UND 43’üncü Genel Kurulu gerçekleştirildi

0
1319

43’üncü UND Genel Kurulu 4 – 5 Mart tarihleri arasından İstanbul Pullman Otel’de yapıldı. Çetin Nuhoğlu’nun tekrar başkan seçildiği Genel Kurul’a Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ile Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci de katıldı.

UND Genel Kurulu’nda yeni yönetim kurulu ve başkanı seçilirken sektörün geleceği ile ilgili yapılması gerekenler de düzenlenen panellerle tartışıldı. Dünya Ticaret Örgütü’nün Ticareti Kolaylaştırma Anlaşması’nın Ekonomi ve Dış Ticarete Etkileri konulu panelde özellikle tarife dışı engellerin kaldırılmasıyla dünya ticaretinin büyümesine yapacağı etkiye vurgu yapıldı. İhracata konu olan malların artık gümrüklerde beklemeden rahatç

a sınırları geçebildiği bir dönemin başlayacağı ve Türkiye olarak hangi adımların atılabileceği enine boyuna konuşuldu.

Akşamki gala yemeğinde sektör temsilcileri bir araya geldiler. Gala yemeğinin sponsorluğunu üstlenen UN Ro-Ro’nun CEO’su Selçuk Boztepe, yaptığı konuşmada bugüne kadar sektörün gelişimi için çalıştıklarını belirterek, kendisinin bu göreve geldiği Ocak 2017 tarihi itibariyle nakliyecilerle ilişkilerinin çok daha ileriye gideceğini söyledi.

UND-GK04
Ahmet Arslan

Ahmet Arslan: “Yatırımlarımızı Yeni Ulaştırma Koridorlarına Göre Yapıyoruz”

5 Mart tarihinde gerçekleştirilen UND Genel Kurul toplantısına katılan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan yaptığı konuşmada yeni ulaştırma koridorlarına yönelik yapılan çalışmaların önemine işaret ederek, “Ulaştırma taşıma koridorlarını hedef koyup çalışmamız lazım. Büyük fotoğrafı görerek ulaştırma koridorlarını tamamlıyoruz. Bunları yaparak hayatı kolaylaştırmaya çalışıyoruz. Bulunduğumuz sektör, 2023 hedeflerine giderken ülkenin büyümesinin, gelişmesinin olmazsa olmazı. Sağlıklı bir ticari yapı kurmazsanız altyapınızı ne kadar iyi yaparsanız yapın gelişemezsiniz. Biz buna böyle bakıyoruz. Daha hızlı yürümemiz lazım. Ama sağlıklı bir hızla gitmemiz lazım. Önce bürokratik oligarşiden kurtulmalıyız. Taşımacılıktan lojistiğe geçeceğiz. Lojistiği de sadece taşımacılık olarak görmeyeceğiz.” dedi.

Gümrük Bakanı Bülent Tüfenkci sektöre müjde verdi

UND Genel Kurulu’na katılarak sektöre önemli müjdeler veren Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci de yaptığı konuşmada şunları söyledi:

Sadece gümrüklerde yaptığımız hızlandırıcı işlemlerin yanında iç gümrüklerde yapacağımız iyileştirmelerle ihracatçılarımızın maliyetlerini düşürmeye çalışıyoruz. Ekonomi Bakanlığı ile yapacağımız çalışmalarda yurtdışı taşımalarda maliyetleri düşüreceğiz. Bunun için ilk toplantıyı 24 Mart’ta yapacağız. İhracat beyannamelerini ve transit beyannamelerini birleştireceğiz. İki beyannameyi birleştirerek hızlandıracak ve sektörü bu formaliteden kurtaracağız. Yurtdışına çıkışlarda 900 litre mazot vereceğiz. Gürcistana’a giderken de batıya giderken de kuzeye giderken de bundan herkes yararlanacak. Suriye’deki iç karışıklıklardan dolayı transit yasaklanmıştı. Suriye’den transiti de serbest bırakıyoruz. Oradaki malları Türkiye üzerinden taşıyacağız.

Çetin Nuhoğlu: “Sektörün en önem

li konusu hız ve maliyettir”

UND Başkanı Çetin Nuhoğlu ise yaptığı konuşmada UND’nin kurulduğu ilk günden itibaren sektörü geliştirdiğini belirterek,Genel Kurul etkinliklerimiz, “DTÖ Ticaretin Kolaylaştırma Anlaşmasının Ekonomi ve Dış Ticaretimize Etkileri” paneli ve “Demokrasi Mesajı Dünya Yollarında” fotoğraf sergisi büyük ilgi gördü. Fotoğraf yarışmasına sürücülerimizin etkin katılım sağlamalarından ve birbirinden anlamlı fotoğrafları göndermelerinden, ülkemizin yaşadığı hain ve alçak girişimi 10 binden fazla tırımızla gittikleri güzergâhlarda “Türkiye’de Demokrasi var ve kazanır” mesajını dünyaya iletmelerinden dolayı sürücülerimize ve firmalarımıza teşekkür ediyor, onlarla gurur duyuyoruz.” dedi.

Lojistik sektörünün, Türkiye ekonomisinin rekabetçi, sürdürülebilir ve ihracata dayalı ekonomik kalkınmasını sağlayacak sektörlerin en başında geldiğini vurgulayan Çetin Nuhoğlu, şöyle devam etti: “Gururla söyleyebiliriz ki, ilk defa bu sene açıklanan hizmet ihracatında ilk 500 firmada 200’den fazla lojistik şirketimiz turizm ve yurtdışı müteahhitlik gibi hizmet ihracatçılarımızın yanında yer aldı. 19 milyar dolarlık turizm hizmet ihracat gelirinden sonra lojistik 14.5 milyar dolar ile ikinci sırada.

UND-GK04

Son birkaç yıldır, ülkemizde ve bölgemizde olağan dışı gelişmelerle karşı karşıya kaldık. Yaşanan tüm gelişmeler hiç kuşku yok ki sektörümüzü derinden etkiledi. Sektörümüz ve firmalarımız hiç olmadığı kadar zor bir dönemden geçiyor. Bu durum işlerimizi de hizmet kalitemizi de maalesef etkiliyor.

24 Kasım 2015 tarihinde başlayan Rusya krizi, güvenlik nedenleri ile doğu sınırlarımızda yaşanan sorunlar, Suriye ve Avrupa’da yaşanan mülteci krizi ve kapanan sınır kapıları, 15 Temmuz hain ve alçak darbe girişimi, yaşanan terör olayları, ekonomide yaşanan daralma ve zorluklara rağmen sektörümüzün dinamizmi, çalışkanlığı ve zor durumlarda gösterdiği olumlu refleksler sayesinde her türlü olumsuzluğa karşı ayakta kalmayı başarabilmiş bir sektörüz.

Çetin Nuhoğlu, Doğu ve Güneydoğulu nakliyecilerin şu taleplerini bakanlara iletti: “14 Aralık 2015 tarihinde başlayan sokağı çıkma yasağı ve bölücü terör örgütü mensuplarına yönelik operasyonlar sonuçlanmış, sokağa çıkma yasaklarının kalkmasına müteakip devletimiz tüm imkânları seferber etmiş ve yaralar sarılmaya başlanmıştır. Bu aşamada bölgenin hükümetimizden 213 Vergi Usul Kanunun 15 maddesine istinaden 31 Mart 2017’e kadar geçerli ilan edilen ‘mücbir sebep ilanı’ 31 Aralık 2018 tarihine kadar uzatılması hayati önem taşımaktadır.

Sektördeki hız ve maliyetin öneminin de altını çizen UND Başkanı Çetin Nuhoğlu, şunları söyledi: “Lojistiğin hem hizmet alan hem de hizmet sunan tarafındaki paydaşlar, yeni fiziksel altyapı yatırımlarından çok bürokratik işlemlerin azalmasını sağlayacak iyileştirmelerle üretim ve ticaret lojistiğinde daha fazla hız ve daha etkin işleyen süreçler talep ediyorlar. Size, bu bağlamda, önemli bir araştırmadan da kısaca bahsetmek istiyorum. Bu araştırma, Münih Üniversitesi’ne kayıtlı Leibniz Ekonomik Araştırmaları Enstitüsü tarafından yapılmıştır ve Mart 2016 yayınlanmıştır. Bu çalışma Federal Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’nın talimatı üzerine yapılmıştır. Araştırmanın adı “Sınır Kontrollerinin Ticaret Üzerine Etkileri”dir. Araştırma, yaşanan mülteci akımı nedeniyle Schengen sınırlarında tekrar şahıs kontrolleri başlaması halinde bu durumun Alman dış ticaretini nasıl etkileyeceği üzerine yapılmıştır. Birçok Alman ve Avrupa şehirleri arasında eşya taşımacılığı değerlendirilirken, yapılan örneklemede Türkiye de alınmıştır. Almanya’nın kuzeyinde bir şehirde başlayan ve Ankara’da biten bir taşıma değerlendirilmiştir. Bu taşıma gerçekleştirilirken, geçilen iki Schengen sınırında sürücüye ilave 20’şer dakika kontrol yapılması sonucunda gecikmesi, Almanya’nın Türkiye ile ticaretinde (-%1,3) bir daralma yaratacağını ifade etmektedir. Söz konusu yüzde 1.3’lük daralmanın Almanya’nın ülkemize olan ihracatındaki rakamsal değeri yaklaşık 291 milyon dolardır.

UND Yönetim Kurulu Ömer Çetin Nuhoğlu, A. Ender Topaloğlu, Abdullah Özer, Ahmet Metin Dürür, Bahaddin Karakuş, Banu Damla Alışan, Cavit Değirmenci, Ceyhun Can, Cihan Sünel, Ercan Arslan, Ergun Bilen, Fırat Başbilen, Hakkı Keleş, Hamit Şanverdi, İbrahim Kaya, İzzet Salah, Kamil Sağ, Kemal Gül, Mehmet Tahir Aydoğan, Memik Hilmi Taner, Murat Baykara, Nagihan Soylu, Nuri Kuyumcu, Okan Kurt, Rıdvan Arıç, Sedat Geyik ve Şerafettin Aras’tan oluşurken Hüseyin Sandıkçı, Ekrem Karaoğlu ve Hakan Yılmaz Denetleme Kurulu üyeleri oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz