Volvo Trucks, yeni sürücü destek sistemleriyle güvenliği bir üst seviyeye çıkarıyor

1
872
Şerit Takip Sistemi ile Volvo Dinamik Direksiyon sürücülerin yoldaki şeritleri takip etmelerine yardımcı olmak için tasarlandı. Sistem kamyonun şeridinden çıkmaya başladığını tespit ettiğinde teknoloji kamyonu tekrar şeride sokmak için direksiyona kibarca müdahale ediyor.

Daha iyi trafik güvenliğini ve sürücüler için iyileştirilmiş çalışma ortamını amaçlayan Volvo Trucks, Volvo Dinamik Direksiyon’u temel alan yeni sürücü destek sistemlerini tanıttı.

Volvo Trucks Trafik ve Ürün Güvenliği Direktörü Carl Johan Almqvist

Volvo Trucks Trafik ve Ürün Güvenliği Direktörü Carl Johan Almqvist, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Volvo Dinamik Direksiyon gerçekten direksiyonun arkasındaki sürücünün işini kökten değiştiriyor. Daha iyi yönlendirme dengesi, daha kolay manevra ve yüksek konfor yol kazası riskini ve kol kaslarındaki incinmeleri azaltıyor. Şimdi de trafik ortamını daha da güvenli hale getirmeye yardımcı olacak yeni işlevlerle bu başarının üzerine yenilerini inşa ediyoruz. Tüm bunlar Volvo kamyonlar kaynaklı hiçbir kaza yaşanmaması vizyonumuzla uyumlu. Bu işlevler, sürücülerin kaza araştırma programımız tarafından belirlenen en yaygın kaza senaryolarından kaçınmalarına yardımcı olmak için geliştirildi.” dedi.

Sadece birkaç saniyelik dikkatsizlik büyük bir kazaya yol açabilir. Araçtaki kamera, aracın 5 ile 50 metre önündeki şerit çizgilerini takip ediyor ve kamyonun şeridin dışına çıkmaya başladığını tespit ederek sürücünün kontrolü ele almasına destek oluyor.
Eğer bir kamyon şeridin kenarına çok yakınsa, teknoloji kibarca direksiyona müdahale ederek aracı şerit içine alıyor. Eğer kamyon şerit çizgisinin üzerinden geçerse sürücü direksiyonda kısa bir titreşim hissediyor.
Düz yolda monoton bir sürüş herhangi bir sürücünün konsantrasyonunu kaybetmesine yol açabilir ve bu da büyük bir kazaya neden olabilir. Şerit Takip Sistemi ile Volvo Dinamik Direksiyon, bu gibi durumlarda sürücüye destek olmak için tasarlandı.
Sürücü düğmeye basarak sistemi etkinleştirdiğinde Şerit Takip Sistemi ile Volvo Dinamik Direksiyon teknolojisi araç 55 km/s hıza ulaştığında devreye giriyor ve kamyonun yol kamerası yoldaki şerit çizgilerini takip edebiliyor.

Volvo Dinamik Direksiyon’u diğer konfor ve güvenlik artırıcı sistemlerle bütünleştirerek Volvo Trucks, iki kaza önleyici sürücü destek sistemi geliştirdi: Denge Yardımcısı ile Volvo Dinamik Direksiyon ve Şerit Takip Sistemi ile Volvo Dinamik Direksiyon.

Denge Yardımcısı ile Volvo Dinamik Direksiyon, makaslama riskini en aza indirerek büyük kazaları önlemeyi amaçlayan bir yenilik. Makaslama tespit edildiğinde teknoloji anında teki vererek yumuşakça direksiyona kontra veriyor.

Makaslama yaşanmadan önce kontra vermek

Carl Johan Almqvist, Denge Yardımcısı ile Volvo Dinamik Direksiyon ile ilgili şunları söyledi: “Islak ve kaygan bir yolda sürdüğünüzü ve birden kamyonun arkasının asfalta olan tutunmasını kaybetmeye başladığını fark ettiğinizi hayal edin. Arka tarafın kontrolünü tamemen kaybedip araç makaslamadan önce direksiyonu tehlike geçene kadar yumuşakça ters yöne döndürerek kontra verirsiniz. Bu tam da Denge Yardımcısı ile Volvo Dinamik Direksiyon’un çalışma şekli. Aradaki büyük fark ise sistemin riski algılayabilmesi ve siz daha bir şey olduğunu anlamadan aracı dengelemeye yardımcı olması.

Teknoloji özellikle viraj dönme, yokuş çıkma ya da düşük sürtünmeli yollarda iki görev arasında yüksüz sürüş gibi yüksek riskli senaryolarda çalışmak üzere tasarlandı. Düşük sürtünmeli şartlar kardan, kumdan ya da yağmurdan kaynaklanabiliyor.
Makaslama tespit edildiğinde Denge Yardımcısı ile Volvo Dinamik Direksiyon milisaniyeler içinde direksiyona kontra vermek için devreye giriyor. Aynı zamanda Elektronik Denge Kontrolü’nün (ESC) hızı düşürmek ve makaslamayı en aza indirmek için her bir tekere ayrı frenleme yapmasına yardımcı oluyor.
Makaslamayı önlemek için kamyonun yazılımı ve donanımı yol tutuşun kaybolmaya başladığını tespit etmek için sürekli ileşitim halinde bulunuyor. Teknoloji aynı zamanda ESC’nin daha hızlı devreye girmesine ve aracı güvenli bir şekilde yavaşlatmasına yardımcı oluyor.

Yol dışına çıkmayı ve istemeden şerit dışına kaymayı önlüyor

Bir başka güvenlik yeniliği olan Şerit Takip Sistemi ile Volvo Dinamik Direksiyon, sistem kamyonun şerit çizgilerinin dışına çıkma belirtirileri gösterdiğini tespit ettiğinde, sürücüye bir yardım eli uzatıyor. Direksiyonun uygun yönde hafif dönmesi ve direksiyondaki kibar bir titreşim ile sürücü bilgilendiriliyor ve aracını şeridine döndürmesi için yönlendirmesine yardım ediliyor.

Kişisel Ayarlar ile Volvo Dinamik Direksiyon, sürücünün direksiyon tepkisini tamamen kişiselleştirmesine olanak tanıyor. Sürücüler, kamyonun bilgi-eğlence sisteminde önceden programlanmış dört direksiyon ayarı arasından seçim yapabiliyorlar ya da her bir ayarı kişisel olarak kalibre edebiliyorlar.
Kişisel Ayarlar ile Volvo Dinamik Direksiyon teknolojisi sürücülerin kendi direksiyon ayarlarını tamamen kişiselleştirmelerine olanak veriyor. Bu da şiddetli rüzgarda uzun düzlüklerde ya da eğimli yollarda sürüş yaparken sürücü için oldukça yararlı oluyor.

Direksiyon tepkisinin kişisel ihtiyaçlara göre ayarlanması

İki yeni sürücü destek sistemine ek olarak Volvo Trucks, Volvo Dinamik Direksiyon ile donatılan kamyonlarda direksiyon tepkisinin kişisel olarak ayarlanmasını olanaklı hale getiren bir işlev sunuyor.

Sürücü, Volvo Dinamik Direksiyon’un farklı sürücü tercihlerine ve uygulamalarına uyum sağlamak için tasarlanan önceden programlanmış ayarları arasında seçim yapabiliyor. Ya da sürücü kendi sürüş tarzına mükemmel uyum sağlaması için her bir direksiyon özelliğini tamamen kişiselleştirebiliyor.

Carl Johan Almqvist, “Her bir sürücü direksiyon sisteminin ne kadar hafif ya da ağır olduğuyla ilgli bir algıya sahiptir. Artık her bir sürücü, konforlu, rahat ve güvenli bir sürüş için direksiyon tepkisini tam olarak isteğine göre ayarlayabilecek. Bu özellikle farklı sürücüler tarafından kullanılan kamyonlar için çok pratik bir özellik.” dedi.

Volvo Dinamik Direksiyon

Volvo Dinamik Direksiyon, yol yüzeyindeki bozuklukları otomatik olarak telafi etmek ve direksiyon simidindeki titreşim ve vuruntuları ortadan kaldırmak için geliştirildi. Düşük hızdaki sürüşte direksiyon simidindeki direnç yaklaşık yüzde 75 azalıyor. Bu da geri giderken ve dar alandaki manevralada büyük bir kolaylık sağlıyor. Direksiyon simidi, sürücünün direksiyon simidini tutuşu hafiflediği anda otomatik olarak kendini orta konuma alıyor. Yüksek hızlarda ise kötü yol koşullarında ve güçlü yan rüzgarlarda bile kamyon güvenli bir şekilde istikametini koruyor. Bu teknoloji, sürekli yönlendirmeyi düzelten ve gerektiğinde ek dönme kuvveti sağlayan elektronik kontrollü bir elektrik motoru tarafından desteklenen kamyonun hidrolik direksiyonunu temel alıyor.

Volvo Trucks yeni Dışardan Dümenleme işlevli Volvo Dinamik Direksiyon ile sürücü başka görevleri yerine getirirken kamyonu dışardan sürebiliyor. İkinci bir operatöre olan ihtiyaç ortadan kalkıyor, ayrıca yaralanmalar ve gecikmeler önleniyor.
Sistem, sürücünün harici bir tedarikçi tarafından sağlanan uzaktan kumanda ya da kablolu yönlendirme aleti ile motoru, direksiyonu, freni ve farları kontrol etmesine olanak tanıyor.

Dışardan Dümenleme işlevli Volvo Dinamik Direksiyon

Sürücülerin araçlarını kısa mesafelerde ve kısa sürelerde hareket ettirmek zorunda oldukları birçok durum bulunuyor. Bu da sürücünün defalarca kez kabine inip binmesi ya da başka bir sürücüden yardım istemesi anlamına geliyor. Volvo Trucks yeni Dışardan Dümenleme işlevli Volvo Dinamik Direksiyon ile sürücü başka görevleri yerine getirirken kamyonu dışardan sürebiliyor. İkinci bir operatöre olan ihtiyaç ortadan kalkıyor, ayrıca yaralanmalar ve gecikmeler önleniyor. Dışardan Dümenleme işlevli Volvo Dinamik Direksiyon elektronik bir arayüz olarak üstyapıcılara tedarik ediliyor. Sistem, sürücünün harici bir tedarikçi tarafından sağlanan uzaktan kumanda ya da kablolu yönlendirme aleti ile motoru, direksiyonu, freni ve farları kontrol etmesine olanak tanıyor.

Sistem şöyle çalışıyor: Sürücü sola dön diye bir komut verdiğinde bu komut araçta bulunan ve bütün merkezi kamyon bilgisini toplayan ve dağıtan kontrol birimi tarafından alınıyor. Bu birim, Volvo Dinamik Direksiyon’a bir sinyal gönderiyor ve Volvo Dinamik Direksiyon komutu yerine getiriyor. Sonuçta kamyon sola dönüyor.

Sistem şöyle çalışıyor: Sürücü sola dön diye bir komut verdiğinde bu komut araçta bulunan ve bütün merkezi kamyon bilgisini toplayan ve dağıtan kontrol birimi tarafından alınıyor. Bu birim, Volvo Dinamik Direksiyon’a bir sinyal gönderiyor ve Volvo Dinamik Direksiyon komutu yerine getiriyor. Sonuçta kamyon sola dönüyor.

Sistem araç içindeki bir anahtarla devreye sokuluyor.

Çalışma verimliliğini artıran ve yaralanmaları azaltan Dışardan Dümenleme işlevli Volvo Dinamik Direksiyon; asfalt dökümü, sokak lambalarının takılması ya da uçakların buzdan arındırılması gibi bakım işlerinde kullanılmaya uygun bir özellik. Güvenliği sağlamak için kamyonun hızı 10 km/s ile sınırlandırılıyor. Üstyapı üreticilerine aracın dış tarafına acil fren düğmesi yerleştirme seçeneği de sunuluyor. Sistem, araç içindeki bir anahtarla devreye sokuluyor.

Üstyapı üreticilerine aracın dış tarafına acil fren düğmesi yerleştirme seçeneği de sunuluyor.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here