ZF TopoDyn Life, yakıt tüketimini düşürüyor

1
1612

Otomatik şehiriçi otobüs şanzımanı ZF EcoLife için özel olarak geliştirilmiş bir kontrol yazılımı olan TopoDyn Life, seyahat süresince belirli rota profillerine uygun vites değiştirme özelliklerini ayarlıyor. Vites değişim zamanları; topografi, mevcut yük, hızlanma değerleri ile otoyol yüzeyi ve dönüş açıları gibi değişken direnç parametreleri göz önünde bulundurularak hesaplanıyor. Otobüs düz yolda giderken, TopoDyn Life otomatik olarak en ekonomik vites değiştirme özelliğini seçiyor. Eğim artınca, yazılım en uygun şekilde vites değişim zamanlamasını ayarlıyor.

Yolda nerede olursanız olun

Akıllı seyir programı TopoDyn Life, otomatik ve kademesiz olarak vites değiştirme stratejisini rota profiline göre ayarlıyor ve böylece güvenilir bir şekilde yakıt tüketimini azaltıyor. Buna ek olarak retarder, aynı zamanda topografi ve otobüs ağırlığına göre en uygun frenleme gücünü seçiyor. Standart olarak TopoDyn Life özelliğe sahip olan EcoLife otomatik şanzıman, yüksek dayanıklılık ve uzun bakım aralıklarıyla kullanım ömrü maliyetlerinin oldukça düşük kalmasını sağlıyor.

Ecomat’ta başlayan tasarruf serüveni: Yüzde 19

ZF Ecolife otomatik şanzımanın halefi olan ZF Ecomat, otomatik şanzıman üzerinde gerçekleştirilmiş birçok uluslararası test sonucunda araziye bağlı olarak vites değiştirmenin yakıt tüketimi üzerinde etkisi olduğunu göstermişti. Pazara sunulan ilk TopoDyn uygulaması ile otomatik şanzıman ve akıllı kontrol sisteminin bu ekonomik birleşimi sayesinde yüzde 19’a kadar yakıt tasarrufu sağlanabiliyordu. TopoDyn, yolculuk süresince önceden belirlenmiş vites değişim zamanları ile beş adede kadar kademeli vites değiştirme programına sahipti. Bunlar belirli arazi profilinin yanı sıra devir sayısı, yük ve hızlanma değerleri gibi araç verilerine göre de seçilebiliyordu.

ZF EcoLıfe için TopoDyn Lıfe: Kademesiz vites programı

Yeni nesil akıllı kontrol sistemi TopoDyn Life’ın kademesiz bir vites değiştirme programı bulunuyor. Nasıl yardımcı olduğu ise şanzımanın artık etkin program tarafından belirlenen vites değişim zamanlarına bağlı olmamasında saklı. TopoDyn Life, bağımsız olarak gereken gücü belirliyor ve sürüş durumu gerektiğinde vitesi değiştiriyor. Böylece TopoDyn Life ve EcoLife, denenmiş ve güvenilir Ecomat ve TopoDyn birleşimine kıyasla yüzde 5 daha fazla yakıt tasarrufu sağlayabiliyor.

TopoDyn Life ve EcoLife, denenmiş ve güvenilir Ecomat ve TopoDyn birleşimine kıyasla yüzde 5 daha fazla yakıt tasarrufu sağlayabiliyor.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz