UPS, ikinci çeyrekte bütün sınıflarda büyüdü

0
1292

UPS, 2017 yılının ikinci çeyreğine ait hisse başına kâr payının, 2016 yılının aynı dönemine kıyasla yüzde 11 oranında artarak 1.58 Dolar olduğunu bildirdi. Hisse başına kârdaki bu artışın sebebi, gelirin yüzde 7.7 oranında yükselmesi olarak gösteriliyor. Üç iş sınıfının her biri, daha kârlı bir ürün karması sağlayarak, verimi artırdı ve işletme maliyetinin daha iyi yönetilmesini sağladı.

UPS Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su David Abney, “UPS, ikinci çeyrekte büyük bir yıllık gelir sağladı ve planlarımıza uygun bir biçimde sağlam bir hisse başına kâr büyümesi ürettik. Sığamızı, pazardaki varlığımızı ve küresel erişimimizi genişletmek için ağımıza yatırım yapmaya devam ediyoruz.” dedi.

2017’nin ikinci çeyreğinde şirketin geneline ilişkin olarak:

 • Gelir yüzde 7,7 arttı, nötr gelir yüzde 8,9 oranında yükseldi.
 • Müşterilerin geniş kapsamlı ürün portföyüne olan taleplerinin genişlemesiyle gelir, bütün sınıflarda ve ana ürün kategorilerinde arttı.
 • ABD Yurtiçi ile Tedarik Zinciri ve Gönderi sınıflarında gösterilen güçlü performans sayesinde faaliyet kârı yüzde 8,7 oranında artarak 2.2 milyar Dolar oldu.
 • İkinci çeyrekteki bir yıllık HBK iyileşmesi, öncelikli olarak yakıt ve çalışan ücretlerinden elde edilen yaklaşık 0.10 Dolar’lık kârı içeriyor.
 • Yatırım stratejilerini desteklemek için yılbaşından bugüne kadar yaklaşık 2.0 milyar Dolar harcama yapıldı.
 • Bu yıl UPS, bir önceki yıla kıyasla hisse başına yüzde 6.4 oranında bir artış ile yaklaşık 1.4 milyar Dolar değerinde kar payı elde etti ve hissedarlarına sürekli olarak güçlü temettü getirisi sağladı.
 • 30 Haziran 2017 tarihinden itibaren şirket, hissedarlarına sermaye dağıtma politikası doğrultusunda 900 milyon Dolar değerindeki 8.4 milyon hisseyi yeniden satın aldı.

ABD Yurtiçi Paket Gönderimi

ABD yurtiçi sınıfı, 2016 yılının ikinci çeyreği boyunca gelirde yüzde 8.1 oranında bir artışı teşvik eden e-ticaret teslimatlarına yönelik artan talepten faydalandı. ABD tüketicisi, artan bir oranda çevrimiçi alışveriş yapmayı tercih ediyor ve UPS, rakipsiz teslimat çözümleri portföyü ve sektör önderi müşteriyle iletişim teknolojisi vasıtasıyla bu eğilimden faydalanıyor.

2017’nin ikinci çeyreğinde ABD Yurtiçi sınıfına ilişkin olarak:

 • E-ticaretin UPS hava ve kara hizmetlerine yönelik talebi artırmasıyla gelir, 2016 yılının ikinci çeyreğinde 730 milyon Dolar arttı.
 • Müşterilerin UPS’nin hızlı ve kolay çözümlerini seçmeye devam etmesiyle ertesi gün hava ve ertelenen hava gönderileri sırasıyla yüzde 6.4 ve yüzde 11 oranında arttı.
 • Şirketin taban oranında fiyatlandırma eylemi ve 2016 yılının ikinci çeyreğine kıyasla artan yakıt ek ücretlerinden yararlanmasıyla parça başına gelir bütün ürünlerde oldukça arttı ve toplamda yüzde 3.0 oranında yükseldi.
 • Faaliyet kârı yüzde 13’ün üzerinde yükseldi ve işletme marjı yüzde 14.3 artarak 60 temel puan genişledi.
 • Tesis inşası ve cumartesi günleri yapılan işlemler gibi sürmekte olan girişimlerin işletme masrafları, maliyetleri yaklaşık 35 milyon Dolar artırdı.

Uluslararası Paket Gönderimi

Uluslararası sınıf, yurtdışı gönderilerine artan talep ile önemli bir gelişme sağladı. Müşteriler UPS’nin genişletilmiş portföyü, iyileştirilmiş transit süresi ve sektör önderi gümrük müşavirliği çözümlerinden yararlanırken ihracat gönderileri bütün UPS bölgelerinde büyüdü.

Uluslararası sınıf da sığasını ve yerel pazardaki yerini genişletmek için birçok duyuru yaptı.

2017’nin ikinci çeyreğinde ABD Uluslararası sınıfına ilişkin olarak:

 • İşletme marjı yüzde 18.4 oranı ile sektör lideri oldu ve beklenilen 114 milyon Dolar değerindeki kur dalgalanmalarını da içeren işletme kârı 583 milyon Dolar olarak gerçekleşti.
 • Avrupa ve Asya’nın başı çektiği güçlü ihraç büyümesi yüzde 12 oranında devam etti. Dünyanın bütün bölgeleri genişlemeye katkıda bulundu.
 • Sınıf, 2016 yılının ikinci çeyreği boyunca yüzde 2.8 oranında bir gelir artışı olduğunu ve nötr temelde yüzde 8.3 oranında yükseldiğini bildirdi.
 • Çeyrek boyunca UPS, Expo 2020 Dubai ile ayrıcalıklı bir ortaklık yaptığını, piyasaya öncülük eden Çinli bir lojistik şirketi olan S.F. Express ile yenilikçi bir birlik kurduğunu ve İrlanda’da yerel pazarın değişmez önderi NightlineLogistics’i satın aldığını bildirdi. 

Tedarik Zinciri ve Nakliye

Abney, “Her bir iş birimindeki ekipler, yapısal maliyet azaltma programlarıyla birleştirilen gelir kalitesi iyileştirmelerini yürütmektedir ve Tedarik Zinciri ve Nakliye sınıfı bu çeyrekte de ivme kazanmıştır. Bu performans bütün iş birimlerinde dengeli bir gelişme gösterirken gelir ve işletme maliyeti girişimleri temel performansı güçlendirmektedir.” dedi.

 • Şirketin tercih edilen müşterileri, güçlendirilmiş gelir yönetimi girişimlerini ve bütün iş birimlerinde iyileştirilen pazar koşullarını aynı eksene getirmesiyle 2016 yılının ikinci çeyreği boyunca gelir yüzde 12 oranında arttı.
 • Ekonomik koşullar perakende olmayan piyasada güçlenmeye devam ederken Navlun Sevkiyatı ve UPS Freight tonaj ücreti gelirleri, iyileştirilen önemli sonuçlara katkıda bulundu.
 • Dağıtım birimi sonuçları, perakende envanter ikmali ve havacılık sektörünün performansının artması ile iyileşti.
 • Coyote Logistics, iki haneli gelir büyümesi elde etti ve birim, pazar payı kazanmaya devam etti.
 • Bütün iş birimleri, tek seferlik faydayı da kapsayan yüzde 24 oranında bir sınıf işletme kârı genişlemesi sağladı.

Genel Bakış

Rapor edilen (GAAP) sonuçlara dâhil edilebilecek ve önemli olabilecek gelecekteki gerçeğe uygun değerleme yapılan emeklilik maaşı düzenlemelerini de yansıtan bir mutabakatın öngörülmesi veya temin edilmesi mümkün olmadığından, şirket düzeltilmiş (GAAP dışı) temelde beklenti bildiriyor.

UPS Finans Direktörü Richard Peretz, “İkinci çeyrek sonuçları beklentilerimizle aynı doğrultuda ve stratejik girişimlerimizdeki ilerlemeden çok memnunuz. Yılın ikinci yarısında, temel iş performansımız sağlam sonuçlar üretmeye devam edecek.” dedi.

Şirketin 2017 yılı için düzenlenmiş hisse başına kazanç beklentisi aşağıdaki gibidir:

 • İkinci yarıdaki kur dalgalanmalarının ve stratejik girişimlere yönelik devam eden maliyetlerin sonuçlar üzerinde etkisi olacaktır.
 • 2017 yılının üçüncü çeyreğindeki çalışma günlerinin 2016 yılının üçüncü çeyreğine kıyasla bir gün eksik olması, nispeten durağan olan seyreltilmiş hisse başına kâra katkıda bulunacaktır.
 • 2017 yılının ikinci yarısı için vergi oranının yüzde 35 olması beklenmektedir ve 2016 yılının dördüncü çeyreğine ait hisse başına yaklaşık 0.05 Dolar’lık vergi tasarrufu buna dâhil değildir.

UPS, 2017 yılının seyreltilmiş HBK beklentisinin yaklaşık 400 milyon Dolar veya vergilendirme öncesi kur dalgalanmalarıyla ilgili hisse başına 0.30 Dolar içerecek şekilde 5.80 Dolar ile 6.10 Dolar arasında olacağını tekrar teyit etti.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz