Türkiye’deki 20’nci yılını kutlayan Renault Trucks, hedef büyütüyor

0
595

Renault Trucks, Türkiye’deki 20’nci yılını müşterileri, bayileri ve çalışanlarıyla birlikte kutladı. Pazara sunduğu ürün yelpazesini genişleten, bayi teşkilatının eğitimine ve büyümesine önemli yatırım yapan ve satış sonrası hizmetlerin kapsamını ve niteliğini geliştiren Renault Trucks, toplam pazarda yüzde 10’luk bir pazar payı hedefliyor.

Renault Trucks, Türkiye’deki 20’nci yılını düzenlediği bir gala gecesiyle müşterileri, bayileri ve çalışanlarıyla birlikte kutladı. Gala gecesi öncesinde ise bir basın toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya Renault Trucks International Kıdemli Başkan Yardımcısı Olivier De Saint Meleuc, Renault Trucks Türkiye Başkanı Sébastien Delépine ve Renault Trucks Türkiye Satış Direktörü Ömer Bursalıoğlu katıldı.

Renault Trucks’ın Türkiye’deki 20’nci yıl basın toplantısına Renault Trucks International Kıdemli Başkan Yardımcısı Olivier De Saint Meleuc, Renault Trucks Türkiye Başkanı Sébastien Delépine ve Renault Trucks Türkiye Satış Direktörü Ömer Bursalıoğlu katıldı.

Türkiye’de 20 yılda 25 bin adet Renault Trucks kamyon yollara çıktı

Son 20 yılda Türkiye’de 25 bin adet Renault Trucks kamyonu yollara çıkardıklarını ve her gün yaklaşık 20 bin kamyonun sürücüsünün, işletmecisinin ya da sahibinin işlerini yapmak için Renault Trucks araçların dayanıklılığına, güvenilirliğine ve verimliliğine güvendiklerini kaydeden Renault Trucks Türkiye Başkanı Sébastien Delépine, kendilerine güvenerek yola çıkanlara karşı büyük bir sorumluluk duyduklarını belirterek, 20 senedir üzerlerinde hissettikleri bu sorumluluğu yerine getirmeye çalıştıklarını ve bundan sonra da aynı kararlılıkla yerine getireceklerini söyledi.

Renault Trucks Türkiye Başkanı Sébastien Delépine

Son bir buçuk yılda ciddi yatırımlar yaptık

Son bir buçuk yılda çok ciddi yatırımlar yaptıklarını ve öncelikle kendi merkezlerindeki eğitim bölümünde bayi teşkilatının eğitimi için 700 adam/gün’ün üzerinde eğitim verdiklerini dile getiren Sébastien Delépine, diğer bir önemli gelişim ve yatırımın pazardaki varlıklarını güçlendirmek için son bir yıl içinde açtıkları beş yeni bayi olduğunu vurgulayarak, şu an itibariyle Türkiye’deki tüm ana ulaşım yollarını kapsama altına aldıkları 17 adet tam teşekküllü bayi ile hizmet verdiklerini ifade etti.

Türkiye pazarına sundukları ürün yelpazelerini genişletirken, satış sonrası hizmet ve çözümlerinin niteliğini ve kapsamını servis kontratları, bakım onarım anlaşmaları ve iki yıl yedek parça garantisi ile geliştirdiklerini açıklayan Sébastien Delépine, inşaat sınıfında K serisi araçları piyasaya sunduklarını ve çok yoğun ilgi gördüklerini, uzun yolda ise D Wide, T11, T13 ve T High gibi farklı çekicilerle konumlarını güçlendirdiklerini söyledi.

Bu güzel gecede iş ortakları olarak gördükleri müşterileri ve bayileriyle son 20 yıldır paylaştıkları güveni ve iş ortaklığını kutladıklarını dile getiren Renault Trucks Türkiye Başkanı Sébastien Delépine, bugün aralarında olan ve olmayan tüm müşterilere kendilerine duydukları güven ve inanç için, bazıları 20 yıldır kendileriyle beraber olan çalışanlarına özverileri için ve bayilerine de yaptıkları yatırım ve verdikleri destek ve hizmet için teşekkür etti.

Toplam pazarda yüzde 10 pazar payı hedefi

Ortalama 30 bin adet civarında seyreden Türkiye ağır vasıta pazarının oldukça zorlu geçen son iki senede 18 bin adede gerilediğini; ancak kendilerinin rekabetin oldukça güçlü olduğu bu zorlu pazar koşullarında çekici pazar paylarını yüzde 6.8’den yüzde 8.3’e yükselttiklerini kaydeden Sébastien Delépine, kendileri için çok önemli bir pazar olan Türkiye’deki hedeflerinin toplam pazarda yüzde 10 pazar payı almak olduğunun altını çizdi. Çekici sınıfında pazar paylarını yükselterek çok doğru bir yolda ilerlediklerini; ancak hedefledikleri bu pazar payına ulaşabilmek için inşaat sınıfında da önemli bir oyuncu olmaları gerektiğini vurgulayan Sébastien Delépine, 2017 yılında pazara sundukları K serisi araçların bir yıl içinde önemli bir kullanıcı kitlesine ulaştığını ve pazardaki en sağlam ve en düşük yakıt tüketimine sahip araç olarak pazarda yerini aldığını dile getirdi.

Gecede Sibel Can’a eşlik eden Renault Trucks Türkiye Başkanı Sébastien Delépine bir buçuk yıl gibi kısa sayılabilecek bir sürede Türkiye’ye ne kadar başarılı bir şekilde uyum gösterdiğini kanıtladı.

Bizim için en önemli başarı ölçütü müşteri memnuniyeti

Kendileri için en önemli uzun vadeli başarı ölçütünün müşteri memnuniyeti olduğunu vurgulayan Sébastien Delépine, hem ürün kalitesi hem hizmet kalitesi hem de müşteri memnuniyeti göstergelerinin 2017 yılında artışta olmasından dolayı çok mutlu olduğunu ifade etti.

2018’de çekici sınıfı büyüyecek, inşaat sınıfı aynı kalacak

2017’nin ilk çeyreğinde pazar çok küçük olduğu için 2018’in ilk çeyreğinde Renault Trucks olarak satışlarını dörde katladıklarını; ancak yılın ikinci yarısında geçen yılın ikinci yarısında satışlarda büyük bir ivme kaydettikleri için bu kadar büyük bir artış beklemediklerini dile getiren Sébastien Delépine, uzunca bir dönem bulunmadıkları inşaat sınıfında filoları da kapsayacak şekilde satışlarını çok hızlı bir şekilde artırdıklarını ve bunun kendileri için çok önemli olduğunu belirterek, 2018 yılında ağır vasıta pazarında çekici sınıfında büyümenin devam edeceğini, inşaat sınıfının ise aynı büyüklükte kalacağını düşündüğünü söyledi.

Renault Trucks’ın Türkiye’deki 20’nci yılı nedeniyle düzenlenen yemeğe katılan konuklar Sibel Can’ın şarkılarıyla oldukça keyifli ve eğlenceli zaman geçirdiler.

Renault Trucks’ın Türkiye’deki dönüm noktaları

Renault Trucks’ın Türkiye’deki en önemli dönüm noktalarından birinin 20 yıl önce Renault Trucks Türkiye’nin kurulması olduğunu ve o zamanki yönetimin çok kısa bir süre içinde doğru takımı kurup bayileri yatırım yapmaya yapmaya ikna ederek bugün bile Renault Trucks içinde örnek gösterilen bir başarı elde ettiğini söyleyen Sébastien Delépine, diğer önemli dönüm noktalarının Orman Genel Müdürlüğü’nün 400 araçlık ihalesini kazanmaları ve özel sektörde ilk defa 100 adetlik teslimat gerçekleştirmiş olmaları olduğunu açıkladı.

Renault Trucks International Kıdemli Başkan Yardımcısı Olivier De Saint Meleuc

Müşterilerimiz ve bayilerimizle Türkiye’de bir araya geldik

Her yıl geleneksel olarak dünyanın her yerinden müşterileriyle ve bayileriyle bir araya geldiklerini ve bu yıl bu organizasyonu İstanbul’da yapma kararı aldıklarını açıklayan Renault Trucks International Kıdemli Başkan Yardımcısı Olivier De Saint Meleuc, Afrika, Türkiye, Ortadoğu hatta Şili’den gelen yaklaşık 500 müşteri ve distribütörün bu etkinliğe katıldığını söyledi. Renault Trucks olarak günlük yaşamda müşteriye fark yaratan hizmetleri bayileri aracılığıyla sunabileceklerine inandıklarını ve bayilerini ve distribütörlerini iş ortakları olarak gördüklerini kaydeden Olivier De Saint Meleuc, Türkiye’deki iş ortaklarında adanmışlığı ve yatırım hevesini yoğun bir şekilde gördüğünü dile getirdi.

Türkiye, Renault Trucks’ın en stratejik pazarlarından biri

Büyük bir ülke olan ve büyük bir potansiyeli bulunan Türkiye’nin aynı zamanda konumu itibariyle uzun yol taşımacılığının kalbi durumunda olan bir ülke olduğuna dikkat çeken Olivier De Saint Meleuc, hem Türkiye’deki uzun ve başarılı tarihlerinden hem de Türkiye’nin büyüklüğünden ve öneminden dolayı Türkiye’yi en stratejik pazarlarından biri olarak belirlediklerini belirterek, Türkiye’deki müşterilerini kendileriyle beraber çalışıyor olmaktan ötürü memnun etmeleri gerektiğinin altını çizdi.

Türkiye’ye inanıyoruz

Herkes mutlu olduğu için iyi zamanlarda yatırım yapmanın çok daha kolay olduğunu; ancak pazarın küçüldüğü ve para kazanmanın zorlaştığı dönemlerde hala büyümeyi planlıyor olmanın ve hala yatırım yapabilmenin çok daha zor olduğunu kaydeden Olivier De Saint Meleuc, son iki yıldır zor bir dönemden geçen Türkiye pazarında Türkiye’deki takımlarının son iki sene içinde yaptıklarının Renault Trucks’ın Türkiye’ye olan inancını gösterdiğini belirterek, Renault Trucks olarak Türkiye’de çok ciddi bir atılım hamlesi içine girdiklerini söyledi.

20 yıldır Renault Trucks’a duydukları güven için müşterilere teşekkür eden ve bunun bilincinde olarak önümüzdeki yıllarda da bu güvenin devam etmesini sağlayacaklarını kaydeden Renault Trucks International Kıdemli Başkan Yardımcısı Olivier De Saint Meleuc, Renault Trucks’ın Avrupa’daki ve Türkiye’deki başarısının ardında müşterilerin kendilerine olan güveninin yattığını belirterek, Türkiye’de 20 sene boyunca bayileriyle birlikte bayi teşkilatlarına çok ciddi yatırımlar yaptıklarını ve bundan sonraki 20 senede de bu yatırımlara devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Renault Trucks, Avrupa’da pazar payını artırdı

Türkiye’de önemli yatırımlar yaparken Renault Trucks’ın küresel olarak da çok iyi gittiğini, ciddi bir büyüme içinde olan Avrupa pazarında Renault Trucks’ın pazardan da hızlı büyüdüğünü ve 2017 yılında 300 bin adedin üzerinde gerçekleşen Avrupa ağır kamyon pazarında Renault Trucks’ın pazar payını en çok artıran marka olduğunu dile getiren Olivier De Saint Meleuc, 2016 yılı ile kıyaslandığında 2017 yılında operasyonda bulundukları hemen hemen tüm pazarlarda pazar paylarını artırdıklarını ifade etti.

Olivier De Saint Meleuc, bu başarının arkasındaki nedenleri şöyle açıkladı: “Üç yıl önce tamamen yenilediğimiz ürün yelpazemizi pazara sunduk. Distribütörlerimiz, bayilerimiz ve müşterilerimizle çok yakın çalışmaya ve sürekli onların sesini duymaya gayret ediyoruz. Bunun ötesinde parça bulunurluğu, servis kalitesi ve eğitim gibi işimizin gerektirdiği tüm temel konularda olabildiğince etkin ve iyi olmaya çabalıyoruz. 2017 yılında dünya çapında 50 bin adet araç sattık ve orada da durmaya niyetli değiliz.

Renault Trucks’ın 20’nci yıl yemeğine katılan basın mansupları başta Renault Trucks Pazarlama Direktörü Şebnem Uygurtürk olmak üzere Renault Trucks takımı ve sektörün unutulmaz isimlerinden biri olan Fatih Tamay’la birlikte doyasıya eğlendiler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here