2040’a kadar satılacak tüm yeni kamyonlar fosilsiz olacak

0
909
all-new-trucks-sold-must-be-fossil-free-by-2040
ACEA Ticari Taşıtlar Kurulu Başkanı ve Scania CEO'su Henrik Henriksson ve PIK'te Yeryüzü Sistemi Bilimcisi olan Johan Rockström
Renault Trucks

Yapılan bilim destekli bir açıklamada Avrupalı kamyon üreticileri, 2050 yılına kadar sıfır karbona ulaşmak için 2040 yılına kadar satılan tüm yeni kamyonların fosilsiz olması gerektiği sonucuna vardılar. Doğru dolum / yakıt ikmali altyapısının kurulması ve geçişi hızlandırmak için kapsamlı CO2 fiyatlandırması da dahil olmak üzere tutarlı bir politika çerçevesinin yürürlüğe konması koşuluyla bu hedefe ulaşmak mümkün olacak.

Avrupa’nın ticari araç üreticilerinin CEO’ları, Avrupa Otomobil Üreticileri Derneği (ACEA) çatısı altında, en geç 2050 yılına kadar sıfır karbona yönelik yol haritalarını geliştirmek için Potsdam Institute for Climate Impact Research‘ten (PIK) önde gelen bilim insanlarıyla güçlerini birleştirdi.

ACEA Ticari Taşıtlar Kurulu Başkanı ve Scania CEO’su Henrik Henriksson, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “İklim değişikliği, neslimizin en temel mücadelesi. Aynı zamanda, şiddetli COVID-19 salgını; gıda, ilaç ve diğer temel ürünlerin ihtiyaç duyanlara ulaşmasını sağlamak için karayolu taşımacılığı ve lojistiğin oynadığı kritik role dikkat çekti.

Karayolu yük taşımacılığı topluma hizmet etme rolünü sürdürecekse, fosil yakıtlardan olabildiğince çabuk uzaklaşmalıyız. Bunun gerekli olduğuna sadece ikna olmakla kalmıyoruz, bunun mümkün olduğunu biliyoruz ve bunu gerçekleştirmeye hazırız. Ama bunu tek başımıza yapamayız; Bizimle güçlerini birleştirmeleri için siyaset yapıcılara ve diğer paydaşlara ihtiyacımız var.

ACEA ve PIK tarafından bugün yayımlanan ortak bir açıklama, karayolu yük taşıma sistemini dönüştürmek için yol haritasını ve koşulları ana hatlarıyla ortaya koyuyor. Ticari taşıt endüstrisinin yatırımlarının yanı sıra, bu, CO2 yayımlarını temel alan ücretleri ve karbon ve enerji içeriğini temel alan bir enerji vergilendirme sistemi gibi politika seçeneklerini içeriyor. Kamyonlara uygun yoğun bir dolum ve yakıt ikmali altyapısı ağı, düşük ve sıfır yayımlı ağır hizmet taşıtlarının çalışması için de çok önemli. ACEA ve PIK‘e göre, sıfır yayımlı araçlar dizel daha ucuz olduğu sürece kalkışa geçemeyeceği için, güçlü bir CO2 yayım fiyatlandırma sistemi en etkili araçlardan biri olabilir.

PIK’te Yeryüzü Sistemi Bilimcisi olan Johan Rockström, şunları söyledi: “Bilim bize gösteriyor ki, yeryüzü sistemindeki tehlikeli devrilme noktalarını geçmekten kaçınmak istiyorsak, sıfır karbona hızlı bir geçiş yapmak için mevcut tüm çözümleri birleştirerek bugün harekete geçmemiz gerekiyor. Sıfır yayımlı taşıtlar yalnızca CO2 yayımlarını azaltmakla kalmayacak, aynı zamanda hava kalitesi seviyelerini daha da iyileştirecek. Bu da insan sağlığı için çok önemli bir etken.”

Johan Rockström, şöyle devam etti: “Bilimsel bilgi temelinde geçişi hızlandırmak için endüstri ve bilimin stratejik bir ortaklıkta birlikte çalışmaya başlamasıyla ACEA/PIK ortaklığı ile ilk adım atıldı.

Avrupa Birliği’nde 16 önemli otomobil, van, kamyon ve otobüs üreticisinin üye olduğu ACEA‘nın ticari taşıt üyeleri DAF Trucks, Daimler Trucks, Ford Trucks, IVECO, MAN Truck & Bus, Scania ve Volvo Group.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz