Volvo Trucks, yeni ağır kamyon neslini tanıtıyor

1
40302
volvoTrucks-2020_0812
Volvo Trucks; sürücü ortamına, güvenliğe ve verimliliğe odaklanan dört yeni kamyonu tanıtıyor.
Renault Trucks


Volvo Trucks; sürücü ortamına, güvenliğe ve verimliliğe odaklanan dört yeni kamyonu tanıtıyor. Volvo Trucks Başkanı Roger Alm, yeni ağır kamyon nesli ile ilgili olarak şunları söyledi: “Bu ileriye dönük büyük yatırımdan dolayı çok gururluyuz. Amacımız, onları daha rekabetçi yaparak ve giderek zorlaşan pazarda en iyi sürücüleri kendilerine çekmelerine yardım ederek müşterilerimizin en iyi iş ortağı olmak.” Dört ağır hizmet kamyonu; Volvo FH, FH16, FM ve FMX, Volvo Trucks’ın teslimatlarının üçte ikisini oluşturuyor.

volvotrucks-rogeralm
Volvo Trucks Başkanı Roger Alm: “Volvo FH serisi, özellikle hayatlarının önemli bir bölümünü yolda geçirenler olmak üzere kamyon şoförleri arasında uzun yıllardır en beğenilen model olmuştur. Yeni Volvo FH ile kamyon tasarlamaya ve sürücülerin dünya standartlarında bir iş yapmasına yardımcı olabilecek hizmetler sunmaya odaklanmayı sürdürüyoruz.

Taşımacılık için giderek artan talep dünya çapında yetenekli sürücülerin bulunabilirliği üzerindeki baskıyı artırıyor. Örneğin Avrupa’da tahminler tüm sürücü işlerinin yüzde 20’sinin açık olduğunu gösteriyor. Volvo Trucks, müşterilerin en iyi sürücüleri işe almasına ve onları elde tutmasına yardımcı olmak için yeni kamyonlarını geliştirirken, kamyonlarını yetenekli sürücüler için daha güvenli, daha verimli ve daha çekici hale getirmeye odaklandı.

yeni-volvofh_0676
Volvo Trucks; yeniden hayal edilen bir kabine, yenilikçi güvenlik donanımlarına ve sürücünün odağa alındığı bir çalışma ortamına sahip yeni Volvo FH’yi tanıttı. Yeni tasarımın en önemli hedefi sürücüye yolda daha üretken, güvenli ve konforlu bir yaşam sunmak.
carinlarsson-T2020
Volvo Trucks Kullanıcı Deneyimi ve İnsan Makine Etkileşimi Tasarım Sorumlusu Carin Larsson: “Çeşitli bilgilere kolay erişim, sürücünün daha verimli, daha güvenli ve daha konforlu bir şekilde performans sergileme yeteneğini artırıyor. Bilginin sunum şekli, yeni ekranlarla önemli ölçüde iyileştirildi. Zorlu etkileşimler artık sürücü koltuğundan kolayca erişilebilen yan ekranda yoğunlaştırıldı. Böylece, temel sürüş bilgileri kullanıcı dostu ve kolayca görülebilen gösterge tablosunda açıkça gösterildiği için dikkat dağıtıcı unsurlar en aza indirildi.

Roger Alm, açıklamasına şöyle devam etti: “Kamyonlarını güvenli ve verimli bir şekilde kullanan sürücüler taşıma şirketleri için değeri yadsınamaz bir varlıktır. Sorumlu sürücü davranışı, karbondioksit yayımlarını ve yakıt giderlerini düşürmenin yanı sıra kaza riskinin, yaralanmaların ve planlanmamış yolda kalmaların azalmasına da yardımcı oluyor. Yeni kamyonlarımız sürücülerin daha da güvenli ve verimli çalışmalarına yardım edecek ve müşterilerimize en iyi sürücüleri çekmek için rekabet ederken güçlü argümanlar verecek.

volvofh-T2020_0601
Güncellenmiş iç çalışma ortamı, sürücülere gösterilen özeni en açık şekilde gözler önüne seriyor. Çalışma alanlarının merkezinde tamamen dijital, 12 inç yüksek çözünürlüklü gösterge tablosuna sahip ve sabit bardak tutucusu, açık saklama bölmesi ve hareket algılayıcı kontrollü aydınlatması olan modern bir ön konsol bulunuyor. Gösterge tablosu, sürücünün sürüş durumuna ve gösterilmesini tercih ettiği bilgilere bağlı olarak dört farklı ekran görünümü arasında seçim yapmasını sağlıyor.
FH16-driver-environment
Sürücü bölümü, daha az stres ve dikkat dağınıklığı yaratarak farklı işlevleri gözden geçirmeyi ve yönetmeyi kolaylaştırmayı hedefleyen tamamen yeni bir bilgi ve iletişim arayüzüne sahip.

Volvo Trucks yelpazesindeki farklı kamyon modelleri, farklı kabin seçenekleri ile alınabiliyor ve çok geniş bir uygulama yelpazesi için optimize edilebiliyor. Uzun yol kamyonlarında kabin adeta sürücünün ikinci evidir. Kabin, bölgesel taşımacılık kamyonlarında mobil bir ofis olarak hizmet ederken, inşaat sektöründe kamyonlar sağlam ve pratik bir iş aletidir. Bu nedenle görüş, konfor, ergonomi, gürültü seviyesi, manevra yeteneği ve güvenlik, tüm yeni kamyon modellerini geliştirirken en önemli odak noktalarıdır. Kamyonun dış tasarımı, yeni kamyonların özelliklerini yansıtmak ve çekici bir bütünsel tasarım ortaya çıkarmak için iyileştirildi.

dijital-gosterge-tablosu_0690
Sürücünün ihtiyacı olduğu bilgiyi istediği zaman seçmesini kolaylaştıran 12 inçlik ekranı ile gösterge tablosu tamamen dijital.
volvofh-T2020
İsteğe bağlı 9 inçlik bir yan ekran bilgi-eğlence, navigasyon yardımı, taşıma bilgileri ve kamerayla izleme özelliği sağlayabiliyor. Erişilmesi kolay olan ekran, sürücünün birçok yoldan etkileşime girmesini sağlıyor: direksiyon simidindeki sezgisel olarak yerleştirilmiş düğmelerle, sesle kumanda yoluyla veya doğrudan dokunmatik ekran ve ekran kontrol paneli ile.

Yeni kabin, daha çok alan ve iyileştirilmiş görüş sunuyor – Volvo FM ve Volvo FMX

Yeni Volvo FM ve Volvo FMX, tamamen yeni bir kabinin yanı sıra daha büyük Volvo modellerindekine benzer kumanda paneli işlevlerinin birçoğuna sahip. İç hacmi bir metrekübe kadar artırılan FM ve FMX kabinleri, daha fazla konfor ve daha fazla çalışma alanı sağlıyor. Daha geniş camlar, alçaltılmış kapı camları ve yeni aynalar sayesinde görüş artık daha iyi.

yeni-volvofh-interior_0693
Yeni Volvo FH kabini, sürücüye sadece sürüş sırasında değil, dinlenirken ve uyurken de son derece konforlu, rahat ve ergonomik bir yaşam alanı sunuyor.
volvofh-T2020

Direksiyon simidinin eğiminin ayarlanabilmesi sürüş konumunun kişisel olarak ayarlanmasına olanak veriyor. Yataklı kabinde alt yatak, yüksek konfor ve altta daha fazla saklama alanı elde etmek için öncekine göre daha yükseğe konumlandırıldı. Yataksız günlük kabinde arka duvarda içi aydınlatılan 40 litrelik yeni bir saklama dolabı bulunuyor. Kabin konforu; soğuğu, sıcağı ve gürültüyü engelleyen güçlendirilmiş yalıtım ile artırılırken duyarga kontrollü klima birimi, karbon filtre ile her türlü şartta iyi hava kalitesi sağlıyor.

yeni-volvofh16_0699
Volvo Trucks; yeni güvenlik özelliklerini, sürücü merkezli çalışma ortamını ve müşterilere artırılmış verimlilik sağlamak için en son teknolojileri başarıyla bir araya getiren Volvo FH16’nın yeni neslini tanıttı. Yeni amiral gemisi, Volvo Trucks’ın sürücü göz önünde bulundurularak tasarlanan yeni nesil araçlarının bir üyesi.

Tüm modeller yeni sürücü arayüzü ile donatılıyor

Sürücü bölümü, daha az stres ve dikkat dağınıklığı yaratarak farklı işlevleri gözden geçirmeyi ve yönetmeyi kolaylaştırmayı hedefleyen tamamen yeni bir bilgi ve iletişim arayüzüne sahip. Sürücünün ihtiyacı olduğu bilgiyi istediği zaman seçmesini kolaylaştıran 12 inçlik ekranı ile gösterge tablosu tamamen dijital. Bilgi-eğlence, navigasyon, taşımacılık bilgisi ve kamera görüntüleme için sürücünün kolay ulaşabildiği ek 9 inçlik bir ekran bulunuyor. İşlevler direksiyon simidindeki düğmeler, ses kontrolü ya da dokunmatik ekran ve ekran kontrol paneli ile kontrol edilebiliyor.

yeni-volvofm_0723
Volvo Trucks; daha yüksek seviyede konfor, güvenlik ve üretkenlik sağlayan yeniliklere ve sürücünün çalışma ortamında iyileştirmelere sahip yeni nesil Volvo FM’i tanıttı. Volvo Trucks Başkanı Roger Alm, “Yeni Volvo FM ağır hizmet kamyonu, geniş hacimli ve görüşü iyileştirilmiş kabiniyle tüm sınıflarda en üst düzey çalışma yeri olması için tasarlandı.

Kazalardan kaçınmak için geliştirilmiş güvenlik

Güvenlik, bir kamyon üreticisi olarak ilk kez Volvo Trucks’ın sunduğu bir çözüm olan Volvo FH ve Volvo FH16 modellerindeki adaptif uzun far asistanı gibi işlevler ile daha da iyileştirildi. Sistem, kamyon karşıdan gelen trafiğe ya da arkadan öndeki araca yaklaştığında otomatik olarak LED uzun farları devreden çıkararak tüm yol kullanıcıları için güvenliği artırıyor.

carinabystrom-T2020
Volvo Trucks İç Tasarım Sorumlusu Carina Byström: “Sürücüler için ferah, güvenli ve konforlu olma amacına uyan yeni, çevik Volvo FM, ürün gamımızdaki çok yönlü bir araç. Dahası alçaltılmış kapı hattı, yeni dikiz aynaları ve yolcu köşe kamerası kullanarak çok iyi derecede görüş de elde ettik.

Yeni Volvo FH, dünyanın adaptif uzun farlara sahip ilk ağır hizmet tipi kamyonu. Sistem, kamyon karşıdan gelen trafiğe veya başka bir araca arkadan yaklaşırken LED uzun farın seçilen bölümlerini otomatik olarak devre dışı bırakarak tüm yol kullanıcıları için güvenliği artırıyor. Kamera ve radar diğer araçları tespit ettiğinde veya kamera kamyonun etrafındaki ışık miktarında değişiklikler tespit ettiğinde uzun far ayarlanıyor.

volvofm-T2020
İç mekân daha fazla saklama alanı, yeni renkler ve modern bir dinamik ekran sunan yeni bir gösterge tablosu ile ön plana çıkıyor. Tablo, sürücünün sürüş durumuna bağlı olarak önemli bilgileri kolayca görebileceği ve dört farklı ekran görünümü arasında seçim yapabileceği kullanıcı dostu bir arayüz sunan, 12 inç yüksek çözünürlüklü bir gösterge tablosuna sahip. Gelecekteki güncellemelere ve bağlantılı hizmetlere hazır şekilde teslim edilen gösterge tablosu, sürücünün etkileşimlerini basitleştirmek ve kritik bilgilere erişirken dikkat dağıtıcı unsurları en aza indirmek üzere tasarlandı.
yeni-volvofm-interior_0754
Bilgi-eğlence, navigasyon, taşımacılık bilgisi ve kamera görüntüleme için sürücünün kolay ulaşabildiği ek 9 inçlik bir ekran bulunuyor. Kabin içinde hareket etmek, daha ince ve ergonomik olarak tasarlanmış yeni I-Shift vites seçisisi ile her zamankinden daha kolay.
volvofm-T2020
Yeni yataklı kabin, yatağın altında geniş bir saklama bölmesi ve bölme ayırıcılarında LED panelli üst arka saklama alanı içeren iyileştirilmiş saklama olanakları ve yükseltilmiş yatak ile geliştirildi. Ergonomik olarak tasarlanmış yeni ve daha ince I-Shift vites kolu, koltuk pozisyonundan yatak pozisyonuna geçmek hiç olmadığı kadar kolaylık sağlıyor. Soğuğu, sıcağı ve gürültüyü engellemeye yardımcı olan güçlendirilmiş yalıtım sayesinde kabin konforu daha da geliştirildi.

Sürüş, 0 km/s hıza kadar geliştirilmiş Uyarlanabilir Hız Sabitleme Sistemi ve yokuş aşağı sabit hızı korumak için ekstra fren gücü gerektiğinde tekerlek frenlerini otomatik olarak etkinleştiren yokuş aşağı hız sabitleme sistemi ile kolaylaştırılıyor. Acil Frenleme ile Çarpışma Uyarısı ve Elektronik Dengeleme Kontrolü gibi güvenlik donanımları için bir ön koşul olan elektronik olarak kontrol edilen fren sistemi (EBS) yeni kamyonda standart olarak sunuluyor. Şerit Takip Sistemi ve Denge Yardımcısı güvenlik sistemleri ile Volvo Dinamik Direksiyon seçenek olarak alınabiliyor. Trafik işareti tanıma sistemi, sollama kısıtlamaları, yol tipi ve hız sınırları gibi yoldaki trafik işaretlerini tespit ediyor ve onları gösterge ekranında gösteriyor.

yeni-volvofm-yanaynalar_0755
Daha geniş camlar, alçaltılmış kapı camları ve yeni aynalar sayesinde görüş artık daha iyi.

Görüş, yandaki ikinci ekranda kamyonun yan tarafının bütünsel görüşünü gösteren yolcu köşe kamerası eklenerek daha da iyileştirildi.

volvotrucks-2020_0788
İç hacmi bir metrekübe kadar artırılan FM ve FMX kabinleri, daha fazla konfor ve daha fazla çalışma alanı sağlıyor.

Verimli motorlar ve seçenek aktarma organları

Hem çevre hem de ekonomi taşımacılık firmaları için önemli etkenler. Tüm iklim değişikliği konularını ele alan tek bir enerji kaynağı olmadığı ve farklı taşımacılık sınıfları ve görevleri çözüm çeşitliliği gerektirdiği için öngörülebilir gelecekle paralel olarak birçok tipte aktarma organları var olmaya devam edecek.

yeni-volvofmx_0770
Volvo Trucks; yeni Volvo FMX’i tamamen yeni bir kabin, artırılmış yükleme sığası ve yenilikçi güvenlik özellikleriyle tanıttı. 20 tona kadar çıkarılmış ön dingil sığası ve 38 ton sığalı yeni çiftli dingil grubu ile yeni Volvo FMX, en zorlu şartlar ve en zorlu görevler için üretildi.
ismailovacik-T2020
Volvo Trucks Dış Tasarım Sorumlusu İsmail Ovacık: “Yeni Volvo FMX, çeviklik ve dayanıklılığın üstün bir kombinasyonunu sunmak üzere tasarlandı Tamamen yeni kabin; kolayca değiştirilebilir sağlam parçaları bulunan bir ön bölmeye, far koruyucularına ve yeni, V şeklinde LED farlara sahip. Sürücülerin girip çıkmasını kolaylaştırmak için yeni kaymaz basamaklar tasarladık.

Volvo FH ve Volvo FM, birçok pazarda, Volvo’nun eşdeğer dizel kamyonları ile aynı yakıt verimliliğini ve performansı çok daha az bir çevresel etkiyle sunan Euro 6 uyumlu gazla çalışan LNG motoruyla alınabiliyor. Gaz motoru, Volvo’nun eşdeğer dizel kamyonları ile kıyaslandığında karbondioksidi yüzde 100’e kadar azaltan biyogaz ya da karbondioksit yayımlarını yüzde 20’ye kadar düşüren doğal gaz ile çalışıyor.

volvofmx-T2020
Yeni Volvo FMX’in daha fazla iç hacime sahip kabininde 800 litreye kadar saklama alanı bulunuyor. Ayrıca alçaltılmış kapı hattı ve yeni dikiz aynaları sayesinde sürücüler iyileştirilmiş görüş elde ediyor. Görüş, yolcu tarafına, kamyonun yan kısmı için tamamlayıcı görüş sunan bir kameranın eklenmesiyle daha da iyileştirilebiliyor. İç mekân, daha fazla saklama alanı, yeni renkler ve modern bir gösterge tablosuna sahip yeni bir ön konsol ile ön plana çıkıyor. Tablo, sürücünün sürüş durumuna bağlı olarak ilgili bilgileri hemen görebilmesini ve dört farklı ekran görünümü arasında seçim yapmasını sağlayan kullanıcı dostu bir arayüzü bulunan, 12 inç yüksek çözünürlüklü dinamik bir gösterge tablosuna sahip. Gösterge tablosu gelecekteki güncellemelere ve bağlantılı hizmetlere hazır şekilde teslim ediliyor.
yeni-volvofmx-interior_0777
Yeni Volvo FMX, tamamen yeni bir kabinin yanı sıra daha büyük Volvo modellerindekine benzer kumanda paneli işlevlerinin birçoğuna sahip.
volvofmx-T2020
Yeni Volvo FMX’in yeni yataklı kabin, yükseltilmiş yatağın altında geniş bir saklama bölmesi ve bölme ayırıcılarında LED panelli üst arka saklama alanı dahil iyileştirilmiş saklama olanaklarıyla teslim ediliyor. Soğuğu, sıcağı ve gürültüyü engellemeye yardımcı olan iyileştirilmiş yalıtım sayesinde kabin konforu daha da geliştirildi. Ergonomik olarak tasarlanmış yeni, daha ince I-Shift vites seçme kolu ile koltuk konumundan yatak konumuna geçmek hiç olmadığı kadar kolay.

Yeni Volvo FH, önemli oranda yakıt ve karbondioksit düşüşü sağlayan I-Save paketi içinde yer alan yeni verimli Euro 6 dizel motorla özelleştirilebiliyor. Örneğin uzun yol taşımalarında I Save ile yeni Volvo FH, yeni D13TC motoru bir özellikler paketi ile bir ayara getiriyor ve yüzde 7’ye kadar yakıt tasarrufu sunabiliyor. Volvo Tork Yardımcısı gibi özelliklerle Euro 3 ve Euro 5 sürümler için de iyileştirmeler sağlanıyor.

volvofmx-T2020
Tamamen yeni kabin, kolayca değiştirilebilir sağlam parçaları bulunan bir ön bölmeye, far koruyucularına ve yeni, V şeklinde LED farlara sahip.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz