Volkswagen, ABD’de elektrikli taşıt üretimi için fabrikasını büyütüyor

0
599
volkswagen-Chattanooga
Volkswagen, Chattanooga fabrikasının büyütülmesi için toplam 800 milyon Dolar yatırım yapacak.

Volkswagen Amerika, elektrikli taşıt üretim tesisinin inşasına başladı. Üretimin 2022 yılında başlayacağı Chattanooga fabrikası, Volkswagen’in Modüler Elektrikli Tahrik Matrix’ini (MEB) temel alan elektrikli taşıtlar için üretim üssü olacak, Şirket ayrıca Chattanooga fabrikasında elektrikli taşıtlar için akü paketlerini birleştirecek bir tesisi kurma niyetini de açıkladı.

Volkswagen Group Amerika Başkanı ve CEO’su Scott Keogh, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Bu, bu şirket için çok çok büyük bir an. Yerel üretimi artırmak, Birleşik Devletler’de sürdürülebilir büyümemiz için bir temel oluşturuyor. Elektrikli taşıtlar hareketliliğin geleceği ve Volkswagen milyonlarca insan için bunları üretecek.

Volkswagen, ID.3 uzun menzilli elektrikli taşıt üretimine kasım ayının başında Almanya’daki Zwickau fabrikasında başladı ve 2020 yılında Çin’deki Anting ve Foshan fabrikalarında hatlardan elektrikli taşıtlar çıkaracak. 2022 yılı itibariyle MEB taşıtlar üç kıtada sekiz yerleşkede üretiliyor olacak. Chattanooga fabrikası, VW’nin Kuzey Amerika’daki elektrikli taşıt üretim merkezi olacak.

volkswagen-meb
Volkswagen Modüler Elektrikli Tahrik Matrix (MEB)

Volkswagen’in Chattanooga fabrikasında yapacağı yaklaşık 800 milyon Dolar’lık yatırım sonucunda yaklaşık bin kişiye yeni iş olanağı sağlanacak. Chattanooga’da üretimin 2022’de başlaması hedefleniyor. Üretilecek ilk model ID. ailesinin SUV’u olacak.

Fabrikanın büyütülmesi gövde bölümüne 52 bin metrekarelik bir eklemeyi içeriyor. Şirket ayrıca Chattanooga fabrikasında elektrikli taşıtlar için akü paketlerini birleştirecek bir tesisi kurma niyetini de açıkladı.

Volkswagen, Chattanooga fabrikasında halen orta boy Atlas SUV ve Passat sedan modellerini üretiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here