Kış lastiği binek taşıtlara da zorunlu hale getirildi

0
1188
Renault Trucks


LASİD, ülkemizde 2012 yılından bu yana uygulanan ve sadece ticari taşıtları kapsayan kış lastiği zorunluluğu kapsamının genişletildiğini bildirdi.

Ticari taşıtları kapsayan uygulamaya bu yıl ilk kez yeni bir yasal düzenlemeyle birlikte binek taşıtlar da dahil edildi; yani bütün özel otomobiller de dahil olmak üzere tüm özel motorlu taşıtlar bu kış itibarıyla zorunlu olarak kış lastiği kullanmaya başlıyor.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nca 1 Nisan 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğde; ‘Ülkemiz karayollarında seyreden yabancı plakalı araçlar da dahil olmak üzere ticari ve özel tüm taşıtlar için kış lastiği kullanma zorunluluğu getirilmiştir‘ ibaresi bulunuyor. Buna göre Türkiye’de 1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında kalan dört aylık dönemde bütün taşıtlar kış lastiği kullanmakla yükümlü hale getirildi. Uygulama kapsamında olduğu halde kış lastiği kullanmadığı tespit edilen taşıtlara 625 TL para cezası uygulanıyor.

Şehirlerarası yolda zorunlu, il sınırlarında valiliğe bağlı

01 Aralık – 01 Nisan tarihleri arasındaki dört aylık kış döneminde şehirlerarası yollarda seyahat eden bütün taşıtların kış lastiği kullanması zorunlu iken şehiriçinde uygulama yapılıp yapılmayacağının, ortalama yerel sıcaklıklar dikkate alınarak valilikler tarafından belirlenip, duyurulacağı belirtiliyor. Valilikler, tarih aralığını öncesinde veya sonrasında birer ay uzatma yetkisine sahip bulunuyor.

Taşıtta zincir de olsa, kış lastiği zorunlu

Sürücüler tarafından taşıtta bulunmasının bir güvence olarak görüldüğü ‘patinaj zinciri’ de kış lastiği tebliğinde yer aldı. En çok merak edilen sorulardan biri olan ‘’Zincirim var, yine de kış lastiği takmam gerekir mi?’’ sorusu düzenlenen tebliğle; ‘’Taşıtta patinaj zinciri bulunması veya kullanılması kış lastiği zorunluluğunu ortadan kaldırmaz.’’ şeklinde yanıt buldu. Sadece buzlu zeminlerde kullanılabilen çivili lastikler, kış lastiği yerine geçebilecek. Ayrıca kış lastiği takılı tüm taşıtların da kış koşullarında zincir bulundurması zorunlu tutuluyor.

Denetimde belediyeler de yetkili

Şehirlerarası yollarda yapılan kış lastiği denetimlerinde Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın sınır kapılarındaki denetim birimlerinin yanı sıra belediye birimlerinin de bu yıl itibarıyla kış lastiği denetimi yapacağı belirtiliyor.

Kış lastiği kullanmayana 625 TL para cezası

Kış lastiği zorunluluğuna uymayan bütün ticari ve binek olmak üzere karayollarında seyreden taşıtlara denetimler kapsamında 625 TL para cezası uygulanacağı belirtiliyor. LASİD Genel Sekreteri Erdal Kurt,’Kış lastiği bilinci son yıllarda önemli oranda arttı. LASİD olarak gerekli bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmalarını yapmaya devam ediyoruz. Özel otomobillerin de ilk kez kapsam altına alınmasıyla birlikte uygulama genele yayılacaktır. Kış koşullarında özellikle karayollarımızda güvenli sürüş ve akıcı bir trafik için kış lastiği kullanımının önemine dikkat çekiyoruz. Para cezası binek otomobillerin 4 adet kış lastiği maliyetinin büyük bir kısmını karşıladığı için sürücüler hem kendi can ve mal emniyeti hem de mevzuatın gereğini yerine getirmek adına uygulamayı benimseyecektir.’’ şeklinde açıklamada bulundu.

LASİD Genel Sekreteri Erdal Kurt

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz