Tofaş, ABD’ye Fabrika Direktörü ihraç ediyor

1
1485

2016 yılını üretim ve ihracatta sektör önderi olarak tamamlayan ve Dünya Klasında Üretim (WCM) programında Fiat Chrysler Automobiles’in (FCA) Altın Seviye’de üretim yapan sayılı fabrikalarından biri olan Tofaş, şimdi de ABD’ye “Fabrika Direktörü” ihraç ediyor. 2010 yılından bu yana Tofaş’ın Bursa’daki 450 bin adetlik üretim sığasına erişen modern üretim merkezinin Endüstriyel Operasyonlar Direktörlüğü görevini yürüten Akın Aydemir, FCA’nın Michigan’daki Sterling Heights Fabrikası’nı yönetmek üzere Fabrika Direktörü olarak transfer oldu. Akın Aydemir; mayıs ayı itibariyle Fiat Chrysler Automobiles’in 1.5 milyar dolar yatırım yapacağını açıkladığı fabrikanın başına geçerek Fabrika Direktörü olarak göreve başlayacak. Fabrikada yeni nesil Ram markalı pick-up modelleri üretilecek. Akın Aydemir’in yerine Kalite Direktörü olarak görev yapan Zeki Erdal Şimşek getirildi.

 2016 yılında ABD’ye en fazla ihracat yapan kurum olma başarısı gösteren Tofaş, şimdi de ABD’ye üst düzey Türk yönetici ihraç ediyor. Geçtiğimiz yıl Türkiye’nin ABD’ye yaptığı toplam ihracatın yüzde 4.2’sini Fiat Doblo’nun Ram markalı ProMaster City isimli sürümüyle gerçekleştiren ve 275 milyon dolarlık ihracata imza atan Tofaş’ın Bursa’da yer alan Altın Seviye’deki modern fabrikasının 2010 yılından bu yana Endüstriyel Operasyonlar Direktörlüğü görevini başarıyla sürdüren Akın Aydemir, ABD’ye transfer oldu. Mayıs ayı itibariyle FCA’nın Michigan’daki Sterling Heights Fabrikası’nda Fabrika Direktörü olarak yeni görevine başlayacak olan Akın Aydemir’in yerine ise Tofaş’ta Kalite Direktörü olarak görev yapan Zeki Erdal Şimşek atandı.

Tofaş, dünyaya sadece araç değil yönetici de ihraç ediyor

Tofaş’ın dünyanın farklı ülkelerine sadece otomobil ve hafif ticari taşıt ihraç etmediğini vurgulayan CEO Cengiz Eroldu, Fiat Chrysler Grubu içinde önemli noktalara Türk yönetici ihraç ettiklerini belirterek, “Bugün yedi ayrı markaya aynı anda üretim gerçekleştiriyor ve ürünleri 80 ülkeye ihraç ediyoruz. Geçtiğimiz yıl ihracat adetlerimizle sektörün önderi konumuna ulaştık. Bunun da ötesinde Fiat Chrysler çatısı altında dünyanın farklı ülkelerine farklı konumlarda Türk yönetici ihraç etmeye devam ediyoruz. 2010 yılından bu yana fabrikamızın başarısına büyük katkısı olan Akın Aydemir’in FCA’nın önemli üretim merkezlerinden biri olan Sterling Heights Fabrikası’na Fabrika Direktörü olarak transfer olmasından ötürü tüm Tofaş Ailesi olarak büyük gurur duyuyoruz. Bu sadece Tofaş’ın değil tüm Türkiye’nin başarısıdır.” dedi.

Günde 1566 ve ayda 40 bin araç üretimi gerçekleştiren Tofaş’ın Türkiye otomotiv sanayinde bugüne kadar ulaşılmamış rekor rakamlara imza attığını kaydeden Cengiz Eroldu, “2016 yılını 383 bin adet araç üretimiyle tamamlamıştık. Bu rakam otomotiv sanayinde yine bir rekor oldu. Tofaş’ın gerçekleştirdiği bu üretim Türk otomotiv sektörünün dörtte birini oluşturdu. FCA bünyesinde yer alan fabrikalar arasında Tofaş fabrikası en fazla üretim yapan tesis oldu. Bu Tofaş’ın yerini ve değerini de mutlak biçimde artırdı. Bugün Altın Seviye’de üretim yapan fabrikamızın direktörünü ABD’ye ihraç ederek Tofaş’ın ülkemizi temsilen dünya otomotiv sektöründeki konumunu pekiştiriyoruz.” dedi.

Akın Aydemir’in görevini Erdal Şimşek üstleniyor

Fiat Chysler’in Michigan’daki Sterling Heights Fabrikası’na Genel Müdür olarak transfer olan Akın Aydemir, kariyerine 1988’de Olmuksa’da mühendis olarak başladı. Askerliğini tamamladıktan sonra 1990’da Toyotasa’ya transfer olup gövde üretim müdür yardımcılığı görevinde bulunan Aydemir, 1997’de Honda Türkiye’nin kuruluşunda yer alıp üretim müdürü olarak görev yaptı. 1999 yılında Honda Kanada’da Mühendislik Müdürlüğü görevine atanan Aydemir, 2001 yılında ise ABD’de faaliyet gösteren RWD firmasında işe başlayıp 2003 yılına kadar Yalın Üretim konusunda pek çok farklı üreticiye danışmanlık yaptı. 2003 yılında GATES’de Yalın Üretim Müdürlüğü görevini ustlenen Aydemir, 2005 yılından itibaren Alcoa’nın Avrupa’daki fabrikalarında Yalın Üretim uygulamalarını yürüttü ve 2009 yılının ikinci yarısında Fiat grubunda CNH Kanada’ya katıldı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü mezunu olan Aydemir, Thunderbird School of Global Management’ta MBA programını tamamladı. Akın Aydemir, İngilizce, Almanca ve Japonca biliyor.

2010 yılından bu yana Tofaş’ta Endüstriyel Operasyonlar Direktörü olarak görev yapan Akın Aydemir’in yerine ise 2010 yılından bu yana Tofaş’ta Kalite Direktörü olarak görev yapan Zeki Erdal Şimşek atandı. İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak Mühendisliği bölümü mezunu olan ve İstanbul Üniversitesi’nde MBA yapan Zeki Erdal Şimşek, 1990 yılında Tofaş’ta Proses Uzmanı olarak kariyerine başladı. 2001-2003 yılları arasında Fiat Auto Egypt’da Endüstriyel Operasyonlar ve Satınalma Müdürü görevini yürüten Şimşek, ardından Tofaş’ta 2003-2004 yılları arasında UTS Proje Lideri, 2004-2006 yılları arasında Dobló Ürün Platform Müdürü, 2006-2007 yılları arasında Ar-Ge Proje Koordinasyon Müdürü, 2007-2009 yılları arasında 263 Proje Müdürü, 2009-2010 yılları arasında ise Üretim Teknolojileri Müdürü olarak görev yapmıştı.

Tofaş Fabrika Direktörü Erdal Şimşek

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz