ZF Aftermarket tarafından sunulan ZF Health Check, kullanımda olan otobüslerin aktif çalışma süresini artırıyor

0
426
ZF Health Check
ZF Health Check ile ZF, otobüsler için otomatik şanzıman kullanan kullanıcılara "Yeni Nesil Aftermarket"i erişilebilir hale getiriyor. Sürüş esnasında alınan anlık verilere göre, şanzıman için özelleştirilmiş bakım planı oluşturulabilir. Uzaktan erişim aracılığıyla arıza teşhisleri yapılabilir, böylece gereksiz servis ziyaretleri önlenir ve otobüslerin hizmet süreleri artırılır.
Renault Trucks

Toplu taşımacılık, ulaşım sektörünün sürdürülebilir dönüşümünde önemli bir rol oynuyor. Olumlu etkilerini maksimize etmek ve yolcular için en iyi hizmet kalitesini sağlamak için otobüsler, mümkün olduğunca çok zamanlarını yolda ve gerektiği kadar az süreyle atölyede geçirmeli.

ZF Aftermarket‘in yeni dijital hizmet konsepti, aşağıdaki konularda öne çıkıyor: ZF Health Check dünya çapında ulaşım operatörleri tarafından tercih edilen şehiriçi otobüsler ve servis otobüslerinde kullanılan  ZF EcoLife otomatik şanzımana göre uyarlanıyor. Bu çözüm, motor hızı, vites kademesi, yağ sıcaklığı, yağ basıncı gibi araç işletimi sırasında şanzıman sisteminde kaydedilen çeşitli sensör verilerini kullanıyor. Bu veriler sık sık ZF Cloud sisteminde yer alan gelişmiş analitik servisine aktarılır, burada özelleştirilmiş servis odaklı raporlar oluşturuluyor. Bu raporlar, otobüs işletmecisi veya servis şirketi için bakım planlamasında önemli bir rol üstleniyor.

Örneğin, işletmeci, şanzıman yağının servis ömründen en iyi şekilde faydalanabiliyor, standart tavsiye edilen değişim km’leri bazen erken olabililiyor. Bu şekilde otobüs daha uzun süre yolda kalıyor ve kullanılabilirlik (çalışma süresi) artıyor. Otobüs bakıma gitmek zorunda olsa bile, mevcut araç verileri sayesinde yedek parçalar veya malzemeler önceden temin edilebildiğinden duraksama süresi en aza indiriliyor. Gerekli çalışma süresi de daha iyi planlanabilir ve eğer şirketin kendi atölyesi arızayı bulamazsa, filo işletmecisi, harici servis uzmanlarını çağırabiliyor ve onlara Health Check portalına erişim sağlayabiliyor.

Başka bir avantaj ise otobüs filosu işletmecilerinin olası arızalar konusunda erken uyarılar alması. Çünkü genellikle hasar aniden meydana gelmiyor, örneğin yağ basıncı veya sıcaklığındaki sapmalardan anlaşılabiliyor. İşletmeci bu durumdaki aracı atölyeye götürdüğünde, genellikle onarımlar daha az maliyetli oluyor çünkü henüz fiziksel bir hasar meydana gelmiyor, aynı zamanda yolcuların başka bir araçla taşınması, yedek bir otobüsün kullanılması veya arızalı aracın atölyeye çekilmesi gibi arızayla ilişkili sorunlar da ortadan kalkıyor. Teknik avantajlardan daha da önemlisi, ZF Health Check‘in operatörlere verdiği rahatlık ve güven.

ZF Aftermarket’in Başkanı Sayın Philippe Colpron: “ZF EcoLife ile hali hazırda dünya çapında yüzlerce otobüs işletmesinin daha verimli çalışmasına olanak sağlıyoruz. ZF Health Check sayesinde, uzaktan araç veri erişimi ve gelişmiş analizlerimizden faydalanarak, filo müşterilerimizi sıfır duraksama süresine doğru bir adım daha yaklaştırabilir ve sürdürülebilir bir aftermarket için yol açabiliriz.

ZF Health Check, ZF Bus Connect Premium filo telematik çözümünü kullanan kullanıcılara hemen sunuluyor. ZF şu anda Health Check’e ek bileşenlerin entegrasyonunu planlıyor. Health Check’e ek olarak, ZF Bus Connect, otobüs filolarının operasyonel optimizasyonu için birçok işlev sunuyor. Bu işlevler arasında tüm araç filosunun anlık önizlemesi, yakıt/enerji tüketimi, sürücü davranışları veya frenler gibi teknik bileşenlerin aşınması konusunda optimizasyon potansiyeline ilişkin bilgiler bulunuyor.

Ayrıca, toplu taşımada uyumluluk raporlarıyla birlikte vergi ile ilgili kanıtlar için bir temel oluşturuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz