Otokar, 10’uncu kez önder

0
887
Otokar, 2018 yılını Ticari Araçlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ali Rıza Alptekin, Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı H. Basri Akgül, Satış Direktörü Murat Tokatlı, Pazarlama Müdürü Tarkan Burak, Satış Müdürü Murat Torun ve Kurumsal İletişim Müdürü Beril Gönüllü'nün katıldığı toplantı ile değerlendirerek 2019 yılı beklentilerini paylaştı.

Koç Topluluğu şirketlerinden Otokar, 2018 yılında da faaliyet gösterdiği otobüs sınıfları toplamında önderliğini korudu. Pazarda yaşanan daralmaya rağmen en çok tercih edilen otobüs markası olduklarını kaydeden Ticari Araçlardan Sorumlu Otokar Genel Müdür Yardımcısı Ali Rıza Alptekin, “Zor bir dönem olmasına rağmen hem iç hem de dış pazarda verimli bir yılı geride bıraktık. Faaliyet gösterdiğimiz sınıflarda pazar önderliğimizi koruduk; küçük, orta boy ve 12 metre şehiriçi otobüs pazarında her kategoride en çok satılan marka olduk. 2018’de Türkiye otobüs pazarında satılan yaklaşık her 3 otobüsten 1’i Otokar oldu. Türkiye’nin yanı sıra Avrupa’da da büyümemizi sürdürdük. 2018’de otobüs ihracatımızı artırdık.” dedi.

Ticari Araçlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ali Rıza Alptekin ve Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı H. Basri Akgül

Türkiye’nin öncü otomotiv sanayi şirketi Otokar, otobüs pazarındaki önderliğini pekiştirdi. 7 metreden 18.75 metreye kadar farklı uzunluktaki otobüsleri ile Türkiye’nin en geniş ürün yelpazesine sahip olan Otokar, 2018 yılını Ticari Araçlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ali Rıza Alptekin, Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı H. Basri Akgül, Satış Direktörü Murat Tokatlı, Pazarlama Müdürü Tarkan Burak, Satış Müdürü Murat Torun, Kurumsal İletişim Müdürü Beril Gönüllü ve diğer Otokar yöneticilerinin katıldığı toplantı ile değerlendirerek 2019 yılı beklentilerini paylaştı. 55 yılı aşkın tecrübesi ile ürettiği otobüslerin yanı sıra Ar-Ge ve dijital dönüşüm alanında da yaptığı çalışmalarla sektörüne birçok ilki kazandıran Otokar, 2018’de de faaliyet gösterdiği sınıfların toplamında Türkiye’nin en çok tercih edilen otobüs markası oldu.

Koç Grubu’nun birkaç sene önce başlayan dijital dönüşüm çalışması kapsamında hem müşterilerine dokundukları noktalarda hem tedarik zinciri noktalarında hem de servislerinde dijital dönüşüm projeleri gerçekleştirdiklerini kaydeden Otokar Ticari Araçlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ali Rıza Alptekin, toplantıda müşterilerine yönelik olarak geliştirdikleri ve müşterilerinin hayatlarını kolaylaştırırken markalarına olan bağlılıklarını artıracak mobil uygulamaları hakkında açıklamalarda bulundu.

Küçük ve orta boy otobüs pazarı yüzde 23, şehiriçi yüzde 50 daraldı

Toplantıda son 3 yıldır daralan otobüs pazarının 2018’de de kurda yaşanan dalgalanmaların etkisiyle ağır bir darbe alarak daralmaya devam ettiğini kaydeden Ticari Araçlardan Sorumlu Otokar Genel Müdür Yardımcısı Ali Rıza Alptekin, “2016 ve 2017’ye kıyasla çok daha zor bir yılı geride bıraktık. 2018’de toplam otobüs pazarı yüzde 29 düzeyinde daralarak yılı 3 bin 800’lü satış adetlerinde tamamladı. Küçük ve orta boy otobüs pazarında bu daralma yüzde 23, 12 metre ve üstü şehiriçi otobüs pazarında ise yüzde 50 olarak gerçekleşti. Otokar olarak böylesine zor bir yılda hem iç hem de dış pazarda verimli bir yılı geride bırakmayı başardık. Yolcu taşımacılığı sınıfında 55 yılı aşkın süredir belediye ve halk otobüslerinin yanı sıra personel taşıma ve turizm amaçlı otobüsler tasarlayıp üreten Otokar, geniş ürün yelpazesi, kullanıcı ihtiyaçlarına sunduğu çözümler ve satış sonrası hizmetleriyle tüm beklentileri karşıladı. 2018’de Türkiye otobüs pazarında satılan her 3 otobüsten yaklaşık 1’i Otokar oldu. Küçük, orta boy ve şehiriçi 12 metre üzeri otobüs pazarında ise her kategoride en çok satılan marka olduk.” dedi.

Otokar Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı H. Basri Akgül, 2018’de Türkiye otobüs pazarında satılan yaklaşık her 3 otobüsten 1’inin Otokar olduğunu açıkladı.

Yenilenen Sultan Mega, sektörün gözdesi oldu

Otokar’ın özellikle şehiriçi toplu taşımacılık alanındaki teslimatlara devam ettiğini ve turizm sektörüne yönelik otobüsleriyle faaliyet gösterdiği sınıfta da pazardaki önderliğini koruduğunu kaydeden Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Otokar Genel Müdür Yardımcısı H. Basri Akgül şöyle konuştu: “2018 yılında faaliyet gösterdiğimiz otobüs sınıflarındaki önderliğimizi koruduk. Aynı kategoride 10’uncu kez önder olmanın gururunu yaşıyoruz. Mardin’den İzmir’e, Tekirdağ’dan Antakya’ya kadar ülke genelinde şehiriçi otobüs teslimatlarımız devam etti. Ulaşım sektörünü iyi dinleyerek, değişen ihtiyaçları öngörerek ürün geliştirme çalışmalarına aralıksız olarak devam ettik. Geçen yıl yenilenen araçlarımızın kazandığı beğeni ve yılın ikinci yarısında turizm sektörü için öngörülen canlanmanın da etkisiyle satışlarımız olumlu yönde etkilendi. Bu yılın ön plana çıkan ürünü ise Sultan Mega oldu. Geçen yıl yenileyip satışa sunduğumuz Sultan Mega, güçlü motoru, zengin aksesuvarları, ortadan açılan kapısı, konforu ve düşük işletme giderleriyle turizm sektörünün sultanı oldu. Yine Otokar’ın yeni tasarım yaklaşımını yansıtan Doruk T de tasarım ve özellikleriyle sektör tarafından çok sevildi.

Polonya Varşova’da 34 adet Otokar şehiriçi yolcu taşımacılığına başladı.

50 ülkede milyonlarca yolcu Otokar konforuyla seyahat ediyor

Geçtiğimiz yıl Türkiye’deki daralan iç pazarın etkisiyle Otokar’ın ihracat çalışmalarına ağırlık verdiğini dile getiren Otokar Genel Müdür Yardımcısı Ali Rıza Alptekin, “1963’ten bu yana kendi teknoloji, tasarım ve uygulamalarımız ile müşterilerin ihtiyaçlarına uygun özel çözümler geliştiriyoruz. Otokar olarak tasarımımız, konforumuz, teknolojimiz ve düşük işletme giderlerimizle hedef pazarımız olan Avrupa’daki konumumuzu güçlendirmeye devam ediyoruz. Otokar otobüsleri bugün İspanya, Sırbistan, Almanya, İtalya, Yunanistan, Belçika, Romanya, Polonya, Macaristan ve Slovenya gibi 50 ülkede hizmet veriyor. İhracat çalışmalarına verdiğimiz önem neticesinde geçtiğimiz yıl Türkiye otobüs pazarı ihracatı adetsel temmelde yüzde 10 artarken, Otokar’ın otobüs ihracatı bu artış oranını 4’e katladı.” açıklamasını yaptı.

Otokar Sultan LF 2018 yılında ön plana çıktı.

Tek kalemde alınan en büyük otobüs ihracat anlaşmasını yaptık

Otokar’ın yurtdışındaki şehiriçi otobüs ihalelerinde daha aktif olduğunu kaydeden Ali Rıza Alptekin, “2018 yılında özellikle şehiriçi yolcu taşımacılığında yurtdışında önemli bir atılım yaptık. Otokar Avrupa şirketimizin kurulmasıyla birlikte tıpkı Türkiye’de olduğu gibi, Avrupalı kullanıcılarımıza daha yakın olduk, ihtiyaç ve beklentileri daha iyi analiz ederek özellikle toplu taşıma ihalelerinde daha aktif bir yıl geçirdik. Geçen yıl bir Türk otobüs markasının tek kalemde aldığı en büyük otobüs ihracat anlaşmasını Bükreş Belediyesi ile imzaladık. Bükreş’in artan toplu taşıma ihtiyacını karşılamak üzere açılan 400 adetlik şehiriçi otobüsün temininin yanı sıra 8 yıllık satış sonrası hizmetlerini de içeren anlaşma için Romanya’da bir şirket kurduk. Teslimatlarımıza geçen yıl aralık ayında başladık. Bu yıl da partiler halinde teslimatlarımız devam edecek. Bükreş, Otokar’ın İstanbul’dan sonra en büyük filo ile hizmet sağlayacağı şehir olacak.” dedi.

Yenilenen Sultan Mega; yolcu sığası, düşük işletme giderleri ve bagaj hacmi ile servis ve turizm taşımacılığının en çok tercih edilen küçük otobüsü oldu.

“Doğal gazlı otobüslerimiz İspanya’da

Geçen yıl Almanya, Fransa, Polonya, Ürdün ve Tunus’a da önemli teslimatların gerçekleştiğine değinen Ali Rıza Alptekin, “Polonya’da Varşova Belediyesi’nin ulaşım hizmetlerinde bu yıl 34 adet Doruk otobüsümüz kullanılmaya başlandı. Mart ayında Ürdün’ün başkenti Amman Belediyesi’nin açtığı 100 adetlik otobüs ihalesini kazanan şirketimize, otobüslerden duyulan memnuniyet ile 35 adetlik ilave sipariş geldi. Amman Belediyesi’nin yeni 35 otobüsünü de bu yıl bahar aylarında teslim edeceğiz. Bu yıl, doğal gazlı Kent otobüslerimizin ilk ihracatı İspanya’ya yapıldı. Sadece şehiriçi değil, turizm araçlarımız da Avrupalı kullanıcıların beğenisini kazandı. Ülkemizde Doruk ismiyle tanınan ve İtalya, İspanya, Fransa, Belçika ve İsveç’te satışına başlanan Ulyso T’yi bu yıl Almanya pazarına da sunduk.” açıklamasını yaptı.

Otokar, Bükreş Belediyesi’nin açtığı 400 adet şehiriçi otobüs ve sekiz yıl süreli satış sonrası hizmetlerini kapsayan ihaleyi kazandı. Bu, bir Türk markasının bugüne kadar imzaladığı en büyük ihracat sözleşmesi.

Atlas pazar payını 3 puan artırdık

Otokar’ın 2013 yılında girdiği hafif kamyon sınıfında 8.5 tonluk Atlas kamyonu ile faaliyetlerine devam ettiğini söyleyen H. Basri Akgül, Atlas’ın yük taşıma sığası, güçlü donanım özellikleri, çevreci ve ekonomik motoru, düşük bakım giderleri ve uygun yedek parça maliyeti sayesinde mevcut kullanıcılarına yenilerini eklediklerini söyledi. “6.5-8.5 ton kamyon pazarında yüzde 18 düzeyinde bir daralma yaşandı. Otokar, bu daralmadan en az etkilenen markalardan biri oldu. Geçtiğimiz yıl Atlas kamyonlarımızın pazar payı 3 puan artarak yüzde 13’e yükseldi. Bireysel müşterilerin yanı sıra kamu kurum ve kuruluşları da zorlu görevlerde kullanmak üzere Atlas kamyonumuzu filolarına dahil etti.” açıklamasını yapan Basri Akgül, hedeflerinin 2019 yılında Atlas ile lojistik sektöründeki filolara girmek olduğunun altını çizdi.  Otokar’ın 2018’de treyler pazarında tanker ve frigorifik araçlara odaklandığını vurgulayan Basri Akgül, “Bu alanda treyler üretiminde müşterilerimizin ihtiyaç ve beklentileri doğrultusunda üretim yapıyoruz. Bu sayede geniş bir ürün yelpazesine ulaştık. Geçtiğimiz yıl Otokar olarak tehlikeli madde taşımacılığı, bozulabilir gıda taşımacılığı ve yurtiçi nakliye alanlarına odaklandık.” dedi.

Basın toplantısına katılan Otokar yöneticileri basın mensuplarının sorularını da yanıtlandırdılar.
Basın mensupları, Otokar’ın 2018 yılını değerlendirerek, 2019 yılı hedeflerini açıkladığı toplantıya yoğun ilgi gösterdiler.

“Kullanıcı faydasını ön planda tutuyoruz

Toplantıda Otokar’ın yurtiçi ve yurtdışındaki konumunu kuvvetlendirmek ve kullanıcılara daha fazla katma değer sağlamak için aralıksız olarak çalışmalara devam ettiğini kaydeden Ali Rıza Alptekin, “Geçen yıl ticari taşıt kullanıcıları için geliştirdiğimiz mobil uygulamayı kullanıma açtık. Üretimden tedarikçi ve bayilerimize kadar tüm paydaşlarımızı, yeni ve akıllı bir iş platformuna kavuşturacak dijital dönüşüm projelerini hayata geçirmeye bu yıl da devam edeceğiz. Öte yandan yine kullanıcılarımıza sağladığımız faydayı artırmak üzere Otokar araçlarına özel motor, şanzıman, dingil yağı ve antifriz ürünlerini Otokar Spectra markası ile pazarı sunduk.” açıklamasını yaptı.

Türkiye 6.5-8.5 ton arası kamyon pazarı yüzde 18 oranında daralırken Otokar, pazar payını 3 puan artırarak yüzde 13 pazar payına ulaştı.

Dünya markası olmak için ihracata ağırlık vereceğiz”  

Otokar’ın 2019’da yeni ve önemli hedeflerle yola çıktığını ifade eden Ali Rıza Alptekin, “Bu yıl, müşteri beklentilerine en uygun otobüslerimizle şehiriçi ve turizm taşımacılığında sektörün öncelikli tercih edilen markası olmaya devam etmeyi ve Türkiye otobüs pazarındaki önderliğimizi korumayı hedefliyoruz. Buna ek olarak 2019 yılında ihracat çalışmalarına da daha fazla odaklanarak dünya markası olma yolunda emin adımlarla ilerleyeceğiz. Avrupa ve diğer bölgelerden aldığımız siparişlerimizin teslimatlarını bu yıl tamamlayıp yurtdışı pazarı için özel olarak geliştirilecek otobüslerimiz ile hedef pazarlarımızdaki araç parkımızı artırmak için çalışacağız.” dedi.

2018 yılında yüzde 22 oranında daralan Türkiye treyler pazarında Otokar, uzmanlık gerektiren tehlikeli madde taşımacılığı ve frigorifik taşımacılık alanlarına odaklandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here