Tarçın mucizesi

0
42
Tarçın

Cilt yaşlanmasına yönelik yavaşlatıcı etkisi de bilinen tarçında bulunan doğal bir bileşenin saç köklerini güçlendirdiği ve sayısını artırdığı belirlendi.

Saçın toplumun ve biz bireyler olarak kendimizi nasıl gördüğümüz üzerinde önemli bir etkisi bulunuyor. Sonuç olarak, saç dökülmesi veya alopesi önemli ölçüde duygusal sıkıntıya, kaygıya neden oluyor ve genellikle bunun etkilerinden muzdarip olan kişilerin yaşam kalitesinin düşüyor. Çoğu alopesi hastası ilk tedavi seçeneği olarak ilaç tedavisini seçiyor. Şu anda alopesinin bazı semptomlarını iyileştirmede etkili olan ilaçlar bulunuyor. Ancak bu ilaçların sıklıkla yan etkileri bulunuyor. Japonya’daki Yokohama Ulusal Üniversitesi’nde oksitosin üzerine yapılan son araştırmalar, insan saç foliküllerinde saç büyümesini teşvik etme konusunda umut vaat ediyor.

Ancak oksitosinin kendisi cildimiz tarafından emilemeyecek kadar büyük bir molekül. Sonuç olarak araştırmacılar dikkatlerini oksitosin reseptör ekspresyonunu aktive edebilen küçük bir molekül olan sinamik asit üzerine yoğunlaştırdılar. Sinamik asitle tedavinin oksitosin reseptörlerinin ekspresyonunda bir artışa yol açtığını, böylece sisteme daha fazla oksitosinin girmesine izin verdiğini ve saç foliküllerindeki mezenkimal hücreler olan insan dermal papilla hücrelerinde saç büyüme geni ekspresyonunu arttırdığını buldular. Makalenin ilgili yazarı ve Japonya’nın Kanagawa Eyaleti, Yokohama’daki Yokohama Ulusal Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde profesör olan Junji Fukuda, “Bu umut verici sonuçlar, oksitosini hedef alan saç büyümesini teşvik eden ürünlerin geliştirilmesinde yararlı olabilir.” dedi. 

Yakın zamanda bu saç ürünlerin geliştirilmesi dileğimizle sağlıkla hoş kalınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz