Sıfır yayımlı kamyonlar radikal politika değişikliği gerektiriyor

0
313
zero_emission_trucks
Avrupalı kamyon üreticilerinin CEO’ları karbonsuz ve sıfır yayımlı yük taşımacılığına geçişin Avrupa Birliği ve üye ülkelerin hükümetlerinin radikal politika değişikliği olmadan gerçekleşemeyeceğinin altını çizdiler.

Aralık ayının ilk haftasında gerçekleştirilen COP25 BM iklim konferansında Avrupalı kamyon üreticilerinin CEO’ları karbonsuz ve sıfır yayımlı yük taşımacılığına geçişe yardımcı olmak için tam adanmışlıklarını bir kez daha teyit ettiler.

Avrupa Otomobil Üreticileri Derneği ACEA‘nın Brüksel’deki Ticari Taşıt Kurulu toplantısında sanayinin üst yöneticileri, bu geçişin Avrupa Birliği ve üye ülkelerin hükümetlerinin radikal politika değişikliği olmadan gerçekleşemeyeceğinin altını çizdiler.

Bu yılın başlarında AB, ağır hizmet taşıtları için 2025’te (yüzde -15) ve 2030’da (yüzde -30) uygulanacak ilk CO2 ölçütlerini kabul etti. Zorlayıcı CO2 hedefleri, tüm üreticilerin buna odaklanmasını ve seçenek aktarma organlarına büyük yatırımlar yapmasını zorunlu hale getiriyor. Gerçekten de daha bugünden düşük ve sıfır yayımlı kamyonlar giderek artan bir şekilde pazara sunuluyor ve daha birçoğu yakın gelecek için yolda. 

ACEA Ticari Taşıtlar Kurulu Başkanı ve CNH Industrial Ticari ve Özel Taşıtlar Başkanı Gerrit Marx, “Bugün taşımacılık operatörlerinin toplam filosuna baktığımızda pazarın gerçekten çok kısa bir zaman diliminde tamamen dönüşmesi gerekiyor.” dedi.

Gerrit-Marx-President-Commercial-and-Specialty-Vehicles
ACEA Ticari Taşıtlar Kurulu Başkanı ve CNH Industrial Ticari ve Özel Taşıtlar Başkanı Gerrit Marx

ACEA tarafından yayımlanan yepyeni veri, Avrupa yollarında dolaşan 3.5 ton üzeri tüm ağır ve orta kamyonların yüzde 98.3’ünün dizel olduğunu gösteriyor. Elektrikli-doldurulabilir taşıtlar dolaşımdaki kamyonlar içinde gözardı edilebilir bir orana (yüzde 0.01 ya da her 10 bin taşıttan biri) sahipken, AB’de dolaşan tüm kamyonların sadece yüzde 0.4’ü doğal gazla çalışıyor.

Gerrit Marx, AB politika yapıcılarına ve karar vericilerine şu tavsiyede bulundu: “Bu ürkütücü tabloyu dönüştürmek ve taşımacıları geniş bir ölçekte düşük ve sıfır yayımlı taşıtlara geçmeye ikna etmek için Avrupa’nın acil olarak güçlü bir tutarlı ve öngörülebilir politik önlemler paketini devreye alması gerekiyor.

Bu paket, bugün hiç olmayan dolum ve yakıt ikmal altyapısının hızlı bir şekilde kurulmasını ve filoların yenilenmesi için bu araçları taşımacılık operatörleri için satın alınabilir ve rekabetçi bir seçenek haline getirecek teşviklerin devreye sokulmasını içeriyor.

Eurovignette Direktifi’nin yeniden gözden geçirilmesi yol kullanım ücretlerinin CO2 yayımlarına göre farklılaştırılmasına olanak vermeli. Gerit Marx, şunları söyledi: “Özellikle üye devletlerin tüm bu alanlarda oyuna girmeleri gerekiyor. Düşük ve sıfır yayımlı taşıtlar için gerçek bir pazar talebi yaratmak şu anda öncelikli. Diğer yandan üreticiler için kotalar belirlemek taşımacılık firmalarını seçenek tahrikli kamyonlar satın almaya cesaretlendirmek için bir işe yaramaz.

Gerit Marx, şöyle devam etti: “Karbonsuz çözümlerin tercih edilen bir seçenek olduğu bir iş ortamı yaratmak için tüm paydaşlar taşımacılık değer zincirini dönüştürmek için birlikte çalışmak zorunda.” ACEA’nın yeni “2019’da Avrupa’da Kullanımdaki Taşıtlar” raporuna göre AB yollarında 6.6 milyon kamyon dolaşıyor. 1.1 milyondan fazla kamyonla Polonya AB içinde en büyük kamyon filosuna sahip. Onu Almanya ve İtalya yakından takip ediyor. Rapor ayrıca AB kamyon filosunun hızla yaşlandığını gösteriyor. Avrupa Birliği’nde 2013 yılında 11.7 olan yaş ortalaması şu anda 12.4’e yükselmiş durumda.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here