Fiat Chrysler (FCA), otomatik şanzıman tedarikçisi olarak ZF’yi seçti

0
1265
ZF_FCA_8HP
Fiat Chrysler (FCA), otomatik şanzıman tedarikçisi olarak ZF'yi seçti.

Küresel şanzıman tedarikçisi ZF Friedrichshafen AG, ürettiği yeni nesil şanzımanı ile arkadan çekişli ve dört tekerlek çekişli Fiat Chrysler otomobillerin kalbine giriyor. ZF’nin FCA’ya tedarik edeceği 8 vitesli otomatik şanzıman, ZF’nin tarihinde tek seferde alınan ikinci en büyük siparişi olma özelliği taşıyor. ZF’nin optimize ettiği 8 vitesli şanzımanının en yeni sürümü ile birlikte hibrit sürümler için entegre bir elektrikli tahrik ünitesi de bulunuyor.

ZF CEO’su Wolf-Henning Scheider, büyük siparişle ilgili şunları söyledi: “FCA tarafından küresel şanzıman tedarikçisi olarak gösterilmekten memnuniyet duyuyoruz. Bu sipariş, yeni 8HP için alınan ikinci büyük siparişimiz, hibrit ve plug-in hibrit teknolojilerine odaklanma ve bu alanlarda cazip ürünler geliştirme stratejimizi doğruluyor.

2022’de seri üretime başlayacak olan yeni ve dördüncü nesil şanzımanın ana üretim tesisi, ZF’nin Saarbruecken’deki fabrikası olacak. Şirket ayrıca gelecekte ABD ve Çin de dahil olmak üzere başka yerlerde de bu teknolojinin üretimine başlamayı planlıyor.

Elektrifikasyon için optimize edilmiş

Yeni 8 vitesli otomatik şanzıman, hemen hemen tüm sınıf araçlarla uyumlu ve de motorun önde ve yatay şekilde konumlandırıldığı tüm araçlara entegre edilebilecek esneklikte. ZF’nin mevcut 8HP şanzımanın üzerine geliştirdiği yeni şanzımanının teknik bir yeniliği de elektrikli sürüş entegrasyonu. Bununla ZF, müşterilerini CO2 azaltma hedeflerine ulaşmalarını da destekliyor. Bu modüler şanzıman kavramı ile üreticiler pazar gereksinimlerine çözüm sunabilme esnekliği sağlayabilecekler ve bir şanzıman seçeneğinden diğer bir şanzıman seçeneğine kolayca geçiş yapabilecekler.

İki firma arasındaki bu anlaşma ZF’nin küresel üretim ağının önemini vurguluyor. Henüz birkaç ay öncesinde ZF, tarihindeki en büyük sipariş kapsamında BMW ile en yeni nesil 8HP şanzımanının teslimatı için sözleşme imzalamıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here