Stuttgart İtfaiyesi her türlü arazide kullanılabilen Unimog’a güveniyor

0
1197
Mercedes-Benz Unimog
Temmuz ayı sonunda 35 Stuttgartlı gönüllü itfaiyeci, Stuttgart İtfaiye Teşkilatının gözetiminde, acil durumlarda bu dört yeni Unimog'un kullanılması konusunda eğitim aldı.
Renault Trucks

Bir yanda orman yangını riskinin daha yüksek olduğu kuraklık ve kuruluk, diğer yanda alışılmadık derecede şiddetli yağışlar, taşkınlar ve seller: İklim değişikliği bağlamında aşırı hava koşulları, itfaiye teşkilatlarının ve afetle mücadele kuruluşlarının karşılaştığı en büyük zorluklardan biri haline geldi. Stuttgart İtfaiyesi yakın zamanda toplam dört yeni Mercedes-Benz Unimog satın almaya karar verdi. Kurtarma araçları U 323 RW-K (kompakt) ve U 5023 RW-HG (yüksek arazi kabiliyetine sahip) teknik yardım sağlarken, iki özdeş Unimog U 5023 TLF-W su aracı, söndürme maddelerini araziye taşımak için kullanılacak. Bu dört yeni Unimog, özel bir yangın söndürme donanımı tedarikçisi olan Schlingmann‘ın Varus 4×4 itfaiye aracı üstyapısıyla donatılıyor.

Stuttgart İtfaiye Şefi Dr. Georg Belge, konuyla ilgili olarak “Stuttgart ve çevresindeki dağların, vadilerin, dik yamaçların ve dar yolların bulunduğu topografik durum, yangınla mücadele araçlarının zorlu arazi operasyonlarına uygun olması gerektiği anlamına geliyor. Bu nedenle Unimog’un yüksek arazi kabiliyeti, tedarik sürecimizde belirleyici bir etkendi, çünkü bir felaket veya kaza durumunda taktik bir birim olarak hızlı ve etkili bir şekilde hareket etmemizi sağlıyor.” dedi.

Stuttgart: Yangınla mücadele ve afet yardımı için taktik bir birim kuruluyor

U 1250‘yi temel alan iki eski su aracıyla bir araya getirilen bu dört yeni Unimog, saldırı gücü oluşturabilecek. Almanya’da türünün tek örneği olan bu taktik birimin amacı, tehlikeli bitki örtüsü/orman yangınlarıyla etkin bir şekilde mücadele etmek ve su baskını durumunda afet yardımı sağlamak. İtfaiyenin Unimog’u, teknik yardım sağlayan kurtarma araçları (RW) ve orman yangınları için hızla su sağlayan su tankerleri (TLF-W) ile birbirini iyi tamamlıyor. Bu taktik birimin Unimog’u Stuttgart İtfaiye Teşkilatı tarafından bölge ve ötesindeki operasyonlarda kullanılacak. Uhlbach (U 323 RW-K), Degerloch (U 5023 RW-HG), Heumaden ve Büsnau (iki U 5023 TLF-W) bölgelerindeki Stuttgart gönüllü itfaiye istasyonlarında konuşlanmış durumdalar.

Mercedes-Benz Unimog
Stuttgart İtfaiyesi yakın zamanda toplam dört yeni Mercedes-Benz Unimog satın almaya karar verdi.

Zorlu arazideki operasyonlara yönelik eğitim

Temmuz ayı sonunda 35 Stuttgartlı gönüllü itfaiyeci, Stuttgart İtfaiye Teşkilatı’nın gözetiminde, acil durumlarda bu dört yeni Unimog‘un kullanılması konusunda eğitim aldı. Baden-Württemberg’in Ötigheim belediyesinde arazi araçlarını test etmek için kullanılan zorlu koşullara sahip bir alan olan ve “çakıl ocağı” olarak adlandırılan sahada, bu itfaiyeciler zorlu koşullarda Unimog’un arazi yeteneklerini deneyimli eğitmenlerin rehberliğinde ölçme ve tanıma şansına sahip oldular.

Unimog’un kumda, çamurda ve suda, ağaç gövdelerinin üzerinde, dolambaçlı yokuşlardan inişlerde ve Unimog test sahasındaki 35 dereceye kadar dik rampalarda çalışma kabiliyeti tüm katılımcılar tarafından coşkulu bir tepkiyle karşılandı. Stuttgart İtfaiyesi Teknoloji Bölümü Başkanı Christian Schwarze, şunları söyledi: “Unimog, arazi kabiliyetine yönelik gereksinimlerimizi aşıyor. Üretici tarafından Ötigheim’da sağlanan off-road eğitimi, sürücülerimize aracın zorlu koşullarda nasıl yol aldığını deneyimleme fırsatı verdi ve Unimog’un operasyonel yeteneklerine olan güvenimizi artırmada büyük rol oynadı. Tam bir başarıydı; çakıl ocağının her yerinde mutlu yüzler gördüm.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz