UND AETR ve Takograf Çalışma Grubu’ndan eğitici video

0
436
und-aetr-ve-takograf-calisma-grubundan-takograf-egitici-video-7
UND AETR ve Takograf Çalışma Grubu, takograf kalibrasyon aşamalarını ve kontrollerin nasıl yapılacağını anlatan bir video hazırladı.
Uluslararası karayolu taşımacılığı yapan firmalara takografların montajı, araç muayenesi ve takip sistemlerinin hatalı bağlantısı gibi teknik konulardan dolayı yurtdışında 800 € ile 5.000 € arasında değişen miktarlarda cezalar düzenlenebiliyor. Böylesi bir mağduriyet ile karşılaşılmaması adına alınması gereken önlemler ile ilgili bilgilendirme yapılmış idi.

Bahse konu cezalar ile karşı karşıya kalınmaması ve hatalı olabilecek takograf muayenelerinin araç yurtdışına çıkmadan önce taşımacı firmalar tarafından kontrolünün yapılabilmesi amacıyla, UND AETR ve Takograf Çalışma Grubu, takograf kalibrasyon aşamalarını ve kontrollerin nasıl yapılacağını anlatan bir video hazırladı. Video ile Türk nakliyecilerinin son dönemde teknik konular nedeniyle yurtdışında maruz kaldıkları yüksek cezaların ve usulüne göre yapılmayan montaj ve bağlantılardan kaynaklı aksaklıkların önüne geçilmesi hedeflendi.

Takografların esasına uygun montajı ve bağlantıları yapılmadığında cihazın düzgün çalışmaması, veri kayıpları, araç aksamlarının çalışmasını olumsuz etkilemesi, sürücü kartının slottan dışarı atılması gibi durumlarda yüksek cezalar ortaya çıkıyor. Bu sorunların ortadan kaldırılması ve yurtdışında cezalara maruz kalınmaması için 7 farklı noktada kontrollerin yapılması gerekiyor.

AETR ve Takograf Çalışma Grubu üyelerinin gerçekleştirdiği özel bir çalışma kapsamında, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan onaylı bir serviste gerçekleştirilen çekimlerde 7 farklı noktada yapılması gereken kontroller hakkında bilgi veriliyor.

UND, takograf muayenelerinden kaynaklı cezaların önüne geçilebilmesi ve taşımacıların bu kapsamda bilinçlendirilmesi amacıyla büyük emek ve mesai harcanarak hazırlanan video çalışması ile sektörümüze sağlanan değerli katkıları için UND AETR ve Takograf Çalışma Grubu Başkan ve Başkan Yardımcısı ile birlikte tüm Çalışma Grubu Üyelerine sektör adına teşekkürlerini sundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here