Yeni MAN Lion’s Coach Busworld 2017’de tanıtılacak

1
13475

Ekim 2017’de yürürlüğe girecek ECE R66.02 devrilme ölçütlerini karşılayan daha sağlam bir iskelet yapısına, yeni aktarma organlarına ve yeni bir tasarıma sahip olan yeni MAN Lion’s Coach, ilk kez Kortrijk’taki Busworld 2017’de kamuoyuna tanıtılacak.

Önde, yanda ve arkada MAN’ın yeni tasarım dilini yansıtan yeni MAN Lion’s Coach’un tasarımcıları; sürücü bölümü ve yolcu bölümünün, bagaj bölümü ve aktarma birimlerinin işlevsel alanlarını açık bir şekilde ayırmaya odaklanmışlar. Önde ve arkada ilk kez LED farlar kullanılırken, yeni ön farlar ön tasarımın önemli öğelerinden biri olarak göze çarpıyor. LED kısa ve normal farlar, halojen farlara göre yüzde 50 daha fazla parlaklık sunarken, daha iyi bir ışık dağılımı ve daha uzun bir menzil sağlıyor. Yeni ön farların en dikkat çekici özelliklerinden biri de şerit şeklindeki gündüz farları. Yeni MAN Lion’s Coach’un iç tasarımı da çok daha çekici hale getirilmiş.

Optimize edilmiş ve gücü artırılmış Euro 6 motoru ve daha uzun dingil tahvil oranı ile daha fazla verimlilik sunacak yeni MAN Lion’s Coach, aralarında EfficientRoll işlevine sahip EfficientCruise topografi temelli hız sabitleme sistemi, Uyarlanabilir Hız Sabitleme Sistemi ACC (Adaptive Cruise Control), Şerit Takip Sistemi LGS (Lane Guard System) ve MAN Dikkat Takibi gibi birçok yardımcı sistemle donatılacak. Yeni nesil amortisörler ve iyileştirilmiş şasi ayarları sürüş konforunu ve yol tutuşu artırarak daha güvenli bir sürüş olanağı sağlayacak.

Yeni MAN Lion’s Coach, pazara 12.1 m, 13.4 m ve 13.9 m uzunluklarında olmak üzere iki veya üç dingilli sürümlerle sunulacak. 2017 yılının sonunda 13.1 metrelik iki dingilli bir sürüm de model ailesine eklenecek. 12 metrelik sürüme göre altı adet ek koltukla bu sürüm, ekonomik açıdan çekici bir seçenek olacak. 19.5 tona kadar izin verilen toplam yüklü ağırlık farklı kullanım amaçları için esneklik sağlayacak. Standart sürümün yüksekliği 3870 mm olacak. Tuvalet haricinde, Alman seyahat otobüsü koltuk sistemine göre 3 yıldızla derecelendirilen yeni MAN Lion’s Coach modelleri azami 53, 57, 59 ya da 63 yolcuya seyahat olanağı sunacak. Modellere bağlı olarak bagaj hacimleri 11.7 ile 14.3 metreküp arasında değişecek.

Verimlilik ve konfor arasında en uygun denge

Azami torku 200 Nm ve azami gücü 20 beygir artırılan motorun yanı sıra 2.73 dingil tahvil oranına sahip Euro 6 aktarma organları sayesinde yeni MAN Lion’s Coach, hiç olmadığı kadar ekonomik olacak. İkincil retarder yüksek dingil tahvil oranıyla birlikte en uygun frenleme etkisini sağlayacak. 3200 Nm yerine 4000 Nm’lik azami torka ve 80 kW’lik artışla 500 kW’lik frenleme gücüne erişen ikincil retarder, sürüş güvenliğini artıracak.

MAN BrakeMatic elektronik fren sisteminin bir parçası olarak, yeni MAN Lion’s Coach ve diğer MAN ve Neoplan seyahat ve turizm otobüsleri daha güçlü bir EVBec motor frenine sahip. Egzoz gazı geri basıncının elektronik düzenlemesi, düşük motor devirlerinde bile frenleme etkisini artırıyor.

460 beygir (337 kW) ve daha üstü motor gücüne sahip sürümlerde standart olan MAN TipMatic vites kutusu, yeni vites değiştirme stratejisiyle D26 motoruyla uyum içinde çalışıyor. Yeni SmartShifting vites değiştirme işlevi, vites değişimi sırasında verimlilik ve konfor arasında en uygun dengeyi sağlıyor.

Rölanti Hızı Sürüş işlevi, rölanti devrinde gaz pedalına basmadan sürüş sağlıyor. Bu yeni özellik sayesinde otobüs yavaş akan trafikte rahatça ilerliyor. Manuel olarak vites büyütmek birinciden altıncı vitese kadar olanaklı iken vites küçültme, motor torku yüksek bir vites için yetersiz ise ya da sürücü fren yaparsa otomatik olarak gerçekleşiyor.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz