UND, Yunanistan Uluslararası Taşımacılar Derneği (OFAE) ile İpsala-Kipi sınır kapısında incelemelerde bulundu

0
123
und-yunanistan-uluslararasi-tasimacilar-dernegi-ofae-ile-ipsala-kipi-sinir-kapsinda-incelemelerde-bulundu-8
UND ve Yunanistan Uluslararası Taşımacılar Derneği temsilcileri 22.12.2021 tarihinde Türkiye-Yunanistan Sınırı'nda bir araya gelerek karşılıklı sınır geçiş süreçlerini inceledi.

UND ve Yunanistan Uluslararası Taşımacılar Derneği temsilcileri 22.12.2021 tarihinde Türkiye-Yunanistan Sınırı’nda bir araya gelerek karşılıklı sınır geçiş süreçlerini inceledi.

Heyetler ilk olarak İpsala sınır kapısında bir araya geldi. Burada hem ülkemiz hem de Yunanistan taşımacıların soru ve sorunlarını dinleyen Gümrük Müdürü Osman Demirkol taşımacılara yakın ilgi ve alaka gösterdi ve çözüm önerileri konusunda önemli istişarelerde bulundu.

Gerçekleştirilen ziyaretin devamında sınır geçişlerindeki aksaklıkların yaşandığı sınır köprüsünde heyetler bir araya geldi. Hem Türkiye hem de Yunanistan taraflarıyla sınır geçiş köprüsündeki aksaklıklar yerinde görüşüldü ve çözüm önerileri istişare edildi.

Saha ziyaretlerinde son olarak heyetler Kipi sınır kapısına geçti. Heyetleri Yunanistan Vali Yardımcısı Dimitris Petroviç karşılayarak, sınır kapısındaki geçişler, pasaport kontrolü, tescil işlemleri ve doktor kontrol süreçleri incelendi.

Sınır kapısı ziyaretleri sonucunda heyetler İpsala’da toplantı gerçekleştirerek aşağıdaki gündemlerini görüşmüştü.

Bir önceki toplantıda alınan akaryakıt sınırlaması limitinin 200 litreden 350 litreye çıkartılması, ikili ve transit kotaların artırılması, 11.000 adet ilave belge kotanın 2022 yılı kotasından mahsup edilmemesi, karlarının KUKK toplantısında anlaşmaya varılarak, uygulamaya başlamasının yarattığı olumlu etkiler görüşüldü.

Kipi-İpsala arasındaki sınır geçişlerini artırmaya yönelik hedefler ve çözüm önerileri belirlendi ve bu hususların karşılıklı ülke makamlarına ileteceği konusunda mutabakata varıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here