ZF Friedrichshafen AG, artan Ar-Ge yatırımlarına karşın 2017 yılının ilk yarısında kârını artırdı

0
1193
Renault Trucks

ZF Friedrichshafen AG, 2017 yılının ilk yarısında cirosunu ve kârlılığını artırmayı sürdürdü.

Toplam ciro 18.3 milyar Euro olarak gerçekleşirken, şirketin vergi öncesi kârlılığı da 1.2 milyar Euro’yu buldu. ZF, böylece Ar-Ge’ye yönelik artan harcamalarına karşın vergi öncesi kârlılığını yüzde 6.6’ya çıkarmış oldu. Aynı zamanda TRW’nin satın alınmasından dolayı oluşan borçların 684 milyon Euro’luk kısmını da ödemeyi başardı.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan ZF CEO’su Stefan Sommer, şunları söyledi: “ZF olarak yılın ilk yarısında geleceğe yönelik yatırımlarımıza ara vermeden devam ettik. Elektro-mobilite ve otonom sürüş alanındaki çalışmalarımızı da aynı şekilde devam ettiriyoruz. Artan kârlılığımız ve sağlam nakit akışımızın yanı sıra teknolojik portföyümüzü tamamlamaya yönelik oluşturduğumuz ortaklıklarla da hedeflerimize emin adımlarla ilerliyoruz.

ZF, 2017 yılının ilk yarısında 18.3 milyar Euro’luk satış gerçekleştirdi. Bu da geçen senenin ilk altı ayına kıyasla yüzde 2.7’lik bir artışa; yani 481 milyon Euro’ya karşılık geliyor. Kur etkileriyle şirket hisselerinin alım ve satımı dengelendiğinde şirketin büyümesinin yüzde 3 oranında gerçekleştiği görülüyor.

Vergi öncesi kârlılık 2017 yılının ilk yarısında 1.2 milyar Euro’yu bulurken (2016 yılında 1.1 milyar Euro olarak gerçekleşmişti), vergi öncesi kâr marjı da yüzde 6.6 olarak gerçekleşti (2016’da yüzde 6.3 olarak gerçekleşmişti).  ZF CFO’su Dr. Konstantin Sauer ise şunları söyledi: “Artan Ar-Ge, elektro-mobilite ve otonom sürüşe yönelik yatırımlarımıza karşın bu sene kârımızı artırmaya devam ettik. Bunu hem TRW’nin satın alınması sonucunda oluşan sinerjiyle hem de operasyonel performansımızı artırarak başardık.” Vergi, yıpranma payı ve amortisman giderleri öncesi kârlılık (EBITDA) 2 milyar Euro’ya ulaştı (2016’da 1,9 milyar Euro olarak gerçekleşmişti). Bu da yüzde 10,8’lik EBITDA marjına karşılık geliyor (2016’da yüzde 10,7 olarak gerçekleşmişti).

Şirket hisselerinin alım ve satımı dengelendiğinde elde edilen serbest nakit akışının 322 milyon Euro olarak gerçekleştiğini (önceki yıl 401 milyon Euro olarak gerçekleşmişti) belirten yetkililer, bunun da TRW’nin satın alınmasından dolayı oluşan borcun 684 milyon Euro’luk kısmının ödenerek toplam borcun 7,6 milyar Euro’ya inmesini sağladığını açıkladılar. Aynı zamanda özvarlıkların yüzde 2 artarak toplamda yüzde 23’e yükseldiği belirtiliyor.

ZF, 2017 yılını dengeli biçimde kapatacağını öngörüyor. ZF CFO’su Sauer sözlerini şöyle sonlandırdı: “Sene sonu itibariyle yüzde 6’nın üzerinde EBIT ve yüzde 10’un üzerinde EBITDA marjları öngörüyoruz. 2017 sonu satış rakamlarımızın 36 milyar Euro’yu geçeceğini tahmin ediyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz