2018 İsveç Çelik Ödülü finalistleri belli oldu

0
889

Olabilecek en yüksek performansa erişmek için yüksek dayanımlı çelik kullanan dört yenilikçi tasarım kavramıyla 2018 İsveç Çelik Ödülü finalistleri belli oldu. Kazanan 24 Mayıs’ta Stokholm’da düzenlenecek törenle duyurulacak.

İsveç Çelik Ödülü Jüri Başkanı ve SSAB Stratejik Ar-Ge Başkanı Eva Petursson, “İnovasyon alanında jürinin hayranlıkla karşıladığı çok farklı bakış açıları sunan dört finalist belirledik. Bunlar modern malzemeler kullanarak geleneksel tasarıma meydan okuyan uygulamalardan, tümüyle yepyeni özelliklere kadar değişiyor.” dedi.

Finalistler ve jüri tarafından seçilme nedenleri

CTE Spa İtalya, olağanüstü düzeyde çok yönlülük, yükseklik ve erişim sunan ve küçük bir kamyona monte edilebilen bir hava platformu geliştirdi. Kompakt bom sisteminin benzersiz ve yüksek döner mekanizması, köşelerin etrafında manevra yapma ve geleneksel çözümelerin ulaşamadığı dar alanlara erişim sağlama gibi ek özellikler sunuyor. Bunun gerçekleştirilebilmesi için, dikkatle düşünülmüş bir tasarımla tüm bom kesitleri optimize edildi ve yüksek dayanımlı çelikler kullanıldı.

Finlandiya’dan JAK Metalli Oy, yol kenarlarındaki bitkilerin temizlenmesi için, küçük ağaçlarda geleneksel zincirli konkasörlere oranla çok daha kontrollü bir işletim sağlayan benzersiz bir kesme ilkesi icat etti. Yenilikçi tasarımda yüksek dayanımlı ve aşınma dirençli çeliğin potansiyelinden yararlanılıyor. Böylece, son derece düşük enerji tüketimi ve işletim maliyetlerinin yanı sıra yüksek düzeyde verim ve daha güvenli bir çalışma ortamı sağlayan çok hafif bir kesici başlığı elde edildi.

İtalyan şirket Mantella S.r.l., bir treyler ve gövdesi için yarattığı eşsiz tasarım ve yenilikçi çözümle yepyeni bir nesli temsil ediyor. Bu sonucu, yüksek dayanımlı ve aşınma dirençli çeliğin avantajlarını, becerikli tasarım ve akıllı üretim yöntemleriyle birleştirerek elde ettiler. Bu yeni ve çok hafif treyler sayesinde denge, düşük operasyon maliyeti ve taşıma veriminde iyileştirmeler sağlandı.

Neredeyse hiç kaynaklama kullanılmayan modüler tasarım kavramıyla Avustralyalı şirket Trufab Global, son toplamanın sahada yapılmasına olanak tanıyan esnek ve çok hafif bir helezonlu tahıl vagonu oluşturdu. Modüllerin kullanılması sayesinde kolayca farklı boyutlar teslim edilebilirken bakım da basitleştiriliyor. Bu yeni takip deposu, hem üretici hem son kullanıcı açısından maliyeti düşürüyor ve üretim verimini artırıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz