Keolis, Hollanda’da 246 elektrikli otobüs işletmeye başladı

0
373
keolis-hollanda
Keolis, 13 Aralık 2020 tarihinde Hollanda'nın doğusundaki Gelderland ve Overijssel illerinde 246 tam elektrikli otobüsü işletmeye başladı.

Toplu taşımacılık otoriteleriyle yakın bir şekilde çalışan Keolis, 13 Aralık 2020 tarihinde Hollanda’nın doğusundaki Gelderland ve Overijssel illerinde 246 tam elektrikli otobüsü işletmeye başladı. Filo yaşayanlara hem konforlu hem de sessiz yeşil hareketlilik sunuyor.   

Sıfır yayımlı otobüs ağı, 177 dolum istasyonu ile donatıldı ve 750 sürücü yeni elektrikli otobüsleri kullanmaları için eğitildi.

Norveç’te büyük bir fosilsiz otobüs filosunun işletilmeye başlanmasından iki hafta sonra gerçekleşen bu önemli gelişme, Keolis’in artık Avrupa’nın en büyük elektrikli otobüs ağını işlettiği anlamına geliyor.

Bu kilometre taşı aynı zamanda grubun sıfır yayım ve elektrikli hareketlilik konusundaki uzmanlığını artırıyor ve toplu taşıma otoritelerine enerji geçişinde yol göstermede yardımcı olma taahhüdünü gösteriyor. Keolis, şu anda dünya çapında 4.000’den fazla sürdürülebilir otobüs işletiyor.

Keolis Group Uluslararası CEO’su Bernard Tabary, konuyla ilgili olarak “Bu illerdeki insanlara hem çevreye hem de yaşam kalitesine fayda sağlayacak bu kadar çok sayıda elektrikli otobüsü tek seferde sunduğumuz için çok memnunuz. Bu güvenli, konforlu yeni filoyla Covid-19 salgınının ardından iki toplu taşıma otoritesinin yolcu güvenini yeniden inşa etmesine ve yeşil hedeflerine ulaşmasına yardımcı olarak üzerimize düşeni yapmaktan dolayı gurur duyuyoruz.

byd-ebus-keolis
BYD tarafından üretilen 12 metrelik araçlar oturarak 39 ve ayakta 40, 13 metrelik sürümler ise oturarak 41 ve ayakta 14 yolcu taşıyabiliyor.

Keolis şu anda Avrupa’nın en büyük elektrikli otobüs filosunu işletiyor

13 Aralık 2020’de Keolis’in Hollanda kuruluşu, yerel toplu taşıma otoritelerine önümüzdeki iki yıl boyunca enerji geçişlerinde destek vererek Gelderland ve Overijssel illerinde 246 tam elektrikli otobüsü işletmeye başladı.

Yeni elektrikli otobüs ağı, toplam 3.1 milyon kişinin yaşadığı 180 kasabayı ve dört orta büyüklükteki kenti (Apeldoorn, Zwolle, Ede, Deventer) birbirine sağlayan 120 güzergahı ve 50 istasyonu içeriyor. BYD tarafından üretilen 12 metrelik araçlar oturarak 39 ve ayakta 40, 13 metrelik sürümler ise oturarak 41 ve ayakta 14 yolcu taşıyabiliyor. Mevcut dizel otobüslerin yerine geçen bu elektrikli otobüsler, yılda yapacakları toplam 25 milyon kilometre boyunca 15,755 ton daha az karbondioksit, 5,31 ton daha az nitrojen ve 133 kilo daha az ince parçacık yayacaklar. Ayrıca daha az gürültü kirliliği yaratacaklar. Elektrikli bir otobüs, 85 dB gürültü seviyesine sahip bir dizele kıyasla 70 dB’den daha az gürültü seviyesiyle çalışıyor.

Geçtiğimiz aylarda 750’si sürücü ve 50’si de planlama, lojistik, bakım, insan kaynakları, pazarlama ve diğer görevlerde olmak üzere 800’den fazla çalışan elektrikli otobüs ağını işletmek için eğitimden geçirildi. Bu arada bazı otobüs istasyonları ve depolar 27 pantograf içerecek şekilde iyileştirildi ve gece dolum için yedi otobüs deposuna tam bir dolumun 1.5 saat sürdüğü 150’den fazla dolum istasyonu kuruldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz