UND, Türkmenistan Ulaştırma Bakanlığı’nın davetiyle Türkmenistan 2’nci Uluslararası Konferansı, Taşımacılık ve Transit Koridorları Forumu’na katıldı

0
289
Taşımacılık ve Transit Koridorları Forumu ve Fuarı
Taşımacılık ve Transit Koridorları Forumu ve Fuarı çerçevesinde Türkmenistan Yol İdaresi Ajansı tarafından resmen davet edilen UND, Türkmenistan 2'nci Uluslararası Konferansı'na katıldı.
Renault Trucks

Taşımacılık ve Transit Koridorları Forumu ve Fuarı çerçevesinde Türkmenistan Yol İdaresi Ajansı tarafından resmen davet edilen UND, Türkmenistan 2’nci Uluslararası Konferansı’na katıldı. UND’yi temsilen Türkmenistan’a giden İcra Kurulu Başkanı Alper Özel forumda bir konuşma gerçekleştirdi.

Alper Özel, gerçekleştirdiği açılış konuşmasında COVID ve diğer felaketlerde, lojistiğin küresel ekonomideki hayati öneminin ispat edildiğini, ayrıca Türkmenistan’ın COVID döneminde sağlık endişeleriyle sınırlarını kapatması esnasında, Türkmenistan’ın transit konumunun eksikliğiyle, ülkenin dünya tedarik zincirindeki öneminin ve transit ticaret ve taşımacılık bağlantı noktalarının, başta Türkmenistan’ın küresel ekonomi ve Orta Asya için öneminin hissedildiğinin altını çizdi.

Uluslararası taşıma istatistiklerine göre ülkenin sınır kapılarını açmasının Türkmenistan, Türkiye ve 3ncü ülke taşımacıları için öneminin açık ve net şekilde ortaya çıktığı Alper Özel tarafından ifade edildi.

UND İcra Kurulu Başkanı Alper Özel, geçmişte yaşanan sürücü vizeleri temininde yaşanan bürokratik engellerin Türkmenistan tarafından kaldırıldığını, sürücü vizelerinin kolaylaştırılması ve dijitalleştirilmesi düşürülmesi yönünde ülkenin göstereceği çabaların iki ülke ve Türkmenistan’ın transit konumumu çok daha gelişeceği vurgulandı.

Alper Özel, Türkmenistan’ın lojistik konumunun daha da güçlendirilmesi için, bölge ülkelerinin liderlerinin vizyonu çerçevesinde yol geçiş ücretleri ve Hazar Denizinde çalışan gemi ücretlerinin düşmesi durumunda, Türkmenistan ve Orta Koridorun çok daha gelişebileceği hususu vurgulandı.

Aynı zamanda Türkmenistan’ın karayolu taşımacılık belgelerinin dijitalleştirilmesi yönünde çabaların UND’ce büyük memnuniyetle karşılandığı bildirilerek bugüne dek gerçekleştirilen ve gerçekleştirilecek çabalar için UND adına Türkmenistan makamlarına şükran sunuldu.

Toplantılar akabinde forum organizatörleri tarafından, UND İcra Kurulu Başkanı Alper Özel, UND adına forumun en iyi açılış konuşmacısı ve moderatörü olarak onurlandırıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here