Yeni AB İthalat Kontrol Sistemi’nin (ICS2) ilk aşaması bugün devreye giriyor

0
73
ics2
Avrupa Komisyonu bugün AB'nin dış sınırları boyunca yasa dışı mal trafiğinin neden olduğu emniyet ve güvenlik tehditlerine karşı Gümrük Birliği'nin "ilk savunma hattının" önemli bir takviyesi niteliğinde yeni bir ithalat kontrol sistemini (ICS2) devreye sokuyor.

Avrupa Komisyonu bugün AB’nin dış sınırları boyunca yasa dışı mal trafiğinin neden olduğu emniyet ve güvenlik tehditlerine karşı Gümrük Birliği‘nin “ilk savunma hattının” önemli bir takviyesi niteliğinde yeni bir ithalat kontrol sistemini (ICS2) devreye sokuyor. Tüm kargo taşımacılığı şekillerinde tatbik edilmeden önce ICS2 ilk aşamada AB’ye gelen veya AB üzerinden hava yoluyla geçen posta ve ekspres gönderilere odaklanacak. 

ICS2, AB Gümrük Öncesi Emniyet ve Güvenlik Programı Reformu’nun kalbinde yer alan yeni bir kargo risk yönetimi platformu. 15 Mart 2021 ile 1 Mart 2024 tarihleri arasında uygulamaya konacak olan üç sürüm şeklinde mevcut ithalat kontrol sisteminin yerini alacak. 

Ekonomi Komiseri Paolo Gentiloni şunları söyledi: “Bugün uygulamaya konan sürüm vatandaşlarımızı ve AB iç pazarını tehlikeli ve yasa dışı malların trafiğinden kaynaklanan kapsamlı tehditlerden korumaya yardımcı olmak adına gümrük kapsamında uygulanacak değişikliklerde bir adım mahiyetindedir. Bu durum, hızla gelişen tedarik zincirlerimizde gümrük kontrollerine daha verimli ve etkili bir risk yaklaşımı sağlamaya yardımcı olurken, aynı zamanda eşit şartlarda bir faaliyet alanını destekleyecek ve dış sınırlarımız boyunca meşru ticareti kolaylaştıracaktır.” 

Bu yıl Sürüm 1 ile başlayacak olan program, mallar tedarik zincirleri boyunca AB’ye doğru veya AB üzerinden hareket ederken, ilk defa gerçek zamanlı işbirlikçi risk analizini sağlamak amacıyla gümrük tarafından toplanan gelişmiş tedarik zinciri verilerini ve yeni araçları ve süreçleri aşamalı olarak tanıtacak. Mevcut rejimin Bilişim Teknolojileri, Gümrük Risk Yönetimi ve Ticaret Faaliyetleri açısından tam bir revizyonunu kapsamakta olup Komisyon’un, Üye Devletlerin Gümrük Makamları’nın ve iş dünyasının yakın işbirliği ile hazırlandı. 

ICS2 tarafından toplanan veriler, AB’nin güncel Gümrük Eylem Planı’nda belirtildiği gibi, AB düzeyindeki analitik yeterlilikler üzerinde devam eden çalışmalara da katkıda bulunacak. Güvenlik Riskleri konusundaki işbirliğini daha da güçlendirmek amacıyla Şengen Bilgi Sistemi ve Europol ile Kilit Veriler arasındaki bağlantılar da araştırılıyor. 

Ayrıntılarıyla ICS2 

Sürüm 1 kapsamında, AB’de kurulmuş Ekspres Kuryeler ve Belirlenmiş Posta Operatörleri, mallar AB’ye bağlı uçaklara yüklenmeden önce, mallara ilişkin Giriş Özet Beyan verilerinin bir alt kümesini temin etmeye başlayacak. PLACI ”Verisi “olarak da bilinen Ön-Yükleme Ön Kargo Bilgileri AB Sivil Havacılık Rejimi bağlamında gönderi düzeyindeki risk analizinin tamamlayıcı nitelikteki istihbarat-tahrikli bir kademesini iletmek suretiyle, havacılık emniyeti için anlık tehditleri tespit etmek açısından gümrük makamları tarafından analiz edilecek. Bu süreç Sivil Havacılık Emniyeti konusunda Gümrük ve Ulusal Yetkili Makamlar arasında yakın işbirliğini de kapsayacak. 

ICS2‘nin ilk sürümü, ilk defaya mahsus olmak üzere posta gönderilerine yönelik ön kargo bilgisini bilhassa uygulamaya koyacak. Bu durum gümrük makamlarının büyük ve büyümekte olan e-ticaret akışları çerçevesinde güvenli olmayan muhtelif trafiği tespit edebilir kılınması suretiyle büyük öneme sahip oluşacak. İster silah veya uyuşturucu, isterse de sahte ilaçlar veya tehlikeli oyuncaklar olsun, yasa dışı tedarik zincirleri dünya yüzeyindeki küçük toprak parçalarının büyük akışlarının sunduğu olasılıklardan yararlanmaya çalışmaya devam edecek. 

ICS2’nin sonradan uygulamaya konacak olan iki sürümü bu önemli reformu tamamlayacak: Sürüm 2 ile birlikte bu yeni yetkilerin Mart 2023’te Genel Hava Taşımacılığı’na genişletilmesi planlanmakta olup Sürüm 3, 2024’ten itibaren deniz, demiryolu ve karayolu taşımacılığını da kapsayacak. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here