UBAK Webinarı’na rekor katılım

0
271
ubak-webinarina-rekor-katilim
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, “UBAK İzin Belgeleri Kullanımlarında Dikkat Edilmesi Gerekenleri” sektörle paylaştı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, “UBAK İzin Belgeleri Kullanımlarında Dikkat Edilmesi Gerekenleri” sektörle paylaştı.

2023 yılının ilk webinarı lojistik sektörünün ulusal otoritesi Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı yetkilileriyle gerçekleştirildi. 2023 yılı UBAK izin belgeleri için değerlendirme sürecinin son bulmasıyla, firmalara izin belgeleri dağıtımı da büyük oranda tamamlandı. 2023 yılında uluslararası taşımacılıkta UBAK izin belgesi kullanacak taşımacıların ilk elden bilgilendirilmesi amacıyla “UBAK Belgeleri” ile ilgili akla takılan her türlü sorunun doğru cevabı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü yetkililerince bu webinarda sektörle paylaşıldı.

Uluslararası taşımacılıkta 2022 yılının değerlendirmesi, UBAK belgelerinin değerlendirme kriterleri ve süreci, UBAK İzin Belgeleri’nin doğru ve verimli kullanımı, yurt dışında belge kullanımında dikkat edilmesi gereken kurallar, belge kullanımına ilişkin e-Devlet bildirimleri ve katılımcılardan gelen 100’lerce soruya Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü Uluslararası İlişkiler Daire Başkanı Hasan Boz, Şube Müdürü Leyla Şahiner ve Haberleşme Uzmanı Zafer Köğmen tarafından ayrıntılı bir şekilde cevap verildi.

Webinara ilgi rekor düzeydeydi

500’ü aşkın kaydın yapıldığı, 400’e yakın aktif katılımın sağlandığı ve katılımcılardan gelen 100’lerce sorunun Bakanlık yetkililerince cevaplandırılmış olması son derece güzel bir eğitim etkinliğine de imza atılmasına vesile oldu.

Webinarda sunumlarını gerçekleştiren Hasan Boz, “254,2 Milyar $ ile ihracat rekorunun kırıldığı 2022 yılında sefer sayılarında da rekor kırıldığı ve 1.3 milyon ihraç seferin; 4.391 uluslararası nakliyeci (C2 + L2) ve 227.892 araçla (çekici + yarı römork + kamyon + kamyonet) gerçekleştirildiği” bilgisini katılımcılarla paylaştı. Hasan Boz sunumlarının devamında taşımaların gerçekleşmesi için birçok ülkeyle yaptıkları Kara Ulaştırması Komisyon (KUK) Toplantıları’nda ilk ve en önemli gündem maddelerinin geçiş izin belge kotalarının kaldırılması olduğunu, bazı ülkelerde kaldırılsa da henüz kaldırılmayan 44 ülkeyle 1.6 milyon geçiş izin belgesi teati edildiğini de ifade etti.

İhraç seferlerin 110 bini UBAK izin belgesiyle yapıldı

UBAK Webinarı’nın her dakikasında “verimlilik” vurgusu yapan Boz, belge tahsisi yaptıkları firmaların belgelerini etkin kullanmalarını, şartlar gereği verimli kullanma imkanı olmayan firmaların vakit kaybetmeden iade etmelerini, ayrıca özellikle Bulgar ve Romen makamlarının yükleme ve boşaltma ülkelerinin UBAK Üyesi ve kısıtlama yapılmayan ülkeler olması hususunu ciddi bir şekilde kontrol ettiklerini, dolayısıyla kullanım ihlallerinin yapılmaması yönünde tavsiyelerde bulundu.

Hasan Boz webinar katılımcılarına “UBAK ile ilgili sorularınıza belki telefonla her an cevap veremeyebiliriz ancak, bize ubaksubesi.kdgm@uab.gov.tr mail adresi üzerinden 24 saat ulaşma imkanınız var. Sorularınıza, mesai saatleri dışında bile cep telefonlarımızdan cevap verip destek verdiğimizi bilmenizi isteriz” diye çok güzel bir paylaşımda bulundu.

Hasan Boz ayrıca, gelen 100’lerce soruyu derleyerek “Sorularla UBAK İzin Belgesi Kullanım Klavuzu” formatında bir çalışmayı UND ve UAB web sayfalarında yayınlayarak sektörün istifadesine sunabilecekleri yönünde müjdeyi de katılımcılarla paylaştı.

Ulaştırma ve lojistik sektörüne yapmış oldukları katkılar, webinardaki güçlü sunumları ve sorulara vermiş oldukları ayrıntılı cevaplar nedeniyle Daire Başkanı Hasan BOZ’a, Şube Müdürü Leyla Şahiner’e ve Haberleşme Uzmanı Zafer Köğmen’e UND Ailesi ve sektör adına teşekkür edildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz