Volvo, Amazon’a 20 elektrikli ağır hizmet kamyonu tedarik edecek

0
1389
volvotrucks-amazon
Volvo Trucks, yıl sonuna kadar Almanya'daki Amazon'a tamamen elektrikli ağır hizmet kamyonları teslim edecek.

Volvo Trucks, yıl sonuna kadar Almanya’daki Amazon‘a tamamen elektrikli ağır hizmet kamyonları teslim edecek. 20 Volvo FH Electric‘in dizel yerine elektrikle yılda bir milyon kilometreden fazla yol kat etmesi bekleniyor.

Ağır vasıtalar ve diğer ticari araçlar, Almanya’nın yerel taşımacılık yayımlarının yaklaşık yüzde 36’sını oluşturuyor, bu da karayolu taşımacılığında karbonsuzlaştırmayı ele alınması gereken önemli bir konu haline getiriyor.

Volvo Trucks Ürün Küresel Yönetimi Kıdemli Başkan Yardımcısı Jessica Sandström, konuyla ilgili olarak “Taşımacılık sektöründeki büyük aktörler, endüstrinin karbon ayak izini azaltma çabalarına önderlik etmede kilit bir rol oynuyorlar. Bu nedenle, Amazon’un daha uzun ve daha ağır nakliye görevlerinde yayımlarını azaltmaya yardımcı olmak için bizimle birlikte çalışmasından memnunum.” dedi.

Volvo Trucks, bu yıl Eylül ayında ağır hizmet tipi elektrikli kamyonların seri üretimine başladı ve kentlerarası ve bölgesel nakliye için elektrikli kamyonların mevcudiyeti, karayolu taşımacılığının karbonsuzlaştırılması için önemli bir kilometre taşını işaret ediyor.

olvotruck-jessica-sanstrom
Volvo Trucks Küresel Ürün Yönetimi Kıdemli Başkan Yardımcısı Jessica Sandström

Jessica Sandström, şöyle devam etti: “Karbonsuzlaştırılmış mal taşımacılığına yönelik artan talebi karşılamak için artık küresel olarak siparişe hazır ve seri üretimde olan altı elektrikli kamyon modelimiz var. Bu, iklim değişikliğinin etkilerini azaltmak için ileriye dönük cesaret verici bir adım.

En önemli ürün yelpazesinin elektrikli sürümleri olan ağır hizmet tipi Volvo FH, Volvo FM ve Volvo FMX kamyonlar, Volvo Trucks‘ın 2030’da satılan tüm yeni kamyonlarının yüzde 50’sinin akü elektrikli veya yakıt hücreli elektrikli olma küresel hedefine ulaşmasında hayati bir rol oynayacak. Bu elektrikli ağır hizmet kamyonları 44 ton azami yüklü ağırlıkta çalışabiliyor ve bahsedilen üç model, şirketin satışlarının yaklaşık üçte ikisini temsil ediyor.

Amazon için kamyonlar dizel muadillerinin yerini alacak ve taşımacılık zinciri aracılığıyla elektrifikasyon girişimlerinde önemli bir rol oynayacak.

Amazon Avrupa Taşımacılık Hizmetleri Başkan Yardımcısı Andreas Marschner ise şunları söyledi: “Amazon, filosunu karbonsuzlaştırmaya kararlı ve orta kilometre, herkesin bildiği gibi azaltım yapılması zor bir sektör olageldi. Bu nedenle Volvo’nun bu elektrikli ağır vasıta araçlarını filomuza katmak çok kritik bir dönüm noktası. En hızlı büyüyen ticari taşımacılık elektrifikasyon programlarından birini işletiyoruz ve karbonsuzlaştırmak ve sıfır yayım ile müşterilere paketleri teslim etmek için yatırım yapmaya ve yenilik yapmaya devam edeceğiz.

Volvo FH Electric

  • Akü kapasitesi: 540 kWh
  • Çıkış gücü: 490 kW sürekli güç
  • 300 km’ye kadar menzil, ancak Volvo FH Electric örneğin öğle yemeği molasında ara şarj yapılırsa normal bir işgününde 500 km’ye kadar sürülebiliyor.

Volvo elektrikli kamyon yelpazesi

  • Volvo Trucks, birçok farklı nakliye görevini kapsayacak şekilde tasarlanmış altı tamamen elektrikli kamyondan oluşan küresel bir ürün yelpazesine sahip.
  • Volvo FH, FM ve FMX Electric modelleri 44 tona kadar azami yüklü ağırlığa sahip. Avrupa’da satışları devam ediyor, Eylül 2022’de seri üretime geçildi.
  • Kentiçi dağıtım ve atık toplama için Volvo FL ve FE Electric’in üretimi Avrupa’da 2019’da başladı.
  • Kuzey Amerika için Volvo VNR Electric’in üretimi 2020’de başladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz