Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye’nin sosyal sorumluluk faaliyetleri sürüyor

0
1227

Sosyal sorumluluk alanında eğitim, çevre ve trafik konularında topluma değer katan önemli çalışmalara imza atan Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, 2017 2018 eğitim öğretim sezonuyla birlikte faaliyetlerine hız verdi.

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, toplumun ihtiyaçlarını göz önüne alarak gerçekleştirdiği eğitim, çevre ve trafik konularındaki sosyal sorumluluk faaliyetleriyle öğrencileri bilinçlendirmek ve gelişimlerine katkı sağlamayı amaçlıyor. Sosyal sorumluluk çalışmalarını ana faaliyet konularından biri olarak kabul eden Toyota Otomotiv Sanayi yatırımlarla ülke ekonomisinde büyümeyi desteklerken, ilköğretim, ortaöğretim, lise ve üniversitelerde gerçekleştirdiği etkinliklerle de öğrencinin bilinçlenmesine ve gelişimine katkı sağlıyor.

Çevre bilinci aşılanıyor

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, kurulduğu günden beri ön planda tuttuğu çevre duyarlılığını, toplumun geneline yaymak adına ilkokul öğrencilerine yönelik çevre turu aktivitesi düzenliyor. Aktivitede kapsamında fabrika gezisi yapan çocuklar çevreye duyarlı bir üretim sürecini yerinde incelerken, atık su arıtma tesisindeki sistemleri inceleme fırsatı buluyor. Ayrıca atık ayrıştırma oyunuyla öğrencilerin geri dönüşümün önemini kavrayıp çevre duyarlılıklarını geliştirmeleri sağlanan “Çevre Turu” projesine bugüne kadar 5 bin 700 öğrencinin katılımı sağlandı. Yeni eğitim öğretim sezonunda ise bin 300 öğrenciyle birlikte toplamda 7 bin öğrenciye ulaşması hedefleniyor.

Trafikte sorumlu bireyler

2010 yılından beri ilköğretim öğrencilerine trafik kuralları ve trafik kurallarına uyulmasının hayati önemi konularında eğitim veren Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, bu konuda erken yaşta bilinç oluşturmayı hedefliyor. Trafik güvenliği okulunda trafik ile ilgili filmler izleyip trafik ışıkları ve yaya yollarından güvenli geçiş için pratik yapan öğrenciler, emniyet kemeri ve trafikte görünürlükle ilgili uygulamaları da deneyerek öğrenme fırsatı buluyor. Ayrıca konuyla ilgili 11 yıldır trafik güvenliği resim yarışması da düzenleyen eden Toyota Otomotiv Sanayi, bugüne kadar trafik konusunda bilinçlendirdiği öğrenci sayısı sezon sonu itibariyle 6 bin 500 ’e ulaşacak.

Mesleki eğitime destek

Ortaöğretim ve lise öğrencilerinin proje geliştirme ve problem çözme yeteneklerini geliştrmeyi hedefleyen Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, bu çerçevede düzenlediği teknik proje yarışmasıyla çevre ve otomasyon alanında öğrencilerin ürettiği projeleri bir platformda buluşturuyor. Fabrika, 2006 yılından beri yaklaşık 4 bin 500 öğrencinin proje ürettiği yarışmalarda dereceye girenleri dönem sonunda gerçekleştirdiği törenle ödüllendiriyor.

Mesleki eğitime destek anlamında öğrencilerin teknik eğitimde gelişen teknolojiyi takip etmeleri için eğitim amaçlı araç ve ekipman bağışları yapan Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, bugüne kadar yüzün üzerinde araç, bine yakın motor ve şanzıman bağışı gerçekleştirdi. Fabrika 2017 2018 eğitim öğretim yılı boyunca 8 üniversite ve 23 liseye 31 araç, 280 motor ile 130 vites kutusu daha hibe etmeyi planlıyor.

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye tüm bu faaliyetlerinin yanında Sakarya Üniversitesi Otomotiv Mühendisliği Lisans Programı’nın hazırlanmasına katkıda bulunurken, üniversite ile yapılan protokol kapsamında öğrencilere uzun dönemli staj programları ve fabrika gezisi olanağı sağlıyor. Sakarya Üniversitesi dışında ise Türkiye’nin dört bir yanındaki üniversitelerde okuyan öğrencilerle bir araya gelen Toyota Otomotiv Sanayi yöneticileri, Toyota kültürü, Toyota Üretim Sistemi ve eğitim ile hayatlarına katkı sağlayacak bilgi ve deneyimlerini paylaşıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz