MAHLE pistonlarıyla 2 milyon kilometreden fazla yol seyri

0
46
Scania-mahle-01
Türk kamyon sürücüsü Serhat Mete'nin 2005 model Scania R 420 aracı, motoru bir kez bile açılmadan 2,1 milyon kilometre yol kat etti.

Türk kamyon sürücüsü Serhat Mete‘nin 2005 model Scania R 420 aracı, motoru bir kez bile açılmadan kullanılan MAHLE pistonlarıyla dünyanın çevresini yaklaşık 50 kez dolaşmaya eşdeğer 2,1 milyon kilometre yol kat etti.

Serhat Mete’nin Scania ile olan hikayesi, 2005 yılında Scania tarafından düzenlenen “Avrupa Genç Kamyon Sürücüsü” yarışmasına dayanıyor. Mete, yarışmanın Türkiye elemelerine katılmak istedi, ancak yaş sınırı nedeniyle o yıllarda katılamadı.

Scania sevgisiyle başlayan serüven, 2005 yılında sıfır bir Scania çekici satın alarak devam etti ve o zamanlardan beri sadece rutin bakımları yapıldı. Mete, “Babam tır şoförüydü ve farklı bir marka çekicimiz vardı. Aynı dönemde Gazi Üniversitesi İşletme bölümünde okuyordum. Babama çok ısrar ettim ve bu Scania’yı aldık. 2009 yılına kadar babamın yanında yedek şoför olarak çalıştım. Okul bitince direksiyona ben geçtim. Aldığımız günden bu yana sadece rutin bakımları yapıldı. Motoruna kimse dokunmadı.” diye belirtti.

Mete, 2005 – 2009 yılları arasında yurtdışı nakliyesinde, 2017 yılına kadar yurtiçinde soğuk zincir taşımacılığında kullandığı aracıyla halen kamyon sürücülüğüne devam ediyor.

Scania-mahle-02
Serhat Mete’nin yeni hedefi motor kapağı açılmadan 3 milyon kilometre yol yapmak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here