Shell & Turcas, Türkiye’de ilk “Shell LNG Dolum Sistemi”ni kurdu

1
756

Shell & Turcas, Türkiye’de ilk defa karayolu taşımacılığında seçenek yakıt olarak kamyonlarda LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) kullanımına ilişkin yeni bir dönem başlattı. Shell & Turcas, yakıt maliyetini yüzde 35’lere varan oranda düşüren daha ekonomik ve daha temiz yanma ile yüzde 15’lere varan oranda karbon salınımını azaltan LNG yakıtını Türkiye’de lojistik sektörünün kullanımına sundu.

Karayolu taşımacılığında bir ilke imza atan Shell & Turcas bu kapsamda, ilk “Shell LNG Dolum Sistemi”ni İsmet Yılmaz Lojistik’in Dilovası’ndaki lojistik operasyon merkezinde kurdu. Bir adet IVECO Stralis NP460 LNG çekici ve üç adet dizelden LNG’ye dönüştürülen çekici Türkiye karayollarında lojistik operasyonlarına başladı. Yakın zamanda Shell & Turcas, “Shell LNG Dolum Sistemi”ni ve LNG’li kamyonları diğer lojistik firmaların da kullanımına sunacak.

Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem, Türkiye akaryakıt sektöründe bir ilki daha gerçekleştirdiklerini belirterek, LNG’nin motorine kıyasla daha ucuz ve daha temiz bir yakıt olduğunun altını çizdi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın yayınlamış olduğu Enerji Verimliliği Eylem Planı, daha ekonomik ve çevreci seçenek yakıtların lojistik sektöründe kullanımını teşvik ediyor. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) başta olmak üzere ilgili kamu kurum ve kuruluşları dünyada karayolu taşımacılığında seçenek yakıt olarak kullanılan LNG’nin Türkiye’de de kullanımı için gerekli mevzuat çalışmalarını hayata geçirdi.

Yaklaşık 50 yıllık tecrübesi ile LNG sektöründe önder olan Shell, maliyet avantajı sunan, daha temiz yanan bir yakıt olan LNG’yi denizcilik ve karayolu taşımacılığı sektöründe kullanımını arttırmaya yönelik önemli atılımlar gerçekleştiriyor. Yeni yakıtlara yönelik araştırma ve geliştirme faaliyetlerine küresel çapta her yıl bir milyar dolar yatırım yapıyor. Genç, dinamik nüfusu ve büyüyen ekonomisiyle Türkiye, Shell için öncelikli ülkeler arasında yer alıyor. Bu sebeple Türkiye, “Shell LNG Dolum Sistemi”nin kurulduğu dünyadaki ilk altı ülkeden biri oldu.

Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem, “Türkiye akaryakıt sektöründe bir ilki daha gerçekleştiriyoruz. Ülkemizde ve dünyada daha fazla ve daha temiz enerji talebi hızla artıyor. Bu talebin farklı enerji kaynakları ile karşılanması gerekli. Bu çerçevede LNG, artık birçok ülkede lojistik sektörü için bir seçenek olarak sunulmaya başlıyor. Ülkemizi bu anlamda yeniliklere hazırlayan tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ederiz. İthalat bedeli motorine göre daha düşük olan LNG, karayolu taşımacılığında yakıt olarak kullanıldığında dizele göre yüzde 35’e varan tasarruf sağlayacak ve aynı zamanda cari açığa olumlu etki edecek. LNG ayrıca daha temiz yanan bir enerji kaynağıdır.” şeklinde konuştu.

Shell&Turcas CEO’su Felix Faber

Shell & Turcas Türkiye’de Shell LNG istasyon ağı kurmayı hedefliyor

Lojistik sektörünü geleceğin ekonomik ve çevreci yakıtları ile tanıştırarak, Türkiye’de Shell LNG istasyon ağı oluşturmayı hedeflediklerini vurgulayan Shell & Turcas CEO’su Felix Faber şunları dile getirdi: “Türkiye’nin ihracatının belkemiği olan lojistik sektörü dünyada önemli bir yere sahip. Türkiye’yi LNG istasyon yatırımları için öncelikli ve potansiyeli yüksek bir ülke olarak değerlendiriyoruz. Lojistik sektörünün uluslararası piyasalarda rekabetçi konumunu devam ettirebilmesi için geleceğin yakıtı olan LNG’yi Türkiye’de müşterilerimize sunuyoruz. İlk “Shell LNG Dolum Sistemi”ni İsmet Yılmaz Lojistik’in Dilovası’ndaki lojistik operasyon merkezinde kurduk. Shell’in araç üreticisi firmalarla dünyada veya ülke bazında yaptığı iş ortaklıklarının güzel bir sonucu olarak, IVECO ile birlikte fabrika üretim LNG kamyonunu ilk defa Türkiye’ye getirdik. Hem İsmet Lojistik’e hem de IVECO’ya bizimle olan işbirlikleri için teşekkür ediyoruz. Yakın zamanda Shell & Turcas olarak “Shell LNG Dolum Sistemi”ni ile birlikte fabrika üretimi ve dönüştürülmüş LNG’li kamyonları diğer lojistik firmaların kullanımına da sunacağız.”. Projenin hayata geçmesinde aktif rol oynayan tüm paydaşlarına teşekkürlerini sunan Felix Faber, ayrıca Shell’in önümüzdeki yıllarda uluslararası karayollarında faaliyet gösteren lojistik firmalara Türkiye dışında ikmal olanağı sunacak LNG istasyonları için de yatırım yapmakta olduklarını ifade etti.

Shell & Turcas ile işbirliği yaparak, karayolu taşımacılığında ilk LNG’li kamyonların kullanımını gerçekleştirmekten duydukları memnuniyeti dile getiren İsmet Yılmaz Lojistik Genel Müdürü Harun Yılmaz; “50 yıldır lojistik sektöründe faaliyet gösteren firmamız İsmet Yılmaz Lojistik olarak, Türkiye lojistik sektörüne rekabet avantajı getirecek, hem sektör hem de Türkiye için yeni bir yakıt olan LNG’nin ilk projesindeyiz. Grup firmamız İyl Enerji ile de kamyonlarımızda; yeni, çevreci ve tasarruf potansiyeli yüksek Shell LNG yakıtlarını kullanarak, verimlilikte ve kalitede standartların ötesine geçmeyi amaçlıyoruz. Shell ile işbirliği yaptığımız için çok mutluyuz. Dünyada LNG sektöründe önder olan Shell’e, bize bu fırsatı sunduğu için teşekkür ediyoruz. Böyle bir projede yer almak İsmet Yılmaz Lojistik olarak bizim için gurur kaynağı.” dedi.

IVECO Türkiye Genel Müdür Roberto Camatta, 460 beygir beygir gücünde ve bin 600 km’ye varan menzil özellikleri sayesinde, özellikle uzun mesafe çalışmalar için geliştirilmiş olan IVECO Stralis NP460 LNG çekiciyi, Shell işbirliği ile ilk defa Türkiye’de müşterilere sunacaklarını belirtti.

En yeni “Natural Power” teknolojisiyle karayolu taşımacılık sektörüne önderlik eden IVECO’nun Türkiye Genel Müdürü Roberto CamattaSeçenek yakıt türlerinde önder olan IVECO’nun şu anda dünyada 25 binden fazla seçenek yakıtlı aracı kullanımdadır ve bunların 6 binden fazlası ağır yük taşıyan kamyonlardır. IVECO, İngiltere’de ‘Yılın En Düşük Karbon Salınımlı Kamyonu’ ödülü alan Stralis NP460 modeliyle sürdürülebilir uzun mesafeli taşımacılığa yön veriyor. Kusursuz Güç (460 beygir), yakıt ekonomisi ve bin 600 km’ye varan menzil özelliklerinden oluşan benzersiz kombinasyonu sayesinde, özellikle uzun mesafe çalışmalar için geliştirilmiş olan IVECO Stralis NP460 LNG çekiciyi Shell işbirliği ile ilk defa Türkiye’de müşterilere sunacağız. Dünyada LNG sektöründe önder olan Shell ile işbirliği yaptığımız için çok mutluyuz.” dedi.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here