Tofaş, 2017’nin ilk üç ayında büyümesini sürdürdü

0
1430
Renault Trucks


Tofaş’ın büyüme eğilimi 2017 yılında da sürüyor. Tofaş’ın Ocak – Mart 2017 üretim adedi 94 bine ulaşırken, şirket, üretiminin 79 bin adedini ihraç etti. Tofaş, iki yıl önce devreye aldığı Fiat Egea Projesi ile Avrupa’ya ihracatını 2017’nin ilk üç ayında, bir önceki yıla oranla yüzde 44 oranında artırdı. Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu “Bu sene de ilk çeyrekte üretim ve ihracat adetlerimizi artırarak kendi rekorumuzu kırmaya devam ediyoruz. 2017’de hem iç hem de dış pazarlardaki satış hacmimiz genişliyor. Müşterilerimizin yoğun talebine paralel geçen yıl sonu artırdığımız üretim kapasitemizle 2017 yılında da büyümemizi sürdüreceğiz.” dedi.

2016 yılını Türkiye otomotiv endüstrisinin en yüksek üretim ve ihracat adetlerini gerçekleştiren şirketi olarak önder kapatan Tofaş, 2017 yılının ilk üç ayında da büyümesini sürdürdü. Tofaş, Ocak – Mart 2017 döneminde, geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 18’lik bir büyüme kaydederek, 94 bin adetle bugüne kadarki en yüksek ilk çeyrek üretim rakamına ulaştı. Tofaş’ın ihracatı da aynı dönemde yüzde 35 artış göstererek 79 bin adede yükseldi.

İlk üç aylık dönemde yurtiçi ve yurtdışı satışları 97 bin adedi bulan Tofaş, özellikle yurtdışı satışlardaki artışla, geçen yılın aynı dönemine oranla toplam satışta yüzde 24’lük artış kaydetti. Rekor üretim, ihracat ve satış adetleri Tofaş’a ilk üç ayın en yüksek cirosunu da getirdi. Tofaş, 2017’nin ilk üç ayında cirosunu, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 51 oranında bir artış ile 4 milyar liraya yükseltti.

2017 yılı ilk çeyrek sonuçları ile ilgili açıklama yapan Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu, Fiat Egea model ailesinin devreye alınmasını takiben iç ve dış pazarlardan büyük bir talep aldıklarını hatırlatarak pazar ve ürün çeşitliliğinin istikrarlı bir büyümeyi beraberinde getirdiğini söyledi. Eroldu, Tofaş olarak üretim ve ihracatta rekor kırarak kapattığımız 2016’dan sonra 2017 yılına da başarılı bir başlangıç yaptık. İlk çeyrekte üretim ve ihracat adetlerimizi artırarak kendi rekorumuzu kırdık. Satış hacmimizi genişlettik. İlk dört aylık dönemde iç pazardaki daralmaya karşın perakende satışlarımız, geçen yılın aynı dönemine göre, artarak 28 bin 439 adet olarak gerçekleşti. Satışlarımızın yüzde 90’ını yerli üretimden yaparak bu alanda da öncülüğümüzü sürdürüyoruz. Öte yandan Avrupa pazarları ilk üç ayda yüzde 8 büyürken bizim Avrupa’ya olan ihracatımız yüzde 44 oranında artış gösterdi. Bu artışta Egea ailesinin büyük etkisi var. Müşterilerimizin yoğun talebine paralel geçen yılsonu artırdığımız sığamız ve bu yıl için planlanan 150 – 200 milyon Euro’luk yatırımımızla 2017 yılında da büyümemizi sürdürecek, ülke ekonomisine ve paydaşlarımıza değer sağlamaya devam edeceğiz.” dedi. Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu, şirketin bu yıl nisan ayında 350 milyon TL temettü dağıtımı gerçekleştirdiğini de sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz