Software République kapsamında otuz farklı inovatif proje devam ediyor

0
286
software-repuplique
Software République, mobilitenin önemli zorluklarının üstesinden gelmek için inovasyon alanında önemli adımlar atmaya devam ediyor.

Akıllı, güvenli ve sürdürülebilir mobilite için bir açık inovasyon ekosistemi olan Software République; Atos, Dassault Systèmes, Orange, Renault Group, STMicroelectronics ve Thales tarafından kurulmasından bir yıl sonra, 6. Viva Teknoloji Fuarı’nda bugüne kadar kaydettikleri aşamalar hakkında açıklamalarda bulundu.

Software République, mobilitenin önemli zorluklarının üstesinden gelmek için inovasyon alanında önemli adımlar atmaya devam ediyor. Özel sektör (start-up’lar, küçük ve orta ölçekli işletmeler, büyük gruplar), kamu sektörü (yerel yönetimler) ve akademi (okullar, üniversiteler) gibi paydaşlarla iş birlikleri kuruyor ve bu işbirliklerini güçlendiriyor.

Software République’in kuruluşundan bugüne kaydettiği aşamalar şunları içeriyor:

Software République’in faaliyetlerini geliştirmek ve işbirlikçi ekosistem içinde kuluçka projesini yönetmek için bir “GIE” (“Groupement d’Intérêt Economique – İktisadi İş Birliğini Geliştirmeyi Amaçlayan Grup”) oluşturulacak

Mart 2022’de hayata geçirilen Software République kuluçka programı ortak projeleri hızlandırmak ve start-up’ları desteklemek amacıyla özel olarak tasarlandı. Halihazırda kuluçka merkezinde Angoka, Geoflex, Parcoor, Vianova ve Wattpark  adlı 5 start-up, projelerine devam ediyor.

Devam eden 30’dan fazla projeden tamamlanan dört tanesi açıklandı:

Siber güvenlik çözümü “Tespit et ve yanıtla” (“detect & respond”)

Siber güvenlik, mobilitenin en büyük zorluklarından biri. Bu soruna çözüm bulmak amacıyla Orange Cyberdefense iştirakiyle Orange, Renault Group ve Thales aracılığıyla Parcoor adlı start-up’la çalışarak siber saldırı girişimlerini tespit etmek, analiz etmek ve aracı koruyan hızlı bir yanıt sağlayacak bir çözümün ortak tasarımını duyurdu. BPIFrance tarafından desteklenen yapay zekâ ve makine öğrenimine dayalı bu çözüm, 2025’ten itibaren Renault araçlarında kullanılacak.

Yerleşim bölgelerinde araç akışını modellemesi

Güvenlik ve trafik akışı yerleşim bölgelerinde karşılaşılan büyük zorluklar arasında yer alıyor. Konu hakkında çalışmalar yapan Dassault Systèmes, Orange ve Renault Group; araç akışını modellemek üzere bir araç geliştiriyor. Konuyla ilgili olarak Fransa’nın Corrèze bölgesinde bir pilot proje halihazırda başlatılmış durumda. Geliştirilen araç sayesinde yerleşim bölgelerine trafik, altyapı koşulları ve güvenlikle ilgili temel veriler sağlanarak bakım ve inşaat masrafları optimize ediliyor.

Akıllı ve güvenli iki yönlü şarj istasyonu projesi

Güçlerini birleştiren Orange, Renault Group, STMicroelectronics ve Thales; güvenlik, bağımsızlık ve elektrikli araç şarj ağı entegrasyonundaki zorluklara yanıt olarak, bir Renault Grubu markası olan Mobilize ile işbirliği gerçekleştiriyor. Şarj istasyonlarının zekasına odaklanan bu ortak geliştirme projesi, 2022’nin sonunda sunulacak.

Siber güvenlik becerileri için Software République Academy

İşe alım ve siber güvenlik becerileriyle ilgili artan ihtiyaçları karşılamak için altı ortak, Eylül 2022’de başlayacak iki eğitim programı duyurdu. Bu eğitimlerden ilki, Software République ekosistemi için çeşitli ortak siber güvenlik eğitim modüllerini birleştirecek. İkincisi ise Fransız siber güvenlik okulu Ecole 2600 ve Fransız dijital teknolojiler mühendislik okulu EFREI ile ortaklaşa çalışarak, üç ila beş yıllık yüksek öğrenim seviyeleri için iki çıraklık programı oluşturacak.

Bunların yanı sıra Software République, 2025 yılına kadar 10 yeni ürün ve hizmet teklifi sunmayı, 50’den fazla startup’ı kuluçka programına almayı ve en az 50 bölgeye hizmet etmeyi hedefliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz