TREDER, Knorr-Bremse ile yeniden buluştu

0
1096
Renault Trucks

Knorr-Bremse, 24 Mayıs tarihinde Green Park Hotel’de Treyler Sanayicileri Derneği üyeleri ile bir araya geldi. Etkinlikte Knorr-Bremse yetkilileri TREDER üyeleri ile son yenilikler ve eğilimlerle ilgili bilgi paylaştılar. Etkinliğin ardından TREDER üyeleri mayıs ayı Yönetim Kurulu toplantısını gerçekleştirdi. TREDER üyeleri ile Knorr-Bremse yetkilileri akşam da iftar yemeğinde bir araya geldiler.  

Toplantıya Knorr Bremse Satış ve Pazarlama Başkan Yardımcısı Christoph Günter, Havalı Disk Fren Sistem Yöneticisi Rudolf Ober, Knorr Bremse Ticari Araç Fren Sistemleri Türkiye ve Ortadoğu Genel Müdürü Ozan Çiçek, OE Kanalı Satış Direktörü Argun Aytuna, Treyler Kanalı Satış ve Pazarlama Müdürü Savaş Ada, Teknik Hizmetler Yöneticisi Evren Erçıktı ve Teknik Uzman Melih Cebe katıldı.

Christoph Günter, Knorr-Bremse’nin raylı sistemler ve ticari taşıt fren sistemleri üretiminde ve diğer alt sistemlerini tedarik etme konusunda öncü bir şirket olduğunu vurgulayarak, şirketin tarihinden kısaca bahsetti. 1905 yılında Berlin’ de kurulan şirketin, 1945 yılında reorganizasyona giderek Merkezini Münih’e taşıdığını, 1985 yılında ise Heinz Herman Thiele’nin şirketi satın aldığı bilgisini paylaşan Günter, 2017 yılında şirket cirosunun 6 milyar 236 milyon Euro’ya ulaştığını ve 30 ülkede 28 bin çalışanı olduğunu ifade etti. Ayrıca, firmanın fren, kontrol ve enerji tedarik sistemleri, HVAC ve sürücü destek sistemleri, direksiyon sistemleri, güç aktarma sistemi ve şanzıman kontrol çözümlerini geliştirip, üretim ve bakım/onarım hizmetlerini sağladığını dile getirdi.

Türkiye’nin beş adet tesisi ile Knorr-Bremse için hem raylı taşıt hem de ticari taşıt sektörlerinde son derece önemli bir konumda olduğunu kaydeden Günter, bu bağlamda Türk şirketlerini Knorr-Bremse’nin ortakları olarak el üstünde tuttuklarını belirtti. Günter, bu durumun özellikle Knorr-Bremse’nin Türk tedarikçilere şu anda yaklaşık 30 milyon Euro değerinde sipariş vermesi gerçeği ile yansıtılmakta olduğunu da ifade etti.

Günter, Knorr-Bremse üretiminin; ticari taşıtlar ve raylı araç fren sistemleri olarak ikiye ayrıldığını belirterek, ticari taşıtların gelirlerin yüzde 47’sini oluşturduğunu geriye kalanın da raylı sistemlerden elde edildiğini söyledi. Ticari Araçlar Grubu içeresinde; treyler, kamyon, otobüs, dingiller ve motorlara yönelik ürünleri olduğunu belirten Günter, “Gelirlerin yüzde 51’i Avrupa, yüzde 27’si Asya-Avusturalya ve yüzde 22’si Amerika’dan oluşuyor.” dedi.

Satış gelirlerinin yüzde 6’sını Ar-Ge’ye ayırdıklarını vurgulayan Günter, geçtiğimiz yıl 359 milyon Euro harcadıklarını söyledi. Münih’te iki yıl önce açılan yeni Ar-Ge ve test merkezinden bahseden Günter, 16 bin 900 metrekare alanda kurulan merkezin 80 milyon Euro’ya mal olduğunu aktardı.

Sosyal sorumluk projelerinde de yer alar Knorr-Bremse, Global Care Vakfı ile tüm dünyada yardım faaliyetlerinde bulunuyor. Şirket son olarak Türkiye’ de Hatay’daki Suriyeli çocuklara yönelik yardımların içerisinde yer aldı.

Knorr Bremse’nin trafik güvenliği başta olmak üzere araç verimliliği, sürüş destek sistemleri (ADAS), özerk sürüş, yayım ölçütleri ve bağlantılılık (Connectivity) konularının geleceğe damga vuran eğilimler olacağına dikkat çeken Günter, firmalarının bu konudaki çalışmalarını IAA’da sergileyeceklerini söyledi.

Dünya disk frene yöneliyor

Havalı Disk Fren Sistem Yöneticisi Rudolf Ober de kamyonlar ve treylerler için disk frenlerin öne çıktığını belirterek, “Ticari taşıt üreticileri disk fren uygulamalarını artırıyor. Disk frenler kampanalı frenlere göre özellikle ısınma sonrası daha iyi bir performans gösteriyor. Yüksek sıcaklıklarda kampanalı frenlerde fren zayıflaması yaşanırken disk frenler daha kararlı bir fren performansı sunmuyor. Disk frenlerin kampanalı frenlere göre diğer avantajları ise düşük servis bakım giderleri olması ve dingil başına 30 kg daha hafif olması nedeniyle araçlara sağladığı yük taşıma sığasının artması. Birçok pazarda bu sebeplerden dolayı disk frene bir dönüşüm yaşanıyor.” şeklinde konuştu.

30 milyon adedin üzerinde disk frenin yollarda olduğunu kaydeden Ober, bunlardan 4 milyon tanesinin treylerler için kullanıldığına dikkat çekti. Sistemlerin sürekli olarak geliştirildiğini ifade eden Ober, Knorr Bremse’nin sitem tedarikçisi olduğunu hatırlatarak, müşterilere deneyimlerini aktaran bir marka olduklarını kaydetti. Ober, bu yıl 19 inçlik Jant Çapı için geliştirilen ST6 ve 22,5 inçlik Jant Çapı için geliştirilen NexTT ürünlerinin IAA’da tanıtılacağını söyledi.

TREDER Başkanı Kaan Saltık, etkinlik ile ilgili olarak yaptığı açıklamada Knorr-Bremse ile yeniden bir araya gelmekten dolayı son derece memnun olduklarını dile getirdi. Knorr-Bremse gibi çok önemli bir tedarikçinin dernekle yakın işbirliği içerisinde olmasının önemine işaret eden Saltık, TREDER’in yaptığı çalışmaların hem otomotiv sektöründe hem de diğer derneklere örnek olduğunu vurguladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz