Türkiye-Tacikistan KUKK Toplantısı’nda ücretsiz (tektip) geçiş belgesi kotası yüzde 50 artırıldı

0
103
turkiye-tacikistan-kukk-toplantisinda-ucretsiz-tektip-gecis-belge-kotasi-50-artirildi-4
Türkiye-Tacikistan Kara Ulaştırması Karma Komisyon Toplantısı, 23-24 Aralık 2021 tarihlerinde Duşanbe’de gerçekleştirildi.

23-24 Aralık 2021 tarihlerinde Duşanbe’de gerçekleştirilen Türkiye-Tacikistan Kara Ulaştırması Karma Komisyon Toplantısı’nda mevcut kota sisteminde 1.500 adet olan ücretsiz ikili (tektip) geçiş belgesi kotası 2022 yılı için 3.000 adede, mevcutta 200 adet olan 3. Ülke belge kotası ise 250 adede çıkarıldı.

Taşımaların karşılıklı olarak serbestleştirilmesi konusunda her iki taraf arasında mutabakat sağlanmış olup; anlaşmanın güncellenmesi için süreç başlatıldı.

Çin-Türkiye arasında karayolu yük taşımacılığının geliştirilmesi için önerilen Türkiye-Türkmenistan-Özbekistan-Tacikistan-Çin ulaşım koridorunun geliştirilmesi konusu Türk ve Tacik makamların öncelikli gündemine alınırken; bu kapsamda Türkiye ve Tacikistan arasında Kombine Taşımacılık anlaşması da imzalandı.

Toplantıda ayrıca sürücülerin vizesiz seyahati konusunda ön mutabakata varılmış olup, gereği konusunda Türk ve Tacik Resmi Kurumları nezdinde girişimde bulunulması kararlaştırıldı.

Toplantıya UND adına İcra Kurulu Üyesi Alpdoğan Kahraman katılım sağladı.

UND, Orta Asya taşımalarında Kırgızistan ile başlatılan Serbestleşme Hareketi’nin devamı olarak sağlanan bu önemli açılım dolayısıyla, başta Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürü Murat Baştor olmak üzere, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na ve yetkililerine şükranlarını arz etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here