Ürdün, Otokar otobüsleri tercih etti

0
1880
Otokar Doruk

İhracatta hız kesmeyen ve kısa bir süre önce Bükreş Belediyesi’nin açtığı 400 adetlik otobüs ihalesini kazanarak Türkiye’nin tek kalemde alınan en büyük otobüs ihracatına imza atmaya hazırlanan Otokar, Ürdün’deki otobüs ihalesini de kazandı. Otokar, Ürdün’ün başkenti Amman Belediyesi’nin açtığı 100 adetlik otobüs ihalesi kapsamında 40 adet Kent ve 60 adet Doruk otobüsü bu yıl Amman’da hizmete sokacak.

Otokar, Ürdün’ün başkenti Amman Belediyesi‘nin açtığı 100 adet otobüs alımına ilişkin toplu taşıma ihalesini kazandı. Kısa süre önce Bükreş Belediyesi’nin açtığı 400 adetlik otobüs ihalesini de kazanan Otokar, 40 adet Kent ve 60 adet Doruk’tan oluşan 100 otobüsü bu yıl içinde Amman Belediyesi‘ne teslim edecek.

Amman’ın artan toplu taşıma ihracatını karşılamak üzere başlattığı dönüşüm çalışmaları neticesinde açılan ihalenin Ürdünlü Manaseer Group‘un bağlı şirketi ve Otokar Ürdün distribütörü Al Adyat Al Sareeah Letejaret Al Aleyat Co aracılığıyla alındığını kaydeden Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, “Kullanıcılarımızı odak noktamıza alarak ihtiyaç ve beklentilere uygun ürettiğimiz otobüslerimiz yurtdışında takdir görmeye devam ediyor. Bükreş Belediyesi’nin ardından Amman Belediyesi’nin de Otokar’ı tercih etmesinden büyük bir onur ve mutluluk duyduk. Türkiye’nin önder otobüs üreticisi olarak dört milyon nüfusa sahip Amman’ın toplu taşımasını rahatlatacak modern ve çevreci araçlarımızı bu yıl teslim edeceğiz. Anlaşmanın her iki taraf ve Ammanlılar için hayırlı olmasını dilerim.” dedi.

Enerji, çevre, altyapı ve toplu taşıma alanında önemli bir dönüşüm yaşayan Amman’ın hayata geçirdiği proje kapsamında genç, yaşlı ve engellilerin daha rahat, güvenli, konforlu ve çevre dostu araçlarla seyahat edeceklerini belirten Amman Belediye Başkanı Yousef Shawarbeh ise “Tüm büyük şehirlerde olduğu gibi ülkemizde de var olan yoğun trafiğin önüne geçmek, vatandaşlarımıza daha iyi bir hizmet vermek için farklı büyüklüklerde 100 adet otobüs alımı yaptık. Bu yıl içinde vatandaşlarımızın hizmetine sunacağımız 100 adet yeni otobüs ile bölgenin en iyi filosuna kavuşacağız. Dönüşüm çalışmaları kapsamında otobüslerimiz içerisinde elektronik ödeme sistemi gibi yüksek standartlar olacak. Çevre dostu ulaşım sistemimizin haricinde altyapı ve kaldırım iyileştirme projelerine hız vereceğiz.” açıklamasını yaptı.

Otokar KENT LF

Şehiriçi taşımacılıkta yüksek konfor

Amman genelinde kullanılacak Otokar Kent, basamaksız alçak girişli tabanı ve geniş iç hacmi ile yolculara yüksek konfor sunuyor. İç ve dış modern görüntüsü, çevreci motoru ve başarılı yol tutuşunun yanı sıra ekonomik olmasıyla da ön plana çıkan Kent LF, düşük işletme giderleriyle de kullanıcısına kazandırıyor. Güçlü kliması ile her mevsim ferah yolculuk vadeden Kent; ABS, ASR, disk frenler ve kapılarda sıkışmayı önleyici sistem ile azami güvenlik sunuyor.

Engeller ortadan kalkıyor

Otokar‘ın kullanıcı beklentileri doğrultusunda ürettiği ve Avrupa’da büyük beğeni toplayan Doruk, iç ve dış modern görüntüsü, güçlü motoru, yol tutuşu ve yüksek çekiş performansının yanı sıra ekonomik olmasıyla da ön plana çıkıyor. Alçak tabanı ve iniş kapısındaki engelli rampası ile tekerlekli sandalyeli, bebek arabalı ve yaşlı yolcuların rahatlıkla araca giriş ve çıkışına olanak sağlanıyor. Büyük ve geniş camlar, ferah iç hacim ve standart sunulan klima ile yolculara rahat ve keyifli bir yolculuk yaşatılıyor. Avrupa güvenlik ölçütlerine uygun sistemlerin kullanıldığı otobüslerde, ön ve arkada tam kuru havalı disk frenlere ek olarak ABS, ASR ve retarder sayesinde azami güvenlik sunuluyor.

50 ülkede milyonlarca yolcu taşınıyor

Ürettiği araçlarla 50 ülkenin tercihi olan Otokar, 35 binden fazla otobüsü ile her gün milyonlarca yolcu taşıyor. Türkiye dışına 5 bine yakın otobüs satışı yapan Otokar, 2017’de en çok otobüs satışını gerçekleştirdiği ihracat pazarlarıyla Fransa, İtalya ve İspanya’daki toplam araç parkını 2 bin 500 adede yükseltti.

Seçenek yakıtlar konusunda da çalışmalar yürüten Otokar, geçmiş yıllarda Türkiye’nin ilk hibrit ve ilk elektrikli otobüsünü de tasarlayarak ürün ailesine ekledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz