Treyler sektörünün Avrupalı temsilcileri, TREDER’in ev sahipliğinde İstanbul’da toplandı

0
988
Renault Trucks

Treyler Sanayicileri Derneği (TREDER), Avrupa’nın 10 ülkesinden gelen treyler sektörünün teknik komite temsilcilerini İstanbul’da ağırladı. Treyler ve üstyapı sektöründeki yeni düzenlemelerin gündeme geldiği CLCCR (International Association of the Body and Trailer Building Industry) Teknik Komite Toplantısı’nda özellikle çevre ve güvenlik konusu ağır bastı.

TREDER, CLCCR-TC üyeleri onuruna İstanbul Boğazı’nda teknede akşam yemeği düzenlerken, CLCCR-TC Başkanı Arnaldo Ghilardi (İtalya), Teknik Komite Sekreteri David Francis (İngiltere) ve diğer katılımcılar, TREDER’in mükemmel bir ev sahipliği gösterdiğini ifade etti.

Avrupa’nın treyler üreticilerinin çatı kuruluşu olan aynı zamanda TREDER’in de üye olduğu CLCCR’nin 2018 Teknik Komitesi Toplantısı, 1-2 Ekim tarihlerinde İstanbul Swissotel’de gerçekleştirildi. Toplantıya CLCCR-TC Başkanı Arnaldo Ghilardi, Teknik Komite Sekreteri David Francis ve 10 ülkeden temsilci katılırken, TREDER Genel Sekreteri Ayhan Eryazar, Teknik Komite Üyesi Tahsin Doğan ve Zafer Halli de toplantılarda hazır bulundu.

Toplantıda özelikle Avrupa’daki treyler endüstrisi için varolan ve getirilecek olan düzenlemeler gündeme geldi. AB Komisyonu tarafından yayımlanan ve 2007/46/EC direktifi yerine geçecek olan yeni çerçeve EU 2018/858 düzenlemesi, karbondioksit yayımını düşürmek için EU 1230/2012 kütle ve boyutlar düzenlemesinde yapılacak değişiklikler önemli bulunuldu.

Ayrıca Fransa önerisi olarak gündeme gelen ve ECE R73 yan koruma düzenlemesinin taslak içeriği ve etkileri, BREXIT süreci ile İngiltere tip onay otoritesi tarafından verilmiş olan tip onayların durumu, ayrıntılı bir şekilde ele alındı ve taslak değişiklikler ile ilgili olarak CLCCR-TC’nin konumu ve önerilerinin ilgili çalışma gruplarına iletilmesine karar verildi.

TREDER mükemmel bir ev sahipliği gösterdi

Etkinlik ile ilgili açıklamada bulunan CLCCR-TC Başkanı Arnaldo Ghilardi, TREDER’in mükemmel bir ev sahipliği gösterdiğini belirterek, Türkiye treyler pazarı hakkında şu değerlendirmede bulundu: “Hepimizin bildiği gibi Türk treyler pazarı bir düşüş gösteriyor. Türkiye’nin, taşımacılık kuralları, Avrupa’nınki ile neredeyse bire bir aynı. Ancak kuralların veya kanunların uygulanmasında bir sorun var. O yüzden her ne kadar Türkiye’de üretim cazip gelse de özellikle kontrollerle ilgili bu açıdan bazı sorunlar çıkıyor. Kanunların uygulanmasındaki sorunlar da aşılırsa Türkiye daha sürdürülebilir bir pazara kavuşacaktır.

TREDER, uluslararası karar mekanizmalarında yer alıyor

TREDER Başkanı Kaan Saltık ise şu açıklamaları yaptı: “Avrupalı meslektaşlarımızı bir kez daha Türkiye’den ağırlamaktan mutluluk duyduk. Avrupalı dostlarımız özellikle Türkiye’ye tekrar gelmek istediler. Bu ülkemiz ve derneğimiz adına olumlu bir gelişme diye düşünüyorum. TREDER sadece ulusal anlamda değil uluslararası anlamda da karar mekanizmalarında yer alıyor. CLCCR’nin daimi üyesiyiz ve bütün toplantılara derneğimizden görevlendirdiğimiz arkadaşlar takip ediyorlar. Onlara da bu vesile ile teşekkür etmek istiyorum. Zira zamanlarını ve enerjilerini sektör için harcıyorlar ve sektörümüze önemli bir katkı sağlıyorlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz