UND, Türkmen Ulaştırma Bakanlığı’nın daveti üzerine Türkmenistan’a gitti

0
151
und-turkmen-ulastirma-bakanliginin-daveti-uzerine-turkmenistan-a-gitti-7
Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fatih Şener, İcra Kurulu Başkanı Alper Özel ve İcra Kurulu Üyesi Alpdoğan Kahraman’dan oluşan UND Heyeti, Aşkabat Büyükelçisi Togan Oral’ın kıymetli davetiyle Aşkabat Büyükelçiliği Rezidansı'nda düzenlenen Cumhuriyet Bayramı etkinliğine katıldı.

Türkmenistan resmi kurumlarının daveti üzerine, ülkeye giden UND heyeti, Cumhuriyetimizin 98’nci yılına denk gelen törende Aşkabat-Türkmenistan Otoyol inşasının bitmiş olan ilk etabı olan Aşkabat-Tejen Otoyolu açılış törenine katılım sağladı.

Tarihi İpek Yolu‘nda geçmişte önemli bir transit konumda olan Türkmenistan, modern uluslararası taşımacılık koridorlarında da bu görevi devam ettirmek için Aşkabat ve Türkmenabat arasında ülkenin ilk otoyolunu inşa ediyor. Söz konusu otoban 600 kilometrelik bir yolu kapsarken, projenin ilk etabı Aşkabat-Tejen arasındaki 210 kilometrelik kısım tamamlandı. Otoyol güzergâhı üzerinde düzenli aralıklarla, sürücülerin konaklayabileceği, modern tesis, hotel, duş, yemek gibi tesislerde inşa edildi.

Söz konusu yol, Türkmenistan üzerinden Özbekistan sınırına direkt ulaşım sağlarken, Türkmenistan’ın tarihi İpek Yolu’nda, Güney-Kuzey, Doğu-Batı aksinde transit konumunun güçlendirilmesi, ülke ve komşu ülke nakliyecilerine konforlu ve hızlı geçiş imkânı sağlaması hedefleniyor

Türkmenistan resmi kurumları gerçekleştirilen organizasyonda, otoyolun civar bölgedeki taşımacılar için inşa edildiğini, Türkmenistan’ın lojistik gücünün artırılması için ülkenin yatırımlarına devam edeceğini açıkladı.

Aşkabat ziyareti çerçevesinde UND Heyeti, Aşkabat Büyükelçisi Togan Oral’ı ziyaret etti. Orta Asya güzergahlarında yaşanılan transit sorunları, Türk tarafının transit geçişlere ilişkin önerileri Büyükelçi Togan Oral ve UND arasında istişare edildi.

UND Heyeti, Aşkabat Büyükelçiliği’nin destekleriyle Türkmenistan Ulaştırmadan Sorumlu Cumhurbaşkanı Kabine Üyesi ve Bakan Mammethan Chakyyev’i makamında ziyaret etti. Yapılan ziyarette, UND’nin Türkmenistan’ı transit geçiş için talepleri ve Türkmenistan’dan transit geçiş için kurulabilecek sistemler bakan ile görüşüldü ve istişare edildi.

Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fatih Şener, İcra Kurulu Başkanı Alper Özel ve İcra Kurulu Üyesi Alpdoğan Kahraman’dan oluşan UND Heyeti, Aşkabat Büyükelçisi Togan Oral’ın kıymetli davetiyle Aşkabat Büyükelçiliği Rezidansı’nda düzenlenen Cumhuriyet Bayramı etkinliğine katıldı.

UND, Orta Asya lojistik dünyasında atılan bu önemli adım ve UND’nin söz konusu etkinlik için Türkmenistan’a ziyaretini mümkün kılan Türkmenistan Devlet Başkanı Kurbankulu Berdimuhammedov‘a sektör adına şükranlarını arz etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here