Türkiye-Sırbistan KUKK Toplantısı gerçekleştirildi

0
94
turkiye-sirbistan-kukk-toplantisinda-sirbistan-gecis-belgelerinin-tamaminin-ucretsiz-olmasina-ve-kademeli-olarak-ikili-ve-transit-kotalarin-serbestlestirilmesine-karar-verildi
Türkiye-Sırbistan KUKK Toplantısı'nda Sırbistan geçiş belgelerinin tamamının ücretsiz olmasına ve kademeli olarak ikili ve transit kotaların serbestleştirilmesine karar verildi.

16-17 Kasım 2021 tarihlerinde Türkiye-Sırbistan KUKK toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda ikili/transit taşımaların kademeli olarak serbestleştirilmesine karar verildi. Anlaşma yürürlüğe girinceye kadar 25 bin adet çok girişli geçiş belgesi ile taşımacılar ikili ve transit taşımalarda belge sorunu ile karşı karşıya kalmayacak. Anlaşma imzalanıncaya kadar tahsis edilen 25.000 çok girişli belge dikkate alındığında yaşanan bu artış, ikili ve transit taşımaların daimi olarak ücretsiz ve sorunsuz gerçekleşmesini teminat altına aldı.

2022 yılından itibaren geçiş belgelerinin tamamının ücretsiz olması hususunda taraflar mutabakata vardı. Sırbistan üzeri transit taşımalarda yılda ortalama 20.000 adet ücretli geçiş belgesi kullanan Türk uluslararası taşımacılık firmalarının yılda ortalama 2.4 milyon Euro tasarruf edeceği öngörülüyor. Artan ihracatımıza paralel olarak bu tasarruf önümüzdeki yıllarda daha artacak.

Sırbistan’da ikili ve transit taşımalarda hem ücretlerin kaldırılması hem de kota sorunun son bulması ile Türkiye’nin ihracatının önündeki bir engel daha son bulacak. Özellikle transit geçişler açısından Avrupa’ya ulaşımda ana güzergah olan Macaristan’dan sonra Sırbistan’ın da kota sorunun ve geçiş belgesi ücretinin sona ermesiyle Bakanlıklar liderliğinde UND‘nin transit geçiş mücadelesinde önemli bir kazanım daha elde edildi.

Gerçekleştirilen toplantıya UND‘yi temsilen Genel Koordinatör Nejla Albayrak, İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Kadir Çirkin ve Uzman Muhammet Holoğlu katılım sağladı. UND, Türkiye ile Sırbistan arasındaki taşımalarının gelişimi açısından önem taşıyan ve olumlu sonuç alınan bahse konu toplantının gerçekleştirilmesi sürecinde emeği geçen, başta Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü olmak üzere tüm paydaşlara teşekkür etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here