UND, Bulgaristan Otoyol Geçiş Sistemi (BG TOLL) uygulamalarını sahada inceledi

0
677
UND-bulgaristan-otoyol-gecis-sistemi-bg-toll-uygulamalarini-sahada-inceledi
UND Yönetim Kurulu Üyesi Vedat Tutu, İcra Kurulu Başkanı Alper Özel ve İcra Kurulu Üyesi Kadir Çirkin, Bulgaristan ziyaretleri kapsamında, 10 Eylül 2020 tarihinde, yeni uygulanmaya başlanan toll sisteminin devam etmekte olan sorunlarını Yol Altyapı Ajansı Toll Cezalarının Uygulanmasından Sorumlu Georgi Temelkov ile görüştü.

Bilindiği üzere, 1 Mart 2020 tarihi itibariyle Bulgaristan otoyollarında yeni toll sistemine geçilmiş ve bu sistem nedeni ile Türk firmaları Bulgaristan’da çeşitli aksaklıklar yaşamıştı. UND sistemin başladığı günden itibaren Bulgar otoriteleri ile Türk taşımacıların Bulgaristan’daki otoyol kullanımları sırasında karşılaştığı sorunlar ve maruz kaldıkları haksız cezalar ile alakalı temas halinde olmuştu. Bu olumsuzlukları gidermek adına 6 Temmuz 2020 tarihinde Bulgaristan Yol Altyapı Ajansı ile online bir görüşme gerçekleştirilmişti. Söz konusu görüşmede şikayet ve itiraz mekanizmalarının güçlendirilmesi noktasında girişimlerde bulunulmuş ve alınan kararlar sonucunda Bulgar otoyol kullanımları sırasında kesilen haksız cezalara ilişkin firmalar itiraz ve şikayetlerini BG TOLL’a ait info@bgtoll.bg adresine İngilizce dilinde dile getirdikleri takdirde, söz konusu itiraz ve şikayetler referans numarası ile kayda alınarak, en geç 30 gün içerisinde yetkililer tarafından geri dönüş yapılarak neticelendirileceği belirtilmişti.

UND-bulgaristan-otoyol-gecis-sistemi-bg-toll-uygulamalarini-sahada-inceledi-11
Sahada yaşanan aksaklıkları yerinde inceleyen UND Heyeti, ayrıca Türk firmalarının yaşadığı sorunları da BG TOLL yetkililerine aktardı.

Devamla, UND ve Sofya Ticaret Müşavirliği’nin desteği ve ortak girişimi neticesinde konu ile alakalı yeni kazanımlar elde edildi. Yol Altyapı Ajansı’nın çağrı merkezinde Türkçe konuşabilen soydaşlarımız çalışmaya başladı. Böylelikle şoförlerimiz veya firmalarımız aradıklarında sorunlarını daha rahat ifade etme imkanına kavuştular. Bunun yanı sıra, daha önce sistem üzerinden ihlalin nerede, ne zaman ve hangi kapsamda gerçekleştiği bilgisine ulaşılamamasının sorun oluşturduğu Yol Altyapı Ajansına iletildi ve çözüm olarak TOLL devriye ekiplerince sürücünün durdurulduğu anda kendisine ihlalin gerçekleştiği tarih, saat ve konumun net olarak yazılı bir şekilde tebliğ edilmesi talep edildi. Mevcut durumda BG Toll yetkililerine ulaşıldığı takdirde bu bilgiler paylaşılıyor.

UND-bulgaristan-otoyol-gecis-sistemi-bg-toll-uygulamalarini-sahada-inceledi-15
Görüşme neticesinde, çözüm konusunda işbirliğinin devamı yönünde mutabakata varıldı.

Sorunların çözümüne yönelik belirtilen temaslarının sonuncusu olarak, UND Yönetim Kurulu Üyesi Vedat Tutu, İcra Kurulu Başkanı Alper Özel ve İcra Kurulu Üyesi Kadir Çirkin, Bulgaristan ziyaretleri kapsamında, 10 Eylül 2020 tarihinde, yeni uygulanmaya başlanan toll sisteminin devam etmekte olan sorunlarını Yol Altyapı Ajansı Toll Cezalarının Uygulanmasından Sorumlu Georgi Temelkov ile görüştü. Sahada yaşanan aksaklıkları yerinde inceleyen UND Heyeti, ayrıca Türk firmalarının yaşadığı sorunları da BG TOLL yetkililerine aktardı. Görüşme neticesinde, çözüm konusunda işbirliğinin devamı yönünde mutabakata varıldı.

UND, Bulgaristan’da sektörün karşı karşıya kaldığı sorunlara çözüm bulabilmek amacıyla gerçekleştirilen ziyaret esnasındaki ilgileri ve UND ile sağlanan işbirliği ve destekler için Sofya Ticaret Müşavirleri  Sinem Taştan ve Okan Pakbeşe’ye teşekkürlerini iletti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz