Tofaş’ın düzenlediği Müşteri Deneyimi Hackathon’una gençlerden büyük ilgi

0
942

Tofaş’ın düzenlediği “Müşteri Deneyimi Hackathon”u gençler tarafından yoğun ilgiyle karşılandı. Müşteri deneyimi konusunda gençlere yenilikçi fikir ve projelerini gösterebilme olanağı sağlayan yarışmaya Türkiye genelinden toplam 250 kişi başvurdu. İnsan odaklı tasarım yaklaşımı ile sürecin yönetilmesi ve bu alanda öncülük edilmesi misyonunu benimsediklerinin altını çizen Tofaş İş Geliştirme Direktörü Türker Gürtekin, Müşteri Deneyimi Hackathon’u ile şirket dışından yenilikçi fikirlere ulaştıklarını belirterek, “Bu tür çalışmalar her iki tarafa da büyük fayda sağlıyor. Bu sebeple benzer organizasyonlarımıza devam edeceğiz.” dedi.

Tofaş, endüstriyel alanda olduğu kadar müşteri deneyiminde de yenilikçi çalışmaları hayata geçiriyor. Bu yıl ikincisi düzenlenen “Müşteri Deneyimi Hackathon”u Deloitte işbirliğiyle Vodafone Park’ta gerçekleşti. “Bilgiden Değer Yaratıyoruz” temalı etkinlikte, gençler ile profesyoneller geleceğin müşteri deneyimini bir adım ileriye taşımak amacıyla bir araya geldi.

Bu yılki yarışmaya, mühendislik, endüstriyel tasarım, antropoloji, psikoloji, pazarlama, işletme, mimarlık, halkla ilişkiler, basın yayın ve trend analistliği alanında öğrenimlerini tamamlayan ya da hâlâ öğrenim gören kişilerin oluşturduğu 4-6 kişilik takımların başvuruları kabul edildi. Söz konusu takımlar, “Bilgiden Değer Yaratıyoruz” teması çerçevesinde müşteri deneyiminin geliştirilmesi amacıyla, yenilikçi çözüm önerileri oluşturmak hedefiyle görevlendirildi. Katılımcılar, bu amaçlar doğrultusunda İstanbul’da 1.5 gün süren etkinlikte kıyasıya rekabet etti. “İnsan odaklı tasarım yaklaşımı” konusunda birbirleriyle yarışan katılımcılar, Tofaş Müşteri Deneyimi, Bilgi İşlem ve İletişim departmanı ve mentorların desteği ile önerilerin prototip çalışmaları hazırlandı.

61 kişi projeleriyle yarıştı

Geçen yıl 55 kişinin başvuru yaptığı etkinliğe bu yıl Türkiye genelinden toplamda 62 grupta 250 kişi başvurdu. Projelerin değerlendirilme aşamasında ise sunulan çözümlerin müşteri ihtiyaçlarını ne ölçüde karşıladığı ve projelerin prototip haline getirilmesinde nasıl bir yol izlendiği gibi kriterler göz önünde bulundurularak finalde 12 proje ile 61 kişi yarıştı.

Yarışmaya katılan 12 proje Tofaş içerisinde değerlendirildi ve söz konusu değerlendirmenin arasından seçilen projelerin geliştirileceği duyuruldu. Ayrıca değerlendirme sonucunda birinci olan grup 10 bin, ikinci grup 7 bin 500, üçüncü grup ise 5 bin TL’lik para ödülü kazandı.

Benzer organizasyonlara devam edeceğiz

Müşteri Deneyimi Hackathon’u ile ilgili açıklama yapan Tofaş İş Geliştirme Direktörü Türker Gürtekin, “Şirket dışından yenilikçi fikirlere ulaşmak, olaylara dış gözle bakılmasını sağlamak, öğrenciler ve genç çalışanlarla, yenilikçi fikirlere ulaşmak adına bu tarz uygulamaların faydalı olduğuna inanıyoruz. Tecrübelerimizi, onlara aktarıyor, onlardan gelecek nesillerin ihtiyaçlarını karşılayacak fikirler bekliyoruz. Bu tür çalışmalar her iki tarafa da büyük fayda sağlıyor. Bu sebeple benzer organizasyonlarımıza devam edeceğiz.” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz