, sahiplerinin uygun maliyetli ve farklılaştırılmış akü hücresi teknolojisine erişim için gerekli ölçeği oluşturmasına olanak tanıyor ve sonuçta Kuzey Amerika’daki ticari araç müşterileri için değer yaratıyor. Cummins Başkanı ve CEO’su Jennifer Rumsey, “Tüm paydaşlarımız ve gezegenimiz için en iyi şekilde karbondan arındırma sorumluluğumuz var. Bu, önemli ortaklarla yakın çalışmayı gerektirir. Bugünkü duyuru bu eylemi yansıtıyor. Sadece müşterilerimiz için önemli bir teknoloji çözümü geliştirmekle kalmıyoruz, aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri’ndeki enerji geçişini hızlandırıyoruz.” dedi.

İcra Kurulu Başkanı Preston Feight ise “Vizyonumuz, müşterilerimizin operasyonlarını geliştirmek ve operasyonel ve çevresel hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmak için en yüksek kalitede, yerel olarak üretilen akü teknolojisidir.” şeklinde konuştu.

Daimler Truck CEO’su Martin Daum ise şunları söyledi: “Daimler Truck için ortaklıklar ve maliyetlere ve akıllı sermaye tahsisine sıkı bir şekilde odaklanmak, sürdürülebilir ulaşıma giden yolda başarılı olmanın temel kaldıraçlarıdır. Planlanan bu ortak girişim, Daimler Truck’ın ötesinde ölçek ekonomileri sağlıyor. Bu, doğru maliyetle doğru akü hücresi teknolojisine erişimi sağlayan, pil sanayileştirme stratejimizin önemli bir yapboz parçasıdır.

Accelera by Cummins, Daimler Truck ve PACCAR, ticari araç sektörünün sıfır emisyonlu teknolojilere geçişine öncülük ediyor. Ortaklar, Paris İklim Anlaşması’na uygun olarak karbon emisyonlarını azaltmaya kararlı.

İşlem, alışılagelmiş kapanış koşullarına ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Yabancı Yatırım Komitesi’ne (CFIUS) gönüllü bir bildirim sunulması da dahil olmak üzere geçerli birleşme kontrolü/düzenleyici onayların alınmasına tabi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here