Tırsan, Türkiye’nin ilk Swap Body yarı treylerini üretti

3
3276
ekol-swap-body
Ekol Lojistik
Renault Trucks

Tırsan, intermodal taşımalar için özel olarak geliştirdiği yeni ürünü Kässbohrer Swap Body’yi 21 Eylül tarihinde Tırsan Ar-Ge merkezinde müşterilerine tanıttı. Tanıtımı yapılan Kässbohrer Swap Body ile taşımacılık maliyetleri düşerken firmaların rekabet gücü de artacak.

Avrupa’nın en geniş ürün yelpazesine sahip treyler üreticisi olan Tırsan’ın ürün halkasına eklediği yeni ürünü Kässbohrer Swap Body, Tırsan’ın ödüllü Ar-Ge merkezinde geliştirildi. Türkiye’de geliştirilen ve üretilen ilk Swap Body olan Kässbohrer Swap Body, intermodal taşımacılık yapan firmaların tercihi olacak. Intermodal taşımacılığına özel olarak geliştirilen treylerler daha düşük navlun değeri, daha hızlı operasyon süresi, düşük bakım giderleri ve yüksek ikinci el değeri ile nakliyecilere birçok avantajı aynı anda sunacak.

Tırsan, intermodal taşımalar için özel olarak geliştirdiği yeni ürünü Kässbohrer Swap Body’yi 21 Eylül tarihinde Tırsan Ar-Ge merkezinde müşterilerine tanıttı.

Kässbohrer Swap Body’nin tanıtımı için yapılan organizasyonda “Avrupa ve Türkiye Intermodal Taşımacılığının Geleceği” konulu bir bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Intermodal taşımacılığın önemli markalarından Gökbora Uluslararası Nakliyat, TTS Lojistik ve Çoban Tur Boltas, sundukları hizmetlerle nasıl fark yarattıklarını ve rekabette nasıl öne çıktıklarını anlattılar. Avrupa’da verimlilik ve çevrecilik özellikleri nedeniyle intermodal taşımacılığın teşvik edildiği ve bu taşıma modunun gelecekte daha etkin kullanılacağı aktarıldı.

Türkiye’nin rekabetçiliğini artıracak bir ürün

Tırsan Treyler Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu tanıtımda yaptığı konuşmada artan uluslararası rekabete dikkat çekerek, taşımacılıkta yeni çözümler sunan ve verimliliklerini artıran firmaların öne çıktığını söyledi. Intermodal ile taşımaların en az maliyetle daha hızlı, etkin ve sorunsuz yapıldığını kaydeden Çetin Nuhoğlu, “Intermodal taşımacılık ile ticaret hızlanıyor. Yükler farklı taşıma modları ile tek bir kutu içerisinde dünyayı dolaşıyor. Son yıllarda intermodal taşımacılık Avrupa’da artmaya başladı. Ülkemizin firmalarının da bu taşıma şeklinde etkin olduklarını görmek ülkemiz için gurur, sektörümüz için de umut vericidir. Türkiye’de yüklenen bir Swap Body Avrupa’nın en kuzeyine karayolu, deniz yolu ve demiryolu ile kesintisiz şekilde ulaştırılıyor.” dedi.

Tırsan Treyler Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu

Verimsiz olan firmalar çekilmek zorunda kalacak

Dünyanın değiştiğini, karayolu taşımacılığının da bu değişimden nasibini alacağını aktaran Çetin Nuhoğlu, geldiğimiz noktada uzaya taşımaların başladığını ve geleceğin çok farklı olacağına işaret etti. Nuhoğlu, “Benim tavsiyem bu değişimden yararlanarak yeni iş modelleri ortaya koymanızdır. Gelecekte verimsiz olan firmalar sektörlerinden çekilmek zorunda kalacak. Daha iyi hizmet için her taşın altına bakın ve verimsizliklerinizi ortadan kaldırın.” diye konuştu. Tırsan olarak 40 yıldır hep önder olduklarını ve Avrupa’da ilk üç treyler üreticisinden biri konumunda bulunduklarını kaydeden Nuhoğlu, “Gücümüze, dostluklarımıza, müşterilerimize, sunduğumuz hizmete ve ekibimize inanıyorum.” şeklinde konuştu. İkinci Ar-Ge merkezinin inşaatına ekim ayında başlayacaklarını açıklayan Çetin Nuhoğlu, treyler üretmenin yolunun Ar-Ge olduğunu, sadece depo açarak treyler üreticisi olunamayacağını söyledi. Uluslararası rekabette geri adım atmadığını söyleyen Nuhoğlu, Türk lojistik firmalarının da yabancı firmalarla rekabet etmekten korkmaması gerektiğini; çünkü yetkinliklerinin bulunduğunu belirtti.

Tırsan Treyler Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu, tanıtım sırasında Kässbohrer Swap Body’yi geliştiren Ar-Ge yöneticileriyle bir araya geldi.

Türkiye’yi teknolojinin merkezi yaptık

Çetin Nuhoğlu, “Lojistik sektörü geleceği yakalarken, Tırsan gücüyle ilerleyecektir. Kässbohrer Swap Body araçları 40 yıllık duruşun ürünleridir. Bu ürünlerle, gelişen intermodal taşımacılığa kalite getiriyoruz. Nakliye firmaları intermodal taşımalarını en uygun maliyetle yaparken, arkasında Tırsan gücü olduğunu bilecektir. Müşterilerimiz, kutu tipi ve tenteli perdeli araçlarımız ile tüm paletli, tekstil elektronik, otomotiv ve kimyasal ürünleri taşıyabilmektedir.” şeklinde konuştu. Çetin Nuhoğlu, Tırsan’ın Avrupa’daki en hızlı büyüyen treyler markası olduğunu ve en geniş ürün yelpazesi sunan marka olarak Ar-Ge yatırımlarının devam ettiğini söyledi. Çetin Nuhoğlu, “Kendi teknolojisini geliştiremeyen üretici geleceği yakalayamaz. Üretim tesisleriyle, Ar-Ge merkezleriyle, sağladığı istihdamla, mühendisleriyle Tırsan Avrupa’da ödül alan ürünler üretiyor.” dedi.

Tırsan Treyler Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu, TTS Lojistik Genel Müdürü Ferhan Demirel’e iki adet Kässbohrer Swap Body teslimatı gerçekleştirdi.

Avrupa’da intermodal pazarı her yıl yüzde 4 büyüyor

Tırsan Treyler Ürün Yöneticisi Ozan Sinal ise tanıtımda yaptığı konuşmada Avrupa intermodal pazarı ve sektörün hedefleri ile ilgili bir sunum yaptı ve pazarın gelişmesini destekleyen gelişmeler hakkında bilgi verdi. Sinal, Avrupa’da intermodal pazarının her yıl ortalama yüzde 4 büyüdüğünü ve beş önemli koridorda taşıma miktarının ve taşıma tonajlarının arttığını ifade etti.

Avrupa’da intermodal pazarının durumu ve geleceği ile ilgili yapılan sunumun ardından, intermodal taşımacılığın öncü firmalarından Çoban Tur Boltas, Gökbora ve TTS Lojistik yöneticileri intermodal taşımacılığın önemi ve Swap Body kullanımı ile gelen maliyet ve rekabet avantajına vurgu yaptılar.

Swap Body, maliyet ve rekabet avantajı sağlıyor

Avrupa’da intermodal pazarının durumu ve geleceği ile ilgili yapılan sunumun ardından, intermodal taşımacılığın öncü firmalarından Çoban Tur Boltas, Gökbora ve TTS Lojistik yöneticileri intermodal taşımacılığın önemi ve Swap Body kullanımı ile gelen maliyet ve rekabet avantajına vurgu yaptılar.

TTS Lojistik Genel Müdürü Ferhan Demirel, “Bu ürünün en büyük avantajını özellikle İtalya hattında yaşayacağız. Orta ölçekli firmaların bu ürünle işlerini geliştirebileceklerini düşünüyorum. Ürünün en önemli özelliği rekabet ve fiyat avantajıdır. Bu avantajları müşterilerimize yansıtabiliyoruz. Bu sayede sektörün büyük firmalarıyla rekabet edebiliyoruz. Şu anda biz Avrupa’ya odaklandık; ama Çin’den Avrupa’ya tren taşımaları başladı. Türkiye bu koridorun tam ortasında yer alıyor. Bu anlamda Türkiye’nin önünün açık olduğunu düşünüyorum. Swap Body gibi ürünler de bu gelişimin önünü açacaktır.” dedi.

Çoban Tur Boltas Filo Direktörü Cumhur Erzurumluoğlu ise konu ile ilgili olarak şunları ifade etti: “Sektörde intermodal taşımacılığa ilk başlayan firmayız. 2012 yılında bu işe başladığımızda amacımız Halkalı-Duisburg hattına girebilmekti. Ro-Ro firmalarının Swap Body ve konteynerleri taşımaya başlamalarının ardından Ro-Ro hattına döndük. 2014 yılından bu yana bir fiil bütün Avrupa ülkelerine çalışıyoruz. Maliyet açısından çok uygun. İlk başta operasyon açısından sıkıntı yaşadık; ama sistem oturduktan sonra çok rahat bir düzen oluşturabiliyorsunuz. Şoförle uğraşmıyorsunuz. Nakliyeciler Swap Body’i yeni yeni öğrenmeye başladı ve bu yönde ilerlemeler var. Türkiye’de bu iş gelişir; ama demiryolu yatırımlarının hızlı şekilde yapılması gerekiyor. Avrupa’da demiryolu ağı çok yaygın. Birçok nakliyecimiz Avrupa’dan Ortadoğu’ya taşımalar gerçekleştiriyor. Türkiye, İran’a yönelik iyi bir demiryolu hattı kurarsa Swap Body araçları ile taşımalar artacaktır. Tabi buradan da daha doğuya taşımalar yapılabilir.

Gökbora Uluslararası Nakliyat Intermodal Sorumlusu Caner Düz de “İki yıldır intermodal taşımaları yapıyoruz. Intermodal bedenimizdeki damar gibi Avrupa’ya her yerden kan pompalıyor. Swap Body’nin bize kattığı avantaj maliyet düzeni, navlun avantajı ve yükleme operasyonlarında kolaylıktır. Çin’in yaptığı Avrupa yönlü tren yolu taşımaları çok önemli. Intermodal taşımacılığın gelişmesiyle Türkiye olarak biz de bu pazardan payımızı alacağız.” şeklinde konuştu.

TTS Lojistik Genel Müdürü Ferhan Demirel, Çoban Tur Boltas Filo Direktörü Cumhur Erzurumluoğlu ve Gökbora Uluslararası Nakliyat Intermodal Sorumlusu Caner Düz sempozyumda birer konuşma yaptılar.

Kässbohrer K.SWAU C ile alışkanlıklar değişecek

Tırsan Ar-Ge merkezi tarafından geliştirilen Kässbohrer Swap Body Perdeli treyler, nakliye operasyonlarında verimliliği artıracak. Kässbohrer Swap Body, perdeli üstyapısı, çatı ve perde kaydırma sistemi ile daha fazla yük taşırken, parsiyel taşıma operasyonlarında kolaylık sağlıyor. Daha fazla hız ve sığa isteyen firmaların tercihi olacak Swap Body Perdeli treyler, hem nakliyecilere hem de müşterilerine birçok avantajı tek bir üründe sunuyor.

Kara, deniz ve demiryolu taşımalarında en ekonomik geçişi sağlamak için geliştirilen Kässbohrer K.SWAU C, C63 taşıma kodu, 34 euro palet sığası ve 4 bin 850 kg’lik boş ağırlığı ile azami verimlilik sunuyor.

Swap Body taşımacılığının en büyük getirisi olan istifleme ve navlun avantajı, Kässbohrer Perdeli Swap Body’nin azami yük sığası ve yük emniyet sertifikası (CodeXL) ile birleşerek işletme maliyetlerini en düşük seviyede tutuyor.

Tren yükleme sistemine sahip Kässbohrer Swap Body K.SWAU C, kayar çatı ve kayar perde özellikleriyle daha hızlı operasyon olanağı tanıyor. Araç ve ürün güvenliğinin en üst seviyede sunulduğu K.SWAU C, intermodal taşımacılığa uygun güçlendirilmiş şasisi ve K-fix yük güvenlik sistemi ile her türlü yol koşulunda ürünlerin bozulmadan sorunsuz şekilde taşınmasına olanak veriyor.

Kässbohrer K.SWAU C

Kässbohrer K.SWAU C’nin özellikleri

Tren yükleme sistemine sahip Kässbohrer Swap Body K.SWAU C, kayar çatı ve kayar perde özellikleriyle daha hızlı operasyon olanağı tanıyor.

Kaliteli ve yüksek mukavamete sahip S700MC çeliğinden oluşan, 290 mm yüksekliğinde l kesitli lonjerondan meydana gelen ve çelik kros bağlantılı intermodal taşımacılığa uygun güçlendirilmiş şasi.

ISO-Gooseneck tünelli 45 ft. ve 40 ft. bağlantı noktalı, ön köşe bağlantısı ISO ve kanat kilit bağlantısına uyumlu yapı. Tünel ebatları: 4000 mm x 1030 mm x 120 mm

Televre üzerinde 120 adetten fazla delikten oluşan yük bağlama halkaları

EN 283 normlarına uygun, 7 bin kg forklift dingil yüküne dayanıklı, omega profiller ile kuvvetlendirilmiş, 30 mm kalınlığında fenol reçine kaplı kontrplak taban

Dört sıra alüminyum yan yapı

İki kanatlı, çift gizli kilitli, alüminyum geçme profil yapılı kapı

KTL kaplamalı çelik tam ön panel ve kontrplak koruma sacı

Arkadan açılabilen tek taraflı kayar çatı sistemi

Gümrük Mevzuatlı, ADR ve yük güvenliğine Code XL uygun perde (900 gr/m2)

EN 12642 Code XL (VDI 2700) standardına uygun, çatıda çapraz gerdirme halatı

Dört sıra alüminyum yan yapı

Kässbohrer K.SWAU B ile ıntermodal taşımaların önünü açılıyor

Kässbohrer K.SWAU B

Kässbohrer Swap Body Kutu treyler, Tırsan Ar-Ge merkezinde yoğun bir çalışmanın sonucunda geliştirildi. Tekstil taşımacılığı başta olmak üzere barındırdığı çiftkat özelliğiyle de tüm paletli ve intermodal taşımaların yapılmasına olanak veren Kassbohrer Swap Body K.SWAU.B, özellikle kilidin son alıcı adresine kadar açılmaması ile müşterilerine güvenlik avantajı sunuyor.

Intermodal taşımacılıkta kullanılan Kässbohrer Swap Body ile navlun fiyatları düşerken, taşımacılık operasyonları çok daha hızlı gerçekleşiyor. Parçalı şasi yapısı ve perçinli alüminyum yan duvarlar sayesinde bakım ve onarım durumlarında, daha az servis maliyeti ve hızlı servis süresi sunuluyor. Aynı zamanda alüminyum yan duvarlar uzun yaşlanma süreleri itibari ile yüksek ikinci el değeri sağlıyor. Kässbohrer K.SWAU.B, C63 taşıma kodu ile birlikte 6 bin 150 kilogramlık boş ağırlığı, 98 m3’lük hacmi ve 67 euro palete kadar taşıma sığasıyla azami verimlilik sunuyor.

Kässbohrer K.SWAU B’nin özellikleri

Kässbohrer K.SWAU.B, C63’lük taşıma kodu ile birlikte 6 bin 150 kilogramlık boş ağırlığı ve 98 m3’lük hacmi ve 67 euro palete kadar taşıma sığasıyla azami verimlilik sunuyor.

Çerçevesiz hafif alüminyum kutu

EN 283 normlarına uygun, 7 bin 200 kg forklift dingil yüküne dayanıklı, omega profiller ile kuvvetlendirilmiş, 27 mm kalınlığında fenol reçine kaplı kontrplak taban.

Askılı tekstil ve çift kat yüklemeye uygun Talfix ile donatılmış panel yapısı

İki kanatlı, çift gizli kilitli ve alüminyum geçme profilden yapılmış kapı

Yük Emniyet Sertifikası EN 12642 Code XL

EN 12640 normlarına uygun, 2.5 ton sığalı 2 x 13 adet yük bağlama halkaları

Askılı tekstil ve çift kat yüklemeye uygun Talfix ile donatılmış panel yapısı

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz