Yeni Renault Trucks D, D Wide ve C 2.3 m ile yüzde 10’a kadar daha az yakıt ve CO2

0
1481
Renault-Trucks-D-D-Wide-C-2.3m
Motor optimizasyonu, yeni şanzıman ve Fuel Eco+ paketi sayesinde Renault Trucks D, D Wide ve C 2.3 m'nin 2023 modelleri, yakıt tüketimini ve buna bağlı CO2 yayımlarını yüzde 10'a kadar azaltacak.

2023’te üretici, dağıtım ve hafif inşaat için tasarlanan modellerinin enerji verimliliğini artırırken çevresel ayak izlerini azaltıyor. Motor optimizasyonu, yeni şanzıman ve Fuel Eco+ paketi sayesinde Renault Trucks D, D Wide ve C 2.3 m 2023, yakıt tüketimini ve buna bağlı CO2 yayımlarını yüzde 10’a kadar azaltacak şekilde ayarlandı.

Sıkışık kent merkezlerinde teslimatlar, yol kullanıcılarının ve yüklerin güvenliğinin neden olduğu stres ve verimliliği koruma ihtiyacı nedeniyle sürücülerin kentsel alanlardaki günlük işleri çok zor olabiliyor. Renault Trucks, görevlerini kolaylaştırmak ve hem sürücülerin hem de araçlarının performansını artırmak için mümkün olan her şeyi yapıyor.

Renault Trucks D Wide ve C 2,3 m için yüzde 10’a kadar daha düşük yakıt tüketimi ve CO2 yayımı

Renault Trucks D Wide ve C 2.3 m‘nin 2023 modelleri yeni DE11 motor ile donatılacak. Bu motor, alevleri yanma çanağının içinde yeniden yönlendirerek mevcut oksijenin kullanımını optimize eden ve böylece yanmayı iyileştiren patentli Dalga Piston teknolojisine sahip. Ayrıca motora daha iyi hassasiyete sahip yeni enjektörler takıldı. Renault Trucks, verimliliği artırmak amacıyla sürtünme kaybını azaltmak için de çalıştı: biyel kolları, pistonlar ve krank mili yeniden tasarlandı ve karter gazı kontrolü optimize edildi. İyileştirilmiş tepki süresine sahip yeni yüksek performanslı bilyalı turboşarj ve düşük viskoziteli yağ ile birleştirilmiş değişken akışlı bir yağ pompası da geliştirildi. Renault Trucks ayrıca optimize edilmiş bir son işlem sistemi ve yeni bir motor kontrol ünitesi tercih etti.

Renault Trucks D Wide ve C 2.3 m yeni nesil Optidriver şanzıman ile de donatıldı. Bir seçenek olarak, Eco modu yakıt tüketiminde daha fazla düşüş sağlıyor.

Son olarak, bir tavan rüzgar saptırıcı, yan rüzgar saptırıcılar, devre dışı bırakılabilir bir kompresör ve üç dakika sonra otomatik motor kapatma içeren Fuel Eco+ Paketi ile yakıt tüketiminde ek yüzde 5 azalma elde edilebiliyor.

Tüm bu teknolojilerin birleşimi, önceki nesil Renault Trucks D Wide ve C 2,3 m ile karşılaştırıldığında yüzde 10 yakıt tasarrufu sağlıyor.

Renault-Trucks-D-Wide-powertrain
Yeni teknolojiler sayesinde yeni Renault Trucks D Wide ve C 2.3 m, önceki nesil Renault Trucks D Wide ve C 2,3 m ile karşılaştırıldığında yüzde 10 yakıt tasarrufu sağlıyor.

Renault Trucks D: yeni bir güç aktarma organı ve yeni Optishift otomatik şanzıman

5 ve 8 litrelik motorlara sahip Renault Trucks D, Optishift adı verilen yeni bir 8 vitesli şanzıman ile donatıldı. Tam otomatik şanzıman, düşük hızlarda daha iyi yol tutuşu ve iyileştirilmiş yakıt verimliliği ile gelişmiş sürüş konforu sunuyor. Yeni Optishift otomatik şanzıman, Renault Trucks D 4×4‘te isteğe bağlı olarak sunuluyor. Eco modu, yakıt tüketimini daha da azaltmak için bir seçenek olarak elde edilebiliyor.

Son olarak, Fuel Eco+ Paketi ek yakıt tasarrufu sağlıyor.

Tüm bu teknolojilerin birleşimi, önceki nesil Renault Trucks D ile karşılaştırıldığında yüzde 9 yakıt tasarrufu sağlanabileceği anlamına geliyor.

Artırılmış güvenlik ve araç içi konfor

Sürücü konforu, üreticinin ana odaklarından biri ve Renault Trucks dağıtım yelpazesinde de iyileştirildi.

Daha fazla güvenlik için Renault Trucks D, D Wide ve C 2.3 m BirdView (kuşbakışı) sistemi ile donatıldı: aracın dışına yerleştirilmiş dört kamera, 7 inç LCD ekranda gerçek zamanlı olarak panoramik bir görüntü sağlıyor. Bu, sürücüye tek bir görüntüde çevredeki alanın kör noktalar olmadan çepeçevre görüntüsünü veriyor ve çarpışma riskini azaltıyor.

Mükemmel görsel ve araç içi konfor için Renault Trucks D, D Wide ve C 2.3 m’nin iç ortamı yeniden tasarlandı. Koltuklar, yataklar ve banklar, yeni kabin uyumuna uygun olarak yeni bir kumaşla kaplandı ve kontrol düğmeleri yeni bir beyaz arka aydınlatmaya sahip oldu.

Renault-Trucks-D-powertrain
5 ve 8 litrelik motorlara sahip Renault Trucks D, Optishift adı verilen yeni bir 8 vitesli tam otomatik şanzıman ile donatıldı.

İşletme maliyetlerinin tam kontrolü için terzi işi hizmetler

Nakliyecilerin işletme maliyetlerini azaltarak karlılıklarını artırmalarına yardımcı olmak için araçlar, Renault Trucks’ın gerçek zamanlı filo izleme ve yönetim çözümü olan Optifleet aboneliği ile birleştirilebiliyor.

Uygulamada, Optifleet, Harita modülünü kullanarak teslimatların gerçek zamanlı izlenmesi sayesinde, zaman ve kat edilen mesafe açısından rotaları optimize ediyor.

Çözümün Kontrol modülü araçların enerji tüketimini takip ederken, Ecoscore işlevi sürücü başına teknik verilerin (yakıt tüketimi, rölantide kalma yüzdesi, fren pedalı kullanımı vb.) uzaktan izlenmesini sağlıyor. Amaç, sürücü performansını analiz ederek ve rasyonel sürüş ilkeleri konusunda eğitim alması gerekenleri belirleyerek yakıt tüketimini optimize etmek ve CO2 yayımlarını azaltmak.

Son olarak, Renault Trucks, taşımacıların aracın yolda kalma süresini en üst düzeye çıkarmasına ve bütçelerini tam bir gönül rahatlığıyla yönetmesine olanak tanımak amacıyla araçları için özel Start & Drive bakım anlaşmaları sunuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here